Objem obchodů s kryptoměnami v dubnu meziročně klesl o zhruba 12,5 procenta na 350 milionů korun. Proti březnu to bylo zhruba o deset milionů více. Za první čtyři měsíce Češi zobchodovali v kryptu přes 1,16 miliardy korun, což je o 22,5 procenta méně než loni. Vyplývá to z údajů největšího obchodníka Bit.plus.
Kurz nejvíce obchodovaného bitcoinu v dubnu posílil o téměř šest procent na 29 330 dolarů. Zhruba v polovině měsíce se bitcoin pohyboval u hranice 31 tisíc dolarů. Meziročně byl bitcoin na konci dubna o 24 procent slabší.
„V dubnu pokračovalo oživení způsobené rostoucím kurzem, který přilákal nové investory. Po testování hranice třiceti tisíc dolarů očekávám v květnu její trvalejší prolomení,“ uvedl ředitel Bit.plus Martin Stránský.
Kryptoměny zaznamenaly podle investičního analytika Wood&Company Tomáše Kacerovského od počátku roku silný růstový trend, který i přes současnou tržní konsolidaci může potenciálně pokračovat. „Bitcoinu pomáhají i problémy v americkém bankovním sektoru, jelikož je částí investorů a střadatelů vnímán jako forma alternativního způsobu ukládání finančních prostředků, kde vklady nejsou ohroženy potenciálním bankovním krachem,“ podotkl Kacerovský.
Hlavní událostí na trhu v dubnu bylo podle ředitele firmy 2Bminer Jakuba Hlavenky přijetí regulace MiCA, což jsou pravidla regulace kryptoměnových trhů. To spustilo závod mezi členskými státy Evropské unie, jakým nejlepším způsobem pravidla zavést. „Nyní se tak bude lámat chleba v tom, které státy zjednoduší a zpřístupní trh společnostem tak, aby se necítily jako vyhnanci, a které státy to uchopí špatně a definitivně zlikvidují potenciál krypto trhu na svém území,“ řekl. „V Česku se politici k tomu tváří pozitivně a chtějí otevřít trh pro všechny, kteří budou splňovat podmínky pro udělení licencí, které budou pravděpodobně vydávány Českou národní bankou,“ dodal.
Rostoucí důvěru v kryptoměny v tuzemsku potvrdil i nedávný nákup domény TENT.com stejnojmenným českým startupem, který se zaměřuje na platby a obchodování s kryptem. Za jednu z posledních globálně volných čtyřpísmenných domén nejvyššího řádu .com zaplatil půl milionu dolarů. S hodnotou v přepočtu přes jedenáct milionů korun tak šlo o druhou největší doménovou akvizici do českých rukou.