Když jsem v roce 2015 zakládala Czechitas s myšlenkou představit můj oblíbený IT vesmír příležitostí kamarádkám, překvapilo mě, jaké emoce téma vzbuzuje.

Přála jsem si, aby ženy v technologiích a jejich zájem o ně byl tak běžný, že to vlastně žádné téma nebude, bude to norma.

Za tu dobu, co se na technologické scéně a v komunitě vzdělávání, podnikání nebo ženského empowermentu pohybuju, máme za sebou spoustu malých vítězství, ale taky nové otevřené dveře a výzvy před sebou.

Zájem o budoucnost znamená zájem žen o IT a o ženy v IT

Jsem ráda, že se nám povedlo posunout společenskou diskusi od „Proč?“ na „Jak?“ V našich sociálních bublinách progresivních firem, ale už i na úrovni veřejné sféry, rozumíme přínosu angažovanosti žen v technických oborech. Vnímáme jistou společenskou odpovědnost, ale hlavně ekonomický potenciál.

Na úrovni celé ekonomiky znamená zapojení žen do perspektivních profesí vyšší konkurenceschopnost a potenciál růstu HDP o osm procent ročně. Získáváme nový zdroj talentů, kterých je v technologiích stále žalostně málo, rozmanitost a důležitou zkušenost.

A ta nás vede k odolnosti, k inkluzivnějším produktům a službám a silnější firemní kultuře s vysokou mírou angažovanosti a identity zaměstnanců. Ještě před pár lety jsme obhajovali pozitivní diskriminaci, odpovídali na to, proč děláme kurzy jen pro holky.

Ty firmy, které chtějí hrát první, globální ligu, už dávno investují čas, své kapacity i kapitál k získání a udržení ženského talentu. A uvědomují si, že bez trpělivosti a peněz to nejde. Vzdělání není levná komodita, rekvalifikovat jednu ženu do IT nás stojí minimálně devadesát tisíc korun.

Forbes Digital Premium