Kryptoměny nikdy nebyly stabilním aktivem, ale panika, která na trhu vládne v posledních dnech, nemá obdoby. Kurzy hlavních virtuálních měn létají v posledním týdnu o desítky procent kvůli nejistotě kolem jedné z největších kryptoburz světa, platformy FTX.
Burza zastavila uživatelům výběry peněz kvůli nedostatku likvidity a její největší rival Binance, který zareagoval nabídkou převzetí celé společnosti, si plán den poté rozmyslel. Zjistil totiž, že FTX je v mnohem větším průšvihu, než se na první pohled zdálo.
Chaos posledních dní se točí kolem dvou předních hráčů na trhu s kryptoměnami. Jedním z nich je CZ, neboli Changpeng Zhao, zakladatel největší kryptoměnové burzy Binance s majetkem v hodnotě přes 17 miliard dolarů. Druhým je SBF, neboli Sam Bankman-Fried, třicetiletý „zázračný“ obchodník s kryptoměnami, který byl až donedávna glorifikován jako novodobý J. P. Morgan.
Bankman-Fried před třemi lety založil platformu pro obchodování s kryptoměnami FTX, která se rychle dostala mezi největší na světě. Ještě v lednu dosahovala její hodnota 32 miliard dolarů a stáli za ní investiční titáni jako například japonský konglomerát Softbank či největší správce aktiv na světě BlackRock.
Raketovému vzestupu pomohla zmíněná burza Binance, která půl roku po založení FTX koupila ve firmě pětinový podíl. Jenže FTX vyrostla tak rychle, že se stala přímým konkurentem Binance – a šéfové obou burz si najednou začali dělat naschvály. Bankman-Fried nakonec odkoupil prodaný podíl zpátky a vyplatil Binance částkou 2,1 miliardy dolarů, mimo jiné v tokenech FTT, které jeho burza vydává.
Nynější turbulence na trhu s kryptoměnami odstartovaly poté, co šéf Binance CZ v neděli oznámil, že se „kvůli nedávným odhalením“ zbavuje veškerých tokenů FTT. Nesdělil však, o co přesně jde, a Bankman-Fried to v pondělí označil za fámy, kterými se jej konkurent snaží poškodit. „FTX je v pohodě. Aktiva jsou v pohodě,“ psal na svém Twitteru, ale později tweet smazal.
Mezitím se rozjela lavina výběrů peněz, které z burzy FTX začali stahovat její vyděšení uživatelé. Z interní komunikace vyplývá, že během sedmdesáti dvou hodin odteklo zhruba šest miliard dolarů a firma v situaci připomínající bankovní run jednoduše neměla dost peněz na to, aby všechny klienty vyplatila.
„Omlouvám se, pos**l jsem to,“ napsal Bankman-Fried svým zaměstnancům v úterý ráno a začal horečně shánět peníze. Jeho volání vyslyšel CZ, slovo dalo slovo a dva kryptobyznysmeni upekli předběžný deal, že Binance vytáhne FTX z průšvihu tím, že ji jednoduše koupí.
„Nic z toho jsme dopředu neplánovali. SBF mi zavolal před necelými čtyřiadvaceti hodinami. (…) Byl jsem překvapený, že chce se mnou mluvit,“ vysvětloval CZ situaci na svém Twitteru. Dodal, že převzetí FTX pro něj není „výhrou“, ale pouze snahou o pomoc krypto sektoru jako takovému, otřesenému snahami regulátorů a poklesem spotřebitelské důvěry.
Tyto úmysly mu však nevydržely ani den. V noci ze středy na čtvrtek našeho času zástupci Binance uvedli, že celý obchod padá. „Doufali jsme, že budeme schopni pomoct zákazníkům FTX poskytnutím likvidity, ale problémy přesahují naše možnosti,“ napsali na Twitteru. Důvod? Due dilligence ukázala, že problémy FTX jsou mnohem větší, než se na první pohled zdálo. Zároveň se objevily zprávy, že americké úřady platformu vyšetřují kvůli nakládání s penězi klientů.
Sehnat potřebné prostředky tak bude pro Bankman-Frieda extrémně složité. „Jestli to nedokáže CZ, nejbohatší člověk v kryptu, tak to nedokáže nikdo,“ domnívá se spoluzakladatel kryptoburzy BitMEX Atrhur Hayes. A dnes už podstatně méně zázračný Bankman-Fried potřebuje hodně peněz: The Wall Street Journal uvádí, že na pokrytí všech závazků bude potřeba osm miliard dolarů.
Na stránkách FTX nyní svítí červené varování, že výběry prostředků jsou pozastavené, společně s důrazným upozorněním, aby klienti na své účty nevkládali žádné další peníze. Jak se ale kryptoburza, patřící donedávna mezi pět největších na světě, dostala do tak brutálních problémů s likviditou?
To zatím stoprocentně jasné není. Možným důvodem krachu je, že si půjčovala peníze proti svým tokenům FTT a pak neustála prudký propad jejich ceny. Tímto scénářem by šlo vysvětlit úterní vyjádření CZ, v němž kryptobyznysům doporučuje, aby nikdy nevyužívaly své vlastní tokeny jako zástavu a aby si peníze nepůjčovaly.
Otřesy kolem burzy FTX pocítil tento týden celý kryptoměnový trh. Kurz bitcoinu klesl poprvé za poslední dva roky pod 16 tisíc dolarů a oslabily také další hlavní virtuální měny, aby následně ve čtvrtek odpoledne začaly opět posilovat. Možná k tomu přispěl SBF, který prolomil mlčení, nasypal si popel na hlavu a slíbil, že veškeré úsilí věnuje shánění potřebných peněz, které obratem pošle svým klientům.