Ta nejjemnější ozubená kola z říše Michala Strnada jsou v hodinkách Prim. V Novém Městě nad Metují vzniká asi 800 luxusních hodinek s vlastním strojkem za rok. A vyrobí si tu do nich kromě pružiny úplně všechno.
V téhle továrně na čas se zajímavě prolíná minulost, současnost i budoucnost. Stroje, co pamatují začátky fabriky, která chrlila statisíce hodinek ročně. Chodby, kde ještě poletuje duch devadesátek. Krásná a moderní prosklená dílna finální montáže.
Supermoderní švýcarské stroje, které dorazily před pár měsíci. A taky nejnovější dílo se značkou Prim Manufacture 1949, které má premiéru právě teď, bude se vyrábět příštích devět měsíců, a přitom se původně narodilo už před sedmapadesáti lety.
Prim začal odměřovat čas v Novém Městě už v roce 1949, od roku 2016 patří do CSG Michala Strnada.
Minulost, přítomnost, budoucnost
Ručičky nejnovějších primek budou čas na rukou svých majitelů odměřovat v pouzdře z bronzu a jsou poslední reinkarnací slavného modelu Diplomat. Ten vznikl už v roce 1966 a teď se dočkal nejluxusnější verze. Stojí sto tisíc korun a bude omezená jenom rokem výroby – 2023.
První dvě desítky bronzových diplomatů už začínají tikat na zápěstích převážně českých zákazníků. Přídomek Manufacture není za značkou Prim nadarmo. Tahle továrna je taková dobře mechanizovaná a stroji vybavená manufaktura.
Udělají si tu do hodinek všechno, jen pružiny do mechanických strojků přicházejí ze Švýcarska a některé části číselníků z Rožnova pod Radhoštěm. Takhle primky za sto tisíc korun vznikají, krok za krokem, tik za tikem.
Na začátku všeho byla tyč. Z oceli, zlata či jako v tomhle případě z bronzu. Nařeže se na malé puky a z nich se vyřeže hrubá podoba budoucího pouzdra hodinek.
V manufaktuře musí hodinky přirozeně projít mnoha rukama. V tomhle kroku mistr brousí bronzové pouzdro na brusce.