„S Jablotronem budeme spolupracovat při vývoji zabezpečovacích systémů,“ znělo v pondělní tiskové zprávě vydané firmou Hardwario. Prohlášení se však mezi akcionáři nesetkala s velkých pochopením.
Hardwario kromě nového partnerství s firmou miliardáře Dalibora Dědka oznámila i změnu vlastnické struktury a přesun jednoho ze spoluzakladatelů firmy Pavla Hübnera na pozici výkonného ředitele. Akcie firmy, která je burze teprve od loňského podzimu, se hned po zveřejnění propadly z šestnácti na necelých dvanáct korun za akcii.
O navázání spolupráce, se kterou souvisí i změna vedení, totiž Hardwario nikdy dříve nemluvilo. Na trhu se proto objevily spekulace o nepříznivém vývoji ve firmě či o plánech z burzy zcela odejít. Domněnky však její zakladatelé i vlastník Jablotronu Dalibor Dědek odmítli.
Hardwario, které se zabývá takzvaným internetem věcí, vzniklo v roce 2016 jako spin-off Jablotronu. U jeho zrodu stáli právě nový CEO firmy Pavel Hübner a Alan Fabik, který pozici zastával doteď.
Dvojice původně vedla v rámci jablonecké firmy inkubátor Jablotron Projects, ale jejich myšlenka, na které bylo Hardwario postavené, Dalibora Dědka nadchla natolik, že z nápadu vznikla samostatná společnost BigClown, která se později přejmenovala a přátelsky od Jablotronu odpojila.
Loni na podzim se pak s akciemi Hardwaria začalo obchodovat na pražské burze. Původně bylo oceněné na 234 milionů korun, ale na trhu START, určeném pro menší a střední firmy, nakonec od investorů získala prostředky ve výši necelých 50 milionů korun.
Akcie, se kterými se ještě minulý týden obchodovalo za více než šestnáct korun na akcii, se hned po pondělním prohlášení o třetinu propadly. Podle investičního prospektu společnosti se přitom primárně akcie upisovaly za sedmnáct až dvacet pět korun za akcii.
Celý plán prezentovaný investorům byl značně ambiciózní. Zatímco v roce 2021 měla firma obrat necelých 18 milionů korun, v roce 2026 to má být podle prospektu 226 milionů, tedy více než desetkrát tolik. Jen letos plánuje společnost dosáhnout šestapadesátimilionového obratu. A přispět k tomu má i spolupráce s Jablotronem.
„Dohodnutou spolupráci s Jablotronem považuji za jeden z klíčových a velmi pozitivních milníků rozvoje společnosti, a proto mě mrzí, že reakce trhu na tuto zprávu byly rozporuplné,“ reaguje na situaci nový CEO Hardwaria, Pavel Hübner. „Vnímám tedy, a uvědomuji si, že informace v původní tiskové zprávě nemusely být dostačující,“ dodává.
„Možnost partnerství s Jablotronem přišla náhle koncem března. V době IPO jsme o ní tedy vůbec nemohli vědět. Kdybychom o ní věděli, tak bychom ji náležitě využili v náš prospěch a investory o ní informovali,“ doplňuje svého kolegu Alan Fabik.
Podle miliardáře Dědka má být hlavním přínosem spolupráce vzájemné sdílení kapacity úzce specializovaných odborníků. „V době, kdy je stále těžší shánět techniky považujeme pro obě strany za výhodné sdílet navzájem nedostatkové dovednosti,“ komentuje pro Forbes podnikatel a aktuálně 56. nejbohatší Čech.
„Přidanou hodnotu vidím v jejich dovednostech. Tím, že v příslušných odbornostech pomohou oni nám a v jiných my jim, získají obě stany,“ říká Dědek.
Otevřeně však přiznává, že se staronovým partnerstvím souvisí i změna CEO. „Pavel Hübner, který byl vždy technickým lídrem Hardwaria, se stal jeho majoritním společníkem. Z mé vlastní zkušenosti je pro dynamický rozvoj technologické firmy dobré, pokud má jednu hlavu, která se umí rychle rozhodovat,“ vysvětluje Dědek.
„Spolupráci, která je pro obě firmy obrovskou příležitostí, mi přednesl Pavel Hübner, kterého s Daliborem Dědkem pojí dlouholeté přátelství. Pochopil pozitivní dopad partnerství na hospodaření firmy i přání pana Dědka, aby se novým CEO stal Pavel Hübner,“ konstatuje odcházející šéf Hardwaria Fabik.
Součástí změny je také koncentrace majoritního podílu v rukou nového CEO. Po odkoupení podílů spoluzakladatelů Alana Fabika, Tomáše Moravy a Lukáše Fabika má nyní ve firmě 53,58procentní podíl. Zdůraznil, že podíly odkoupil z vlastních prostředků získaných půjčkou – odkup nefinancovalo Hardwario ani Dalibor Dědek.
Investici do firmy neplánuje miliardář ani do budoucna. „To není naším cílem. Osobně mě těší úspěšná kariéra Pavla Hübnera, protože jsem v Jablotronu léta spolupracoval s jeho otcem. Pavel v naší firmě začínal už jako nadějný student, a proto ho tak trochu vnímám jako součást rodiny,“ říká Dalibor Dědek.
Všichni zúčastnění zároveň odmítli spekulace o stažení společnosti z burzy. „Cíle Hardwaria stanovené v rámci našeho vstupu na burzu zůstávají beze změny. Chceme nadále upevňovat svou pozici inovačního lídra v oblasti internetu věcí a pracovat na řešeních s vysokou přidanou hodnotou,“ předesílá nový ředitel firmy, Pavel Hübner.
Věří přitom, že strategické partnerství s Jablotronem bude mít významný pozitivní odraz v hospodářských výsledcích firmy. Už v roce 2023 by měl podíl zakázek s Jablotronem dosáhnout několika desítek procent z plánovaného obratu.
„Ještě výrazněji se spolupráce s Jablotronem pozitivně zapíše do plánovaného zisku,“ uzavírá optimisticky Hübner.