Největší smluvní výrobce elektroniky na světě, tchajwanská společnost Foxconn, ruší plán na společný podnik s indickým konglomerátem Vedanta za 19,5 miliardy dolarů, tedy asi 424 miliard korun.
S odkazem na sdělení Foxconnu o tom informovala agentura Reuters, podle které krok tchajwanské firmy naruší plány vlády premiéra Naréndry Módího na výrobu čipů v Indii.
Foxconn a Vedanta loni podepsaly dohodu o zřízení továren na výrobu polovodičů a displejů v Módího domovském státě Gudžarát.
„Foxconn se rozhodl, že nebude pokračovat ve společném podniku s Vedantou. Foxconn pracuje na odstranění názvu Foxconn z toho, co je nyní plně vlastněno entitou Vedanty,“ uvedla tchajwanská společnost. Důvody svého rozhodnutí nesdělila.
Módí učinil z výroby čipů hlavní prioritu indické ekonomické strategie ve snaze o novou éru ve výrobě elektroniky.
Krok Foxconnu představuje ránu jeho ambicím přilákat zahraniční investory, aby poprvé vyráběli čipy lokálně, píše Reuters.
Agentura už dříve uvedla, že Módího plán se dostal do problémů, protože rozhovory o zapojení evropského výrobce čipů STMicroelectronics do projektu uvázly na mrtvém bodě.
Vedanta a Foxconn získaly STMicro pro licencování technologie, ale indická vláda dala jasně najevo, že chce, aby se evropská společnost zapojila do projektu více, například podílem na partnerství. STMicro o to ale nemělo zájem, uvedly zdroje Reuters.