Redaktor Forbesu Darek Šmíd ve svém komentáři popisuje, jak vnímá takzvané Twitter Files neboli sérii vláken na Twitteru, ve kterých autoři vybraní Elonem Muskem zveřejňují interní komunikaci zaměstnanců společnosti z doby, kdy firmu ještě miliardář nevlastnil.
„Pod tlakem stovek svých aktivistických zaměstnanců Twitter deplatformuje úřadujícího prezidenta Trumpa, ačkoli sami přiznávají, že žádná pravidla neporušil,“ tweetl Elon Musk a odstartoval tak páté vlákno „Twitter Files“.
Neboli pokračující série odhalení toho, co se v centrále Twitteru dělo před jeho příchodem a zda tu panovala svoboda slova, nebo ideologická cenzura názoru.
Ne, ve zveřejněných datech se prozatím neobjevilo něco, co by z minuty na minutu položilo americkou vládu. Potvrdily se ovšem hypotézy o tom, že předmuskovské vedení Twitteru zdaleka nebylo nestranné a podle toho také zacházelo s účty a informacemi, které nevyhovovaly politickému smýšlení jeho tehdejšího osazenstva.
Zveřejněné materiály potvrzují, že Twitter skutečně vytvářel „blacklisty“, které zabraňovaly šíření nevyhovujících tweetů, používal takzvaný „shadowbanning“ neboli skryté banování, zneviditelňoval konkrétní uživatelské účty a dokonce i celá trendující témata.
Co je tu ale zásadní – ve zveřejněných případech se to dělo, aniž by došlo k porušení pravidel sociální sítě a aniž by o tom Twitter informoval nejen autory tweetů, ale i ostatní uživatele. Přesně tohle je kupříkladu tématem druhé várky Twitter Files, jejíž rešerši měla na starost novinářka Bari Weissová, kterou si Elon Musk pro tento úkol sám vybral.
„Vezměte si kupříkladu standfordského doktora Jaye Bhattacharyu (@DrJBhattacharya), který argumentoval, že covidové lockdowny uškodí dětem. Twitter jej potají umístil na takzvaný blacklist trendujících témat, což jeho tweetům zabránilo v tom, aby se vůbec šířily.“
Twitter přitom ústy svých vysokých manažerů (Vijajy Gadde a Kayvon Beykpour) dříve jasně stanovil: „Nepraktikujeme shadowbany… a rozhodně neshadowbanujeme na základě politického přesvědčení nebo ideologie.“
Podle zveřejněných Twitter Files na to měl Twitter ve skutečnosti celý tým, který se takhle postaral i o 200 „případů“ denně. Nesl název Strategic Response Team – Global Escalation Team a podle zveřejněných zjištění se takhle centrála Twitteru, inklinující názorově k americkému liberalismu, „postarala“ především o účty, které zastávaly názory konzervativců.
Elon Musk se už při své akvizici sociální sítě netajil tím, že si hodlá posvítit především na to, jak se dosavadní vedení stavělo k šíření informací a jejich cenzuře. Musk, který kope za středový až konzervativní tým amerického politického hřiště, se sám označil za absolutistu svobody slova.
K jeho primárním tématům proto patřila už před koupí sociální sítě možnost, že vedení Twitteru prosazuje zájmy liberální politiky i prostřednictvím cenzury a zakazováním názorů opačného konce spektra – aniž by přitom porušovalo jeho vnitřní pravidla, které by mu to umožnily podle vnitřních regulí.
Z toho popudu šéf Tesly, SpaceX a nyní i Twitteru při svém nástupu nejenže porozdával dosavadní sestavě Twitteru vyhazovy, ale zajistil také jeho komunikaci od mailů po týmové kanály na Slacku.
V zajištěných materiálech se nicméně nezačal přehrabovat sám, ale nasadil na ně několik novinářů, které si sám vybral a kteří byli už v minulosti vůči Twitteru kritičtí.
Konkrétně Matta Taibbiho, původně z magazínu Rolling Stone, a Bari Weiss, která pracovala pro The Wall Street Journal, New York Times i Die Welt. Třetím jménem je Michael Shellenberger, který si žádné velké ostruhy v novinařině ještě nevysloužil a v tématech politiky a životního prostředí se profiluje jako kritik progresivní levice. Jeho segmenty zveřejněných dokumentů jsou prozatím i konzervativci přijímány nejrozporuplněji.
Twitter Files se podle očekávání zaobírá i vysoce polarizujícími tématy, jako je smazání twitterového účtu tehdejšího dosluhujícího prezidenta Donalda Trumpa nebo zákaz šíření reportáže New York Postu o laptopu Huntera Bidena, syna tehdejšího prezidentského kandidáta Joea Bidena.
Kauzy „deplatformování“ Donalda Trumpa se týká třetí a čtvrté vlákno Twitter Files, a na povrch se znovu dostává téma, že účet tehdy dosluhujícího prezidenta s takřka devadesáti miliony sledujících Twitter v lednu 2021 zlikvidoval, aniž by měl v ruce jednoznačné porušení pravidel sociální sítě z Trumpovy strany.
Rozkrývání situace za tlakem na prezidentovo „deplatformování“ je ve zveřejněných aktech trochu četba jak z románu Toma Clancyho, neboť v komunikaci se zaměstnanci Twitteru, kteří si uvědomovali, že jde o krok na hraně, figurují schůzky s lidmi z FBI, ministerstva vnitřní bezpečnosti Spojených států i amerických tajných služeb (DNI).
To všechno se přitom dělo v období nadcházejících prezidentských voleb, v nichž konzervativce Trumpa, usilujícího o znovuzvolení, porazil liberál Joe Biden. Vůbec první zveřejněná část Twitter Files z 3. prosince se přitom týká právě jeho, respektive kauzy laptopu jeho syna Huntera Bidena.
Vrací se k situaci, kdy tři týdny před prezidentskými volbami Twitter zakázal sdílení reportáže listu New York Post, která poukazovala na možnou korupci Joea Bidena na Ukrajině, kde podnikal právě jeho syn Hunter.
Součástí této várky Twitter Files, kterou měl na starost Matt Taibbi, jsou i záznamy komunikace mezi Bidenovým volebním týmem, který zaměstnancům Twitteru posílal nepohodlné tweety – které byly nato s hláškou „handled“ (čili „postarali jsme se o to“) skutečně mazány a znepřístupňovány publiku.
Twitter Files jsou v tuto chvíli pozoruhodnou hromadou interní komunikace, která poukazuje na to, že v rozhodování předmuskovského Twitteru skutečně hrál roli politický názor a ze sítě nepřiznaně mizely účty i celá témata, aniž by porušovaly její pravidla. S tímto obviněním Elon Musk do Twitteru naklusal při své akvizici a přinejmenším v této věci mu materiály dávají za pravdu.
Otázky, na něž je třeba najít konkrétní odpovědi nyní, se týkají toho, nakolik šlo o systémový přístup nebo aktivitu jednotlivců, jakou roli hrála sociální síť v klání amerických prezidentských voleb v roce 2020 a co přesně a proč se říkat smělo, a co ne. Kauza Twitter Files pokračuje.