skip to main content
Český byznys

Neuvěřitelný fičák, zní z české firmy dodávající software státní správě Kazachstánu

„Takový nástup do roku 2022 jsem si nepředstavoval ani v nejdivočejším snu. Byl to neuvěřitelný fičák,“ vzpomíná Roman Olejnikov na první středu nového roku. Ředitel moskevské pobočky české firmy Easy Software zažil vskutku perný den na lince Praha–Almaty.

Easy Software totiž dodává nástroj na řízení projektů přímo státní správě Kazachstánu. Bohatá středoasijská země se však v posledních dnech otřásá v základech, kdy po zrušení cenového stropu na LPG plyn vypukly kvůli skokovému nárůstu cen v několika městech protesty vrcholící v bývalém hlavním městě Almaty.

Zároveň došlo k vypnutí internetu, což (vyjma celé řady dalších vážných konsekvencí) znamená, že firmy jako Easy Software musí jednat rychle.

„Ztratili jsme přístupy k našim serverům. Včera jsme museli bleskově s partnery vyřešit, že uděláme zálohu jednak v rámci státní správy, ale i na vnějším serveru, který případně dokážeme zprovoznit sami bez cizí pomoci. Běží nám tam třicet tisíc projektů a máme šest tisíc uživatelů denně… I kdyby mělo jít o pár dní, ztráta dat by byla obrovská,“ vypočítává Olejnikov.

„V životě jsem v práci nezažil hektičtější den. Stran byznysu tam už dnes, myslím, v ohrožení nejsme, s čímž souhlasí i naši partneři. Při změně vlády se většinou mění jen vrchol, státní aparát zůstává stejný,“ dodává Olejnikov, dnes už o poznání klidnější.

Reklama

Kromě toho, že za Kazachstán v rámci své gesce zodpovídá, má v zemi i řadu přátel, kteří ho ještě před vypnutím internetu také drželi v obraze. Mnohem tragičtější nežli byznysový je samozřejmě lidský aspekt celé situace.

„Když jsem mluvil s přáteli, všichni zmiňovali, že v Evropě musíme pochopit, že se to liší od Běloruska. Tam si při protestech lidé sundávali boty, aby si stoupli na lavičku. V Kazachstánu dochází k reálným ozbrojeným střetům, jakkoliv asi nikdo nemá zájem rozpoutat občanskou válku,“ popisuje Olejnikov.

Jeho slova dobře dokreslují aktuální zprávy ze země. Do Almaty dnes vjely obrněné transportéry, policie oznámila, že „zlikvidovala desítky lidí“, a světem už koluji i záběry střelby namířené proti demonstrantům.

„Pochopitelně pevně doufám, že tato zvěrstva co nejdříve skončí, ale to bohužel není nic, co bych mohl ovlivnit,“ uzavírá Olejnikov.