Na sto padesát lidí se v úterý 15. listopadu zúčastnilo eventu Trochu funny, Trochu money vol. 2 v pražském hotelu Andaz. Večerem provázel šéfredaktor Forbes.cz Zdravko Krstanov, který s předními tuzemskými investory hovořil o hledání příležitostí v časech nejistoty.

Nejprve se na pódium posadil Ondřej Tomek, který se chopil mikrofonu, aby pohovořil o tom, zda budoucnost patří technologickým akciím a proč cílit na desetiletý horizont. 

„Svět věří tomu, že inflace už začíná opadávat, já jsem přesvědčený, že ještě nějakou dobu zůstane okolo dvou až čtyř procent a bude okrádat šetřivé. Cíl je tedy nešetřit, ale investovat,“ řekl zkraje investiční samouk Ondřej Tomek z fondu Coober, který už na technologických akciích vydělal miliardy.

Kam tedy investovat a do jakého regionu? Tomek radí přesouvat kapitál do Spojených států. Amerika je podle něj bezpečným přístavem, který rozhodně nemá to nejlepší za sebou. „Pořád budeme v Evropě pít dobrá vína a jíst starý sýr, ale velký byznys se bude dělat tam,“ domnívá se muž, prosazující strategii vybrat titul a vydržet. Čím dražší bude pracovní síla, tím lépe se bude podle něj dařit i technologiím.

Když na trhu působíte dlouho, musíte se smířit s tím, že vám spousta věcí nevyjde.

Jako druhý usedl na pódium Jan Hájek z TopStocks, aby promluvil o tom, jak se nenechat zlomit denními pohyby na trzích. „Každá nepovedená investice bolí, ale když na trhu působíte dlouho, musíte se smířit s tím, že vám spousta věcí nevyjde. Je to specifický obor,“ připomíná Hájek.

Klíčem k úspěchu je neumožnit, aby vám jedna špatná investice zničila veškerý kapitál. „Dlouhodobě investičně zajímavé jsou biotechnologie a obecně vývoj nových léků. Biotech je víc na straně výzkumu a vývoje, což je mi bližší, jelikož se zde dá vytvořit větší hodnota. Tam je třeba investičně na další dekádu zajímavá firma Biogen,“ zmínil konkrétní případ, i když je samozřejmě nutné podotknout, že slova žádného z účastníků akce nebyla míněna jako přímý investiční tip.

Podle Hájka vám osobní preference pomůžou pochopit, v čem je služba výjimečná, ale člověk by neměl mít zábrany investovat i do produktu, kterému nerozumí nebo ho nepoužívá – jako příklad uvedl výrobce dámského luxusního prádla Victoria’s Secret.

Třetím hostem Zdravka Krstanova byl Jan Sýkora z Wood&Company, který mluvil o možnostech nastartování pražské burzy. Upozornil přitom, že v Česku je spousta kapitálu, ale malá nabídka atraktivních titulů typu Pilulky.cz, České zbrojovky nebo Monety. „Pokud se stát rozhodne hrát nějaké hry s ČEZ, může vzniknout spousta transakčních příležitostí,“ doplnil Sýkora, podle něhož by pražské burze slušel i Rohlík.cz.

Souhlasil také s názorem Ondřeje Tomka na budoucnost Spojených států, jak ohledně investice do amerického dolaru, tak amerických akcií. Hodně se mu líbí také venezuelský a turecký trh, kde podle něj mohou nastat zajímavé investiční příležitosti.

Michal Semotan ze skupiny J&T navázal hovorem o hledání investičních příležitostí mimo mainstream. V horizontu třech až pěti let mu přijde zajímavá Meta a nadále věří i v perspektivu Airbnb, které podle něj dosáhne celoročního zisku dřív, než trh předpokládá.

Na pódiu se objevil i Vladimír Kvaš z Geetoo, který úspěšně buduje cloudovou firmu a chce k sobě zvát externí investory a akvírovat další firmy z oboru. Jeho firemní portfolio pak obsahuje technologické entity, korespondující s cloudovým odvětvím. Kvaš do hry vstupuje primárně jakožto podnikatel, který daným odvětvím žije – nikoli primárně jako finančník, což s přihlédnutím ke svému úzkému zaměření pokládá za výhodu.

Martin Skalický z Progresus Invest Holding pak dodal, že na investování do nemovitostí všech typů je správný čas kdykoli. V běžném portfoliu by podle něj měly být, protože mohou vykrývat neočekávané propady na akciích a dluhopisech. Zajímavé jsou podle něj pak i zemědělské půdy.