Německo zvažuje, jak podpořit skupinu zemí, která se chystá Ukrajině dodávat americké stíhačky F-16. Před úterním jednání s unijními kolegy v Bruselu to řekl německý ministr obrany Boris Pistorius. Samotné letouny však Berlín k dispozici nemá. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell prohlásil, že některé unijní země již zahájily výcvik ukrajinských pilotů na tyto stroje. Polský ministr obrany však prohlásil, že jeho země, kterou Borrell zmínil jako příklad, výcvik plánuje, ale ještě nezačala.
Ukrajina, která se už déle než rok brání ruské ozbrojené agresi, se snaží evropské země přesvědčit, aby jí v nejbližších měsících dodaly několik desítek kusů letadel F-16, které řada států nahrazuje či plánuje nahradit ve své výzbroji modernějšími letouny. Letadla předběžně přislíbily dodat například Nizozemsko či Dánsko, nevylučují to však ani další země. Británie se spolu s Nizozemskem chystá vytvořit mezinárodní koalici zemí, které budou stroje poskytovat či zajistí výcvik. Na výcvik se chce zaměřit Londýn, který ale tyto letouny ve výzbroji nemá.
„V současnosti se zabýváme několika možnostmi, které jsou teoreticky proveditelné, ale jsou velmi omezené,“ prohlásil Pistorius. Německo se podle něj kromě dodávek patrně nezapojí ani do výcviku, uvažuje však o jiných, dosud nespecifikovaných variantách, o nichž nechtěl podrobněji hovořit.
Výrazně otevřenější byl v úterním rozhovoru s německým rozhlasem Deutschlandfunk šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Michael Roth, podle kterého by Německo mohlo přispět finančně. Roth, který je stejně jako Pistorius a německý kancléř Olaf Scholz členem sociální demokracie, vytvoření koalice pro dodání stíhaček F-16 na Ukrajinu jasně podporuje. „Měli bychom se k takové alianci připojit,“ řekl s tím, že by tak Berlín otevřeně deklaroval evropskou jednotu. To, že Německo zmíněné letouny nemá, podle Rotha omezuje případný německý příspěvek na logistiku a „možná i finanční pomoc“.
Borrell, který úterní schůzce ministrů obrany v Bruselu předsedal, před jejím začátkem ocenil, že v některých zemích podle něj již výcvik začal. Zmínil například Polsko.
„Jsme připraveni cvičit piloty na letouny F-16, ale tento výcvik ještě nezačal,“ řekl ovšem novinářům po jednání polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. Jeho nizozemská kolegyně Kajsa Ollongrenová prohlásila, že její země hodlá spolu s Dánskem, Belgií či Británií nejprve vycvičit piloty a teprve potom může přijít na řadu samotné dodání strojů.
Jednání se účastnil také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, podle kterého výcvik ukrajinských pilotů na F-16 neznamená vstup aliance do války. „Ukrajina má právo se bránit… My pomáháme Ukrajině toto právo prosazovat,“ citovala jej agentura Reuters. „To z NATO a spojenců NATO nedělá jednu ze stran konfliktu,“ dodal.
Tématem úterní schůzky byly podle šéfa unijní diplomacie i další dodávky dělostřelecké munice Ukrajině, její společné nákupy unijními státy a podpora navýšení produkce v evropských zbrojovkách.