Kryptoburza Binance má v Česku statisíce registrací a je dle svých slov momentálně největším hráčem mezi centralizovanými kryptoměnovými burzami na zdejším trhu. Co pro ni znamenají aktuální výpady regulátorů na opačné straně severního Atlantiku?
Nejen o tom, ale také o tuzemských investicích a chybějící regulaci jsme hovořili s Mattem Okšou, manažerem Binance pro Českou republiku. Ta ostatně pro největší světovou kryptoburzu co do objemu denních transakcí představuje jeden z nejzajímavějších evropských trhů.
Americká komise pro obchodování s termínovanými komoditami (CFTC) zažalovala nejužší vedení Binance včetně samotného Changpenga Zhaa za porušení amerických předpisů. Co to pro burzu nyní znamená a jak překvapivá pro vás žaloba byla?
Stížnost podaná Americkou komisí pro obchodování s termínovanými komoditami je neočekávaná a je pro nás zklamáním, protože s CFTC spolupracujeme více než dva roky. Nicméně hodláme spolupracovat i nadále – s regulačními orgány ve Spojených státech i po celém světě. Nejlepší cestou vpřed je chránit naše uživatele a spolupracovat na vytvoření jasného a promyšleného regulačního režimu.
Binance měla od července 2019 nabízet a provádět transakce s komoditními deriváty jménem amerických osob, čímž porušovala tamní zákony. Myslel jsem, že právě z důvodu, aby se podobným problémům předešlo, vznikla samostatná americká entita Binance.US. Obě burzy tedy ve skutečnosti nefungovaly úplně odděleně?
Jsou to samostatné právní subjekty. Binance.US funguje jako zcela nezávislý subjekt na Binance.com a má licenci k podnikání v řadě amerických států. Binance.US má vlastního generálního ředitele, vlastní výkonný tým a také právní, finanční nebo compliance oddělení. Binance.US navíc nedávno získala kapitál v rámci investičního kola a nyní ji vlastní řada známých venture kapitálových či investičních společností a také Changpeng Zhao.
Při založení Binance.US došlo k dohodě s technickým týmem Binance.com o vybudování technické infrastruktury a poskytování dalších forem podpory. Druh dohody nebyl nijak neobvyklý a zakládající tým ve skutečnosti již dříve poskytl licenci na technologický stack i jiným organizacím nespojeným s Binance.
Jednalo se o službu white label, která podporovala jiné burzy. Proto se setkáváte s touto starou komunikací mezi členy obou organizací. Binance.com a Binance.US sdílely stejného konečného vlastníka, což bylo veřejně známo od samého počátku. Binance.US však nedávno prošla kolem financování, zatímco Binance.com nikoli.
V současné době nemá Binance.com žádné zákazníky z USA. Binance.com a Binance.US jsou samostatné právní subjekty. Název sdílejí pouze na základě dohody o značce.
Ze Spojených států přichází od začátku roku větší množství výpadů proti kryptoměnám a kryptoměnovým společnostem. Čemu za to podle vás vděčíme?
Našemu odvětví jsou kladeny často velké výzvy ze strany regulátorů. My v Binance hledáme smírná řešení. Spolupracujeme s regulačními orgány a vládními agenturami po celém světě, a i když nejsme dokonalí, držíme se vysokých standardů – často vyšších, než jaké vyžadují stávající předpisy.
Na cestě za svobodou peněz neočekáváme, že vše bude snadné. V současné době máme v týmech pro dodržování předpisů více než 750 lidí, z nichž mnozí mají předchozí zkušenosti z oblasti vymáhání práva a regulačních orgánů.
Do dnešního dne jsme vyřídili více než 55 tisíc žádostí amerických orgánů činných v trestním řízení a pomohli zmrazit nebo zabavit více než 125 milionů dolarů jen v roce 2022. Letos to už bylo 160 milionů.
V únoru zastavil Newyorský úřad pro finanční služby vydávání stablecoinu Binance USD (BUSD). Jak vidíte budoucnost svého stablecoinu?
BUSD byl plně pod kontrolou partnerské společnosti Paxos, která jej vydávala, razila, zajišťovala jeho rezervy a starala se také o jeho „pálení“ v okamžiku, kdy se ho uživatelé rozhodli převést zpátky na dolar. Z mně bohužel nepochopitelného důvodu se newyorský regulátor rozhodl Paxosu další ražení stablecoinu zakázat.
To ale neznamená, že by stablecoin ze dne na den skončil. Paxos bude i nadále podporovat výběry, což znamená, že uživatelé mohou vyměnit BUSD buď za dolar, nebo jiné stablecoiny, které Paxos podporuje. Musí ale počítat s tím, že se bude zásoba BUSD v oběhu postupně snižovat.
Ve hře jsou scénáře, kdy stablecoin úplně zanikne nebo se jen nebude používat na takové úrovni. Na naší platformě budeme token nadále podporovat, ale už nepočítáme s jeho dalším rozvojem. Projekt se nechá takzvaně dojít a až bude jisté, že měli všichni uživatelé šanci své prostředky ze stablecoinu vybrat, ukončíme ho.
Changpeng Zhao k budoucnosti také naznačil, že by se Binance mohla méně spoléhat na stablecoiny vázané na americký dolar a zaměřit se na stablecoiny ukotvené k jiným měnám. Které by to mohly být, si ale v tuto chvíli netroufám prozrazovat.
Chce Binance investovat v Česku?
Loni v únoru už jsme investovali jeden a půl milionu dolarů do herního projektu Gamee. Zatím nemáme vyhlédnutý žádný další konkrétní projekt, ale je naším cílem takové projekty nalézt.
Určitě chceme investovat do českých firem a vnímáme Česko jako jedno z hlavních míst krypto průmyslu v Evropě. Po Švýcarsku je to další země s velmi vysokou koncentrací celosvětově úspěšných krypto firem jako SatoshiLabs, General Bytes či Braiins.
Celkově by jich zde mohlo být více. Naším cílem je vytvořit pro to prostředí. Chceme spustit krypto inkubátory a poskytnout nejen finanční, ale také strategickou podporu a technickou pomoc.
Česko je poměrně malá země, kde ležíme na prioritním žebříčku Binance? V Evropské unii jste se angažovali hlavně ve Francii, kde Binance loni oznámila investici ve výši sto milionů eur.
Dokonce i naše globální vedení se shoduje na tom, že Česko pro Binance představuje jeden z hlavních kryptoměnových trhů v Evropské unii. Kryptoměny jsou zde na rozdíl od jiných zemí zcela zdomácnělé a mají poměrně vysoké zastoupení mezi populací, obzvláště při porovnání s dalšími státy střední Evropy, jako je Slovensko nebo Polsko.
Pokud jde o Francii, z té se skutečně pravděpodobně stane náš hlavní evropský kryptoměnový hub. Vedle investice zde Binance navázala partnerství s pařížským inkubátorem startupů Station F. Vznikají tam také velké kanceláře a pravděpodobně přímo evropská centrála.
Jsme tam plně licencovaní, další evropskou licenci máme v Itálii a relativně čerstvě také ve Švédsku a Polsku. V Česku nemáme licenci jen z toho důvodu, že ji zatím nebylo technicky možné získat. Chceme být pochopitelně licencovaní v rámci celého regionu, ale otázkou je, zdali to má smysl – za chvíli začne v Evropě platit Nařízení o trzích s kryptoaktivy (zkráceně MiCA, pozn. red.) a s ním nejspíš přijde pasportizace licencí pro celý evropský trh.
Pokud jde o tuzemské příležitosti, Binance chce otevřít vývojové centrum na Slovensku a předpokládám, že by se mohl nějaký podobný typ projektu objevit i v Česku.
Když jste zmínil startupové akcelerátory pro Česko, zaujalo mě, že o nich mluvíte v množném čísle.
Binance má svůj investiční fond Binance Labs, který v posledních letech investoval do několika stovek projektů včetně zmiňované Gamee. Také máme jako česká pobočka velmi dobré vztahy s BNB Chain Labs, což je samostatně operující akcelerátor zaměřený čistě na BNB Chain.
Nechceme ale jít cestou tlačení čistě svých vlastních akcelerátorů, v ideálním případě bychom zapojili celé místní akcelerátory a venture kapitálové fondy. S částí z nich jsme se již dokonce proaktivně setkali: v únoru jsme pořádali byznysovou snídani v kancelářích Cleevia v pražském Karlíně a neměla by být rozhodně poslední.
