Jak popsat kouzlo? Tedy nikoli upocený trik pouťového šarlatána, ale skutečné a nefalšované kouzlo? Do téhle složité situace staví své hosty Rocksky House, glampingové ubytování nedaleko Lipnice nad Sázavou.
Pravé kouzlo je totiž založeno na neuchopitelném nadpřirozenu a přesně tato neuchopitelnost dělá z Rocksky House výjimečné, magické místo. Vysvětlit, v čem velká působivost nevelké chaty spočívá, je vážně obtížné. Mnohem snazší je vylíčit okolnosti, za kterých chata vznikla. O to snazší, že to můžeme nechat na jejím tvůrci.
„Živím se jako advokát, ale dlouho ve mně bublala touha udělat něco rukama,“ vypravuje Jiří Rokoský. „Proto jsem během covidu koukal, jak se dělají různé tiny domečky. ‚Ne aby tě napadlo něco takového stavět,‘ povídá mi přítelkyně. ‚Neblázni,‘ odpověděl jsem, ale to ve mně probudilo ještě větší zájem.“
Výsledkem bylo zakoupení vyřazeného lodního kontejneru, který brázdil Jihočínské moře, aby „zakotvil“ před mladým párem na Vysočině. Nadšením Jiřího Rokoského se nakonec nechala strhnout i jeho přítelkyně Eliška Janíková a společně se vrhli do práce: původně dvanáctimetrový kontejner o tři metry zkrátili a do zbývajícího prostoru vpasovali obývací prostor, kuchyňku, ložnici a koupelnu.
Fakt, že se vše podařilo na pár metrech čtverečních rozmístit tak, aby se host necítil stísněně, je také do jisté míry kouzlo, které se však dá objasnit šikovností stavitelů. Chata je také energeticky soběstačná – elektriku zajišťují solární panely na střeše, voda se bere z deště a do domu je přiváděna přes filtraci.
Nejvýraznější dominantu nepochybně tvoří okna, respektive výhledy z Rocksky House. Skleněné jsou i vchodové dveře, takže ze sedačky v obýváku přehlédnete „širokoúhlý“ venkovní výjev. Ohromné okno tvoří rovněž v podstatě celou boční stěnu v ložnici a poskytuje zase jinou perspektivu.
Výhledy z oken jsou jednou z rozpoznatelných ingrediencí, z nichž se kouzlo drobného obydlí skládá. „Naším cílem bylo, aby byl člověk, i když je vevnitř, co nejvíc propojen s okolní přírodou,“ říká Jiří Rokoský a tenhle záměr se povedl na jedničku s hvězdičkou.
Napomohlo tomu, že Rocksky House je zasazen do jakéhosi zlomu, kde se dramaticky mění ráz krajiny – k zadní části někdejšího kontejneru přiléhá lesní porost složený ponejvíce ze ztepilých dubů, zepředu se vějířovitě rozprostírá pole, panoramaticky velkolepá plocha, v dálce opět zakončená vzrostlou zelení. Přesně toto je vidět ze sedačky, zatímco z ložnice je na dosah jak konec lesa, tak začátek pole.
Obří televize s perfektním programem. Rozmáchlý impresionistický obraz. Pakliže slavný impresionista Claude Monet maloval katedrálu v Rouenu v různých hodinách, aby zachytil, jak si s ní hraje denní světlo, totéž se děje s obrazem před chatou – slunce vyjde nalevo od ní a při putování nebem mění v prostoru jas a stín.
Navíc je tu něco, co ani Monet neuměl: stačí vyjít na verandu a náhle už nehledíte na impresionistický obraz, náhle jste jeho neodmyslitelnou součástí. Vítr si hraje s plachtou napnutou nad dřevěnou podsadou a rovněž tento zvuk vytváří společně s vámi „umělecké dílo“, bez něj by nebylo kompletní.
Když se slunce nadobro schová za chatou, zážitek nekončí. Objeví se hvězdy a jejich závratný počet, nekrytý žádným světelným smogem, vypovídá o nekonečnosti univerza. „Vaše soukromá observatoř,“ hlásá slogan na webu Rocksky House s dodatkem, že pozorování noční oblohy bude díky speciálnímu zařízení pro určování vesmírných objektů dovedeno k dokonalosti příští jaro.
A… Dál nic, to je vše. Rocksky House se nachází na úplné samotě, uprostřed ničeho. Místo wi-fi tam běhají po poli zajíci, srnky, divoká prasata, občas liška. V ničem jiném kouzlo neleží, proto se těžko popisuje, tedy kromě toho, že má ohromnou sílu.
Tak ohromnou, že prostoupí každého. I v recenzi platformy Amazing Places, jež se soustředí na výběr a garanci nejúchvatnějších projektů pro relax, se píše: „V době, kdy se s glampingovými místy roztrhl pytel, jsou stále taková, která nám vyrazí dech. A tenhle designový lodní kontejner mezi ně rozhodně patří.“
Kouzlo? Je docela dobře možné, dokonce pravděpodobné, že kolem chaty, jejíž přesná poloha je sdělena po rezervaci pobytu, není žádné nadpřirozeno. Její kouzlo patrně vychází z toho, že jsme pozapomněli, co je vlastně přirozené. Že jsme pozapomněli jen tak být. Být v obyčejném světě, nikoli v tom online, kde si hlídáme, zda nás někdo neshání, zda nám něco neutíká.
K tomu jedna praktická informace, drobná rada. Jistěže jde čas uprostřed ničeho trávit s dětmi, jde s nimi vyrazit kupříkladu na nedaleký hrad v Lipnici, gotické hrázi proti běhu staletí. To pochopitelně jde a nic proti dětem, avšak… „Nechceme vás k ničemu nabádat, ale děti nechte doma. Chcete si přece odpočinout,“ stojí na webu Rocksky House.
Na něm lze koupit i vouchery na ubytování, třeba jako vánoční dárek. I tuto informaci jde brát jako drobnou, nikoli zbytečnou radu: chytit volný termín je bezmála stejně složité jako popsat kouzlo domu. Ten se po zimní pauze otevře v dubnu, ale v tomto případě není od věci jednat s předstihem.
Jiří Rokoský hostům říká: „Chovejte se tu jako doma!“ Je to od něj příjemná zdvořilost a myslí ji upřímně, ale – ne, nechovejte se jako doma! Naopak. Nic neřešte, nic neorganizujte, o nic se nestarejte. Ponořte se do ticha, do klidu, do pomalého tempa, do impresionistického obrazu. Kouzlo Rocksky House je sice těžce popsatelné, ale působí brzy a spolehlivě.