Když se rusko-českého podnikatele Romana Olejnikova zeptáte na konflikt na Ukrajině, nenachází jiná slova než plná kritiky. „Jaký může být můj pohled? Je striktně negativní vůči tomu, o co se Rusko na Ukrajině snaží,“ říká. Válka ovlivnila i jeho práci, přesunul kvůli ní firmu Nectain, v jejímž čele stojí, z Kyjeva do Prahy.
Nectain je příkladem jedné z více IT ukrajinských společností, které se po vypuknutí bojů přestěhovaly do Česka. Mezi další se řadí například Parimatch Tech nebo Sigma Software.
„Tehdy nastala obrovská panika. Nikdo nevěděl, co se bude dít. Díky bohu se nám podařilo dostat jádro týmu jako technické ředitele, IT architekty a část vývojového týmu do Evropy,“ vzpomíná Olejnikov na odchod z válkou sužované země.
Firmě ale přesun do země v srdci Evropy možná trochu paradoxně pomohl. Otevřel jí nové příležitosti, zejména expanzi na západní trhy.
Olejnikov působí jako výkonný ředitel firmy Nectain sice až od loňského září, spolupracuje s ní ale už přes rok. Mimo jiné řídil právě stěhování do české metropole.
Předtím třicetiletý podnikatel působil například jako IT konzultant na volné noze nebo jako ředitel regionální pobočky české firmy Easy Software.
Když firma Nectain řešila, v jakém evropském státě se usídlí, padla volba na Prahu hlavně z praktických důvodů. Olejnikov tu žije. Narodil se sice v Rusku v Moskevské oblasti, už v jednom roce ale přišel s rodiči do Česka. Svou rodnou zemi pak navštívil až v sedmadvaceti letech.
Zaměstnance, jejichž počet se od vzniku firmy vyšplhal z osmi na pětadvacet, má Nectain roztříštěné i jinde po Evropě, třeba v Německu nebo Švýcarsku. Někteří zůstali i na Ukrajině, část se tam v průběhu roku vrátila. Do budoucna chce mít Olejnikov ale ideálně všechny lidi v Česku.
S pracovníky, kteří zůstávají v Kyjevě, zvládá spolupracovat i za válečných podmínek, avšak bylo nutné se nové situaci přizpůsobit.
„Pro kancelář se udělala duální optika, aby tam byl stabilní internet. Pro případ výpadku proudu jsme také nakoupili elektrické generátory, které jsou schopné obsloužit kolem čtyři sta počítačů,“ popisuje Olejnikov, podle nějž válka semkla zaměstnance dohromady.
„Všechny spory najednou zmizely, aniž bychom na jejich řešení museli vynaložit nějaké úsilí,“ říká. A nejen to. Firma také díky přesunu do Prahy vyrostla a získala nové klienty.
Nectain se zrodil v roce 2020 a od začátku v něm působili již zkušení programátoři. Nešlo o startup začínajících podnikatelů, který by čekal, až prorazí. Firma za sebou také měla silné zázemí vývojářské skupiny Intecracy, pod níž dodnes spadá.
Do Intecracy patří celkem dvanáct společností různého zaměření, z nichž ty čistě softwarové mají obrat okolo dvaceti milionů eur (v přepočtu asi 470 milionů korun).
Nectain se řadí mezi takzvané low-code platformy. Laicky řečeno jde o nástroj, s nímž dokážou lidé pracovat i bez hlubších technologických znalostí. Tím se ve firmách automatizuje velké množství manuální práce.
„Dokážeme vám ušít systém na míru, jako kdybyste si ho programovala od nuly, aniž byste za to musela utratit majlant,“ vysvětluje Olejnikov. Low-code platforma Nectainu má kolem sta tisíc uživatelů.
Na Ukrajině patří mezi její klienty například mobilní operátor Kyivstar, energetický podnik DTEK Group, státní a ropná plynárenská společnost Naftogaz či státní výrobce zbraní Ukroboronprom. Nectain kvůli válce klade také mnohem větší důraz na bezpečnost platformy, protože Ukrajina čelí bezprecedentnímu množství kybernetických útoků.
Ze západních zemí teď technologická společnost jedná třeba s americkým dodavatelem leteckého paliva nebo německou pojišťovnou. Olejnikov ale zatím nechce být konkrétnější, protože je vše teprve ve fázi jednání, těší se ale z různorodých projektů.
Do portfolia klientů může přibýt i turecká stavební firma. Cílem je také lokalizovat platformu do většiny evropských jazyků.
Firma by v budoucnu taktéž ráda přizvala investory. Přemýšlí jak o venture kapitálu, tak strategických investorech.
I tady už jednání začala. Jak Olejnikov popisuje, o finanční injekci nechtějí usilovat stylem „jsme chudá firma z Ukrajiny, dejte nám peníze“. „Chceme ukázat, že v našem odvětví se chystá dobrá party, na kterou jsou běžně dost drahé lístky. My je ale umíme nabídnout levně,“ říká.
Čímž nemá na mysli, že by všechno měli financovat investoři a že by neměli vlastní peníze.
„O investory stojíme z důvodu konkurence na trhu, která je z hlediska financí mnohem silnější, a my chceme naši expanzi na nové trhy urychlit. To je hlavní důvod, proč o investorech uvažujeme,“ dodává výkonný ředitel firmy Nectain, kterému zmizí radost z očí, když se od byznysu stočí rozhovor k tématu války.
Olejnikov má příbuzné v Rusku i na Ukrajině. Ze země, kde ruský prezident Vladimir Putin před rokem rozpoutal válku, pochází také jeho manželka.
Mnoho obyvatel Ruska je podle něj pod vlivem dezinformací.
„Lidé tam jsou hrozně oblblí. Když řada z nich v životě neviděla nic jiného, než co vysílá státní televize, je složité jim vysvětlit, že realita je odlišná. Asi sedmdesát procent obyvatel ani nemá cestovní pas a polovina Rusů žijících na vesnici ji ani nikdy neopustila, protože k tomu prostě neměla žádnou možnost,“ líčí Olejnikov.
Na otázku, jak běžné Rusy podle jeho informací ochromily západní sankce, zdůrazňuje, že řada z nich už předtím nic neměla a že významná část obyvatel by z evropského měřítka spadala pod hranici chudoby.
„Jde o lidi, kteří do té doby žili od výplaty k výplatě a neměli šanci pokrýt jiné výdaje. Na takové lidi už žádné sankce ani dopadnout nemohou, protože už předtím neměli nic a ‚nic‘ už sebrat nedá,“ dodává.