Když v březnu 2022 zlatý věk startupů vrcholil, vlastnilo čtyřiačtyřicet jejich nejbohatších zakladatelů dohromady majetek ve výši 190 miliard dolarů. Krize, pád kryptoburzy FTX a problémy technologických firem však způsobily, že mnozí jednorožci, tedy startupy s hodnotou přesahující miliardu dolarů, docválali nebo přinejmenším začali pokulhávat.
Jejich zakladatelé jsou téměř o sto miliard dolarů chudší než před lety. A dvanáct z nich se již dokonce nemůže ani považovat za miliardáře.
Například bankovní startup Brex získal v loňském lednu od významných investorů 300 milionů dolarů. Díky tomu jeho hodnota narostla téměř na dvojnásobek, konkrétně na 12,3 miliardy dolarů. A z jeho brazilských zakladatelů šestadvacetiletého Pedra Franceschiho a sedmadvacetiletého Henriqua Duburgrase se stali nejmladší miliardáři na světě.
„Myslím si, že je pro lidi snadné si myslet, že už jsme dosáhli úspěchu,“ komentoval tehdy redaktorům Forbesu Duburgras. „Dosáhli, ale také nedosáhli. Máme velkou radost z toho, co se nám už podařilo, ale čeká nás toho daleko víc.“
Dnes je zatím ještě brzy, abychom Brex úplně odpískali, ale podle odhadů Forbesu hodnota startupu klesla za posledních dvanáct měsíců na 6,4 miliardy dolarů. Což je téměř padesátiprocentní pokles. A oba mladíci už nejsou miliardáři, hodnota jejich majetku je odhadována na zhruba 900 milionů dolarů. Ovšem nejsou jediní, kdo v loňském roce utržil ztráty.
Forbes s podporou investorů a analytických společnostní prověřil odhadovanou výši majetku 44 miliardářů, jejichž byznys stojí na jednorožcích. Výsledky byly dost kruté: jejich majetek se dohromady propadl na polovinu.
To konkrétně znamená, že skupina startupových vizionářů je o 96 miliard dolarů chudší než před rokem. Dvanáct z nich už ani není miliardáři. A to do výčtu nepočítáme tucet čínských zakladatelů jednorožců, kteří se potýkají s vlastními problémy, politickými a dalšími.
„Byly to úplně jiné časy. Na papíře jsem měl sice nějakou hodnotu, ale ve skutečnosti to byly tak trochu směšné peníze,“ říká Matt Murphy, partner společnosti Menlo Ventures, o období před vrcholem startupové bubliny.
„Teď budeme potřebovat odvykací kúru. Ve světě rizikového kapitálu jsou lidé příliš opojení vlivem vlastní bubliny a budou se muset zbavit drogy naceňování. Ty časy skončily, jsou pryč a už se nevrátí. Takže se musíme vrátit k historicky rozumnějším věcem a znovu se zaměřit na provozně efektivnější budování firem,“ dodal.
Někteří jednorožci již sami snížili svou odhadovanou hodnotu. Například startup pro online platby Checkout.com sám proaktivně v prosinci srazil svou interní valuaci na jedenáct miliard dolarů, přestože ještě v lednu 2022 investoři firmu ocenili na čtyřicet miliard dolarů.
Majetek švýcarského zakladatele a generálního ředitele Guillauma Pousaza, který byl krátce nejbohatším technologickým podnikatelem v Evropě, se tak snížil z 23 miliard dolarů na 7,2 miliardy dolarů.
Stejný krok učinil i irský platební gigant Stripe, který založili a vedou bratři Patrick a John Collisonovi. Své interní ohodnocení snížili tento měsíc nejméně třikrát na 63 miliard dolarů. V březnu 2022 investoři společnost ocenili na 95 miliard dolarů. Hodnota osobního majetku bratrů tak klesla z 9,5 miliardy dolarů na 6,9 miliardy dolarů.
V říjnu se propadly také společnosti Instacart Apoorvy Mehtu a softwarový startup Databricks Aliho Ghodsiho.
Problémy hlásí také švédský startup Klarna, jehož spoluzakladateli jsou bývalí miliardáři Victor Jacobsson, jehož jmění podle odhadů časopisu Forbes kleslo ze čtyř miliard na 600 milionů dolarů, a Sebastian Siemiatkowski, který z 3,2 miliardy spadl na 500 milionů dolarů.
Klarna byla jediným jednorožcem z našeho seznamu startupů, který již v červenci 2022 prošel novým kolem klesajícího oceňování, takzvaným „down round“. Tím byl startup přeceněn na 6,7 miliardy dolarů. Jen devět měsíců předtím přitom startup získal ohromující ocenění ve výši 45,6 miliardy dolarů.
Těchto šest společností, které proaktivně upravují svoje ohodnocení, je však spíše výjimkou. „Všichni se schovávají za dvou až tříleté bezstarostné období, které si mohou dopřát díky penězům investorů, a těmto down roundům se vyhýbají,“ říká Murphy z Menlo Ventures.
„Už se v téhle situaci ale pohybujeme víc než rok, a pokud jste společnost podporovaná rizikovým kapitálem, nechcete mít méně hotovosti než na rok nebo šest měsíců dopředu. Domníváme se tedy, že trh se musí v letošním roce oživit.“
Murphy říká, že jedním ze způsobů, jak společnosti „snižují své náklady, aby jim peníze vydržely ještě déle“, je propouštění. Mezi jednorožce, kteří snížili počet zaměstnanců, patří například ScaleAI šestadvacetiletého Alexandra Wanga, kryptoměnová burza Gemini Camerona a Tylera Winklevossových a také společnosti Brex, Klarna a Stripe.
Samozřejmě jaká je hodnota jednorožce, má pro tyto společnosti důsledky v reálném světě i mimo bohatství jejich zakladatelů. „To, zda je zakladatel miliardářem, nebo ne, pro ně pravděpodobně není to nejdůležitější,“ říká venture kapitalista Eric Paley z Founder Collective.
„Do toho všeho je zapojeno ego, ale největším problémem je krize důvěry. Svým způsobem je to psychologické, protože věřím, že byste na tom byli mnohem lépe, kdybyste vyšplhali z ocenění jedné miliardy dolarů na pět miliard dolarů, než když půjdete z jedné miliardy na deset miliard a pak zpět na pět miliard dolarů,“ říká Paley.
„V takové situaci jsou vyhlídky vašich zaměstnanců najednou černější a mohou se rozhodnout jít někam jinam, kde je podle nich firma na vzestupu, a ne na sestupu,“ dodává Paley. „Podobně se na to mohou dívat i investoři a přemýšlet, proč by měli do takové společnosti investovat. Všichni se zkrátka dívají na to, jaká byla společnost v minulosti a jsou s tím ve svých myslích svázáni.“