Pamatujete ještě francouzské Sorare? NFT startup získal v roce 2021 skoro sedm set milionů dolarů kapitálu v rámci investičního kola série B. Že to nic nepřekoná? Přichází Mistral.
Oba startupy mají hned několik společných rysů. Vezou se – i když Sorare už se spíše dovezl – na nejnovější investiční módní vlně, pocházejí z Evropy. A oba prolomily dosavadní investiční rekord starého kontinentu.
V případě firmy vytvářející NFT kartičky fotbalistů šlo o rekord v získaném kapitálu od rizikových investorů během investičního kola B. Do startupu tehdy nalil stovky milionů zejména investiční fond japonské SoftBank.
Z dnešního pohledu unáhlená investice mohla mít částečně opodstatnění. V této investiční fázi má již firma za sebou nějaké výsledky a portfolio fungujících produktů a rizikoví investoři i lepší představu, jak moc a jak rychle se jim investice vrátí zpátky. Cílem je podnikání dále škálovat.
Oproti tomu pařížský Mistral, zabývající se umělou inteligencí, to dotáhl ještě dále. Získal sice „jen“ 105 milionů eur, zato ale rovnou ve své seedové, tedy rozjezdové fázi.
Kolo vedla společnost Lightspeed Venture Partners a mezi další investory patřily například JCDecaux Holding, Motier Ventures, La Famiglia, Exor Ventures, First Minute Capital či francouzská investiční banka Bpifrance.
Nechyběli dokonce francouzští miliardáři Rodolphe Saadé a Xavier Niel či bývalý generální ředitel společnosti Google Eric Schmidt.
Seedová část je v životní dráze jakéhokoli startupu samozřejmě nejrizikovější. Částka, nad kterou se protáčejí panenky, přitom představuje pro evropské seedové investování historický rekord.
Startup navíc založila trojice výzkumníků v oblasti umělé inteligence teprve čtyři týdny před investičním kolem. Firma tak zatím nestihla nejen vyvinout produkt, ale nemá na vývoj dokonce ani dost lidí.
Má však vizi. V rámci snahy „udělat umělou inteligenci užitečnou“ plánuje do začátku příštího roku spustit velký jazykový model – světe, div se, ne nepodobný ChatGPT od společnosti OpenAI. Právě ta od chvíle, kdy na ni vsadil Microsoft, stojí v čele závodu o dominanci nad dříve přehlíženým odvětvím.
Mistral AI vedle kapitálu nechybí také zkušení zakladatelé. Generální ředitel společnosti Arthur Mensch pochází ze společnosti DeepMind, kterou vlastní Google. A technický ředitel Timothée Lacroix i vědecký šéf Guillaume Lample pro změnu přišli z Mety.
Pokud jde o osud investorských peněz, hlavní část získaných prostředků slibují otcové zakladatelé použít na pronájem počítačového výkonu pro vytrénování jejich jazykového modelu. Aby se vyvarovali žalob za porušování autorských práv, má jejich model používat pouze veřejně dostupná data.
Na rozdíl od Microsoftu chce Mistral zaskórovat u podniků namísto koncových uživatelů. Podnikovým klientům má zlepšit procesy v oblasti výzkumu a vývoje, péče o zákazníky a marketingu – a poskytnout nástroje pro vytváření nových produktů pomocí umělé inteligence.
Obávám se však, že i zde už je někdo předešel. IBM něco podobného v tichosti dělá léta – a bez potřeby získávat od rizikových investorů stomilionový kapitál. Investorům to ale, zdá se, zatím nevadí.
Přestože si můžeme o NFT kartičkách fotbalistů myslet cokoli, z porovnání Mistralu a Sorare vychází druhá jmenovaná společnost jako řádově serióznější investice. Mistral spíše připomíná jiné blockchainové šílenství, pro které ale musíme sáhnout hlouběji do historie.
V roce 2017, když blockchain nejvíce trendoval, se nepříliš úspěšný výrobce nealkoholických nápojů Long Island Iced Tea Corp rozhodl přejmenovat na Long Blockchain. Tento magický trik stačil k tomu, aby cena jeho akcií vystřelila ihned o 289 procent. I ten měl nicméně produkt, jakkoli s cool názvem nijak nesouvisel.
Doba však evidentně pokročila. Produkt a dokonce už ani příslib něčeho konkrétního není třeba – stačí do názvu firmy doplnit magickou zkratku AI. Jen doporučuji písmenka nepoplést: v opačném případě byste mohli být označeni za oslíky vy, nikoli vaši investoři.