Česko má šanci stát se evropským centrem inovací v oblasti kryptoměn a my chceme společně hledat možnosti, jak v tom místnímu podnikatelskému prostředí efektivně pomoci.
S kým konkrétně jste se již bavili?
Předně bych vyzdvihl, že nešlo jen o klasické venture kapitálové investory. Je to širší seznam sahající od zástupců bank přes oborové organizace jako Českou kryptoměnovou asociace a blockchainové firmy až třeba po VISA.
O jak velkém kapitálu se vlastně bavíme a čím přesně bude investice podmíněná?
Nemáme vyhrazený specifický rozpočet, záleží na tom, jak je daná příležitost zajímavá. Čerpáme ze společného investičního poolu, který přerozdělujeme podle zajímavosti jednotlivých projektů. Pool zároveň nemá žádný specifický strop, ale neustále se navyšuje.
Nejsem si jistý, kolik prostředků je v poolu nyní, ale když jsem se loni díval naposledy, byla to jedna miliarda dolarů. Většina podobných dřívějších vstupů do podobných projektů se pohybovala v jednotkách milionů dolarů. Výhodou pak je, že když se projekt ukáže dostatečně zajímavým, tak nemáme pevný finanční strop.
Abychom zde ale mohli s investicemi ve větším začít, potřebujeme jasný legislativní rámec pro digitální aktiva včetně daňových zákonů i možností získat licenci v regionu. Některé evropské země ho zvládly vybudovat za dva až tři roky, jiné čekají na sjednocený celoevropský přístup, což je v daném případě hlavně MiCA.
Česko se bohužel rozhodlo jít pasivní cestou a vyčkávat. Takže s významnými investicemi musíme vyčkat i my.
Proč vlastně Binance najednou klade takový důraz na regulaci odvětví? Dříve spíše působila, že se řídí heslem „co není zakázáno, je povoleno“.
Do Binance jsem nastoupil v roce 2020 a když si porovnám politické vnímání kryptoměnového a blockchainového průmyslu, došlo u obou k velkému posunu. Zatímco blockchain, což byl tehdy hlavně buzzword, je už vnímaný jako technologie bez negativních konotací, u kryptoměn stále panuje poměrně velká nejistota.
Politici se často obávají, že by skrze kryptoměny mohlo docházet k praní špinavých peněz nebo daňovým únikům. Nemyslím si, že by byla obava úplně oprávněná: například data od forenzní blockchainové společnosti Chainalysis potvrzují, že nelegální transakce tvoří dlouhodobě výrazně méně než procento všech kryptoměnových transakcí (za loňský rok to bylo podle Chainalysis 0,24 procenta, pozn. red.). V tradičním finančním systému se pohybujeme o řád výše.
Incidenty z loňského roku, ať se bavíme o pádu FTX, který poškodil stovky tisíc lidí, nebo o kraších lendingových společností jako Celsius, případně kolapsu Luny, situaci ještě vyhrotily. Dopad ale nebyl jen negativní, protože donutil regulátory konat a vznikly regulatorní rámce, na které bychom jinak čekali nejspíše roky.
Loni v říjnu začala česká Moneta blokovat platby na Binance. Na její klienty prý často cílí zločinci, zneužívající právě vaše jméno. Zajímavé bylo, že banka nezablokovala jiné kryptoměnové burzy…
Změnit bankovní postoj se nám navzdory aktivní snaze zatím nepodařilo. Když k tomuto kroku došlo, tak nás poměrně zaskočil – ani banka, ani policie nás neinformovaly a dozvěděli jsme se o něm až z blogu Monety.
Jako burza jsme ale na jejich vyjádření zareagovali a pracujeme na zlepšení uživatelské bezpečnosti. Momentálně například dokončujeme implementaci BankID, za kterou stojí Česká bankovní asociace. Právě finalizujeme testování a hotovo bychom měli mít již v dubnu.
Implementace výrazně zjednoduší registraci a ověřování nových zákazníků, kteří nebudou muset s burzou napřímo sdílet žádné citlivé dokumenty a registraci by měli mít hotovou na pár kliknutí. Vše má přes zabezpečený kanál obstarat přímo klientova banka, a to na stejné úrovni, vyžadované pro bankovní sektor.
Služba nicméně bude dostupná pouze pro Čechy a nebudou ji moci využít cizinci v České republice žijící. Důvodem je regulace, která nařizuje, abychom v jejich případě vyžadovali doklad o trvalém pobytu. Z tohoto důvodu bych třeba já osobně BankID na naší platformě využít nemohl.
To je jedna stránka mince. Jak ale Binance v Česku bojuje proti zneužívání svého jména například ve phishingových kampaních?
Jeden z podvodů, se kterým jsme se poměrně často setkávali, spočíval v oslovování uživatelů, kteří na Binance nebyli nebo u nás neměli žádné prostředky. Oslovil je někdo, kdo se tvářil jako investiční poradce nebo přímo naše podpora. Útočník následně zmanipuloval uživatele, aby na burzu nahrál nějak prostředky a poslal je dál.
Zareagovali jsme implementací řešení, detekujícího uživatelské chování, které výrazněji vybočí z běžného vzorce. Následně prověří, zdali daný uživatel skutečně ví, co dělá. Pokud má například uživatel na Binance dlouhodobě prostředky v hodnotě deseti tisíc dolarů a najednou vloží řádově větší částku s tím, že prostředky převede na kryptoměny a snaží se je poslat na nějakou privátní peněženku, systém ho zastaví a sérií dotazů se pokusí zjistit, jestli se nestal obětí podvodu.
Pokud uživatel na dotazy odpoví neuspokojivě, respektive pokud vznikne důvodné podezření, že by mohl být obětí podvodu, Binance mu účet zmrazí a kontaktuje ho naše podpora, která ověří, zdali nebyl do jednání vmanipulován.
Naší prioritou je nicméně osvěta uživatelů i orgánů činných v trestním řízení. Binance má letos v plánu uskutečnit řadu vzdělávacích akcí pro veřejnost formou webinářů, ale chystáme v Česku i komunitní setkání. Žádné technické řešení totiž nezabrání podvodníkům, aby to zkoušeli znovu a znovu – a současné podvody jsou již na velmi vysoké technologické úrovni.
Pro některé kampaně existují v okolních zemích celá call centra, ze kterých útočníci obvolávají své oběti. Útočníci umí česky, ovládají dobře českou gramatiku a mají výbornou výslovnost. Často jde o učitele češtiny z Ruska a dalších zemí a hovoří tak přirozeně, že uživatele vůbec nenapadne, že by se mohlo jednat o podvod.
Jaké vztahy máte s českou policií?
Spolupracujeme úplně standardně. Měsíčně z její strany dostáváme několik desítek žádostí o spolupráci v podstatě dvojího typu. V prvním případě jde o pomoc ve vyšetřování v okamžiku, kdy se někdo stane obětí podvodu a nějakým způsobem do toho byla zapojená naše platforma.
Může jít o vykradený účet, nebo naopak o situaci, kdy prostředky na Binance skončily. Druhý typ žádostí se týká vyšetřování případů praní špinavých peněz nebo trestných činů, kde existuje podezření, že uživatel, který je do zločinu zapojený, má na Binance účet.
V obou případech ale platí, že máme s českou policií velmi dobré vztahy a snažíme se podílet na prevenci. V minulosti jsme spolupracovali na řadě workshopů s českými státními zástupci a vyšetřovateli nebo dokonce s Europolem a ani letošek by neměl být výjimkou.
Jako globální burza máte dobré srovnání kriminálního chování v různých částech světa. Liší se nějak výrazněji tuzemská scéna?
Česká republika patří k téměř ideálnímu průměru. Existují regiony, typicky třeba Švýcarsko nebo Francie, kde je podobná kriminalita výrazně nižší, ale také regiony naopak mnohem rizikovější. Naše investigativní oddělení loni spolupracovalo na více než 47 tisících případech s orgány činnými v trestním řízení z celého světa.
Které země jsou podle vás nejrizikovější?
Patří sem zejména Rusko, africké státy nebo jihoamerické země. Důvodů je u nich více, ale jeden spočívá v malé spolupráci s cizími orgány činnými v trestním řízení, dalším je pak časový posun, který spolupráci komplikuje. A podstatnou roli hraje i fakt, že například Rusko své občany nevydává.