Pár vteřin může změnit život. Může ho i zachránit či prodloužit. Pár vteřin trvá týmu lékaře Petera Grella aplikace preparátu společnosti Sotio ze skupiny PPF. Preparátu, jenž může naplnit nejambicióznější byznysový projekt v Česku a stát se novým lékem proti rakovině.
Tenhle výhled na Brno je vážně jako Brno! Zrovna se z něj těší Peter Grell stojící na balkoně nejvyššího patra jedné z budov Masarykova onkologického ústavu, a když z něj spustí zrak dolů, moravská metropole se pod ním rozprostře jako barevný vějíř.
Je nedosažitelným přáním, aby měli podobně skvělé výhledy i pacienti, o něž Grell a další odborníci v ústavu pečují, čímž bohužel není myšlena jen skutečnost, že podlaží, které velkorysé panorama skýtá, je určeno personálu.
Peter Grell, jenž má na starosti klinické studie případných nových léků, nemá na kochání čas, ale když ho přece na moment najde, spatří z balkonu kromě krásy i symboliku toho, o co usiluje.
Za masivním Špilberkem, v jehož kasematech upravených na žalář bylo zhusta koncentrováno zoufalství, se k nebi tyčí věže petrovské katedrály coby nezpozorovatelné znamení, že naděje je vždy.
Neboť naděje svítí i tehdy, když veškerá ostatní světla pohasnou. „Jde o možnost nabídnout pacientům, kteří vyčerpali všechny možnosti standardní léčby, aby se dostali k nové proceduře, a zkusit, zda zabere, zda pomůže,“ hovoří doktor Grell výhradně o naději a činí tak příznačně v nemocniční kapli s moderně vyvedeným oltářem, kde se cestou po nemocničním areálu shodou náhod právě ocitl.
Grellem zmiňovaná naděje nese jméno SOT101. Jedná se o experimentální a v současnosti nejslibnější látku biotechnologické společnosti Sotio, nadnárodně rozkročené firmy ze skupiny PPF s ústředím v pražských Holešovicích.
Nedaleko ústředí leží přístav a vlajková loď Sotia s nápisem SOT101 na trupu by mohla za příznivých okolností dorazit do cíle a stát se schváleným a originálním lékem proti nádorovým onemocněním.
Tuto metu dosud nikdo z Česka nedobyl; vede k tomu pořád dlouhá a extrémně náročná plavba plná zrádných a pod hladinou ukrytých ker, jež mohou poslat projekt prakticky kdykoli ke dnu.
Propluje-li „koráb“ všemi úskalími, nestane-li se Titanikem, realistická prognóza zní, že první úspěchy se mohou dostavit okolo roku 2026.