Nepoužívá email ani chytrý telefon a filmy natáčel už jako malý kluk. Poznáte ho ale i podle opulentního bankovního účtu, na němž s každým novým počinem přibývají převratné částky. Seznamte se, režisér Christopher Nolan.
Když mu bylo sedm let, do vedlejších rolí obsazoval figurky, do té hlavní pak svého bratra Jonathana. Kulisy stavěl z hlíny, mouky, obalů od vajec a toaletních papírů. Svou „prvotinu“ inspirovanou Hvězdnými válkami, na kterých Nolan vyrůstal, nazval Space Wars.
O čtyři roky později už syn britského reklamního manažera a americké letušky věděl, že chce filmovat profesionálně. Zatímco v současnosti na světových plátnech běží jeho nejnovější snímek Oppenheimer, za Nolanovým již dvanáctým filmem se stihly protočit miliardy.
Kromě zaslouženého výdělku navíc režisérovy počiny posbíraly šestatřicet nominací na Oscara, z nichž deset v prestižní cenu proměnily.
Dvaapadesátiletý režisér zahájil svou cestu ke statutu jednoho z nejuznávanějších filmařů v roce 1998 celovečerním filmem Sledování a následovaly úspěšné snímky jako kultovní Memento, Dokonalý trik, Počátek nebo batmanovská trilogie s Christianem Balem v roli netopýřího muže.
Řečí čísel pak například válečný Dunkerk globálně vydělal závratných 527 milionů dolarů a předposlední Nolanův snímek Tenet o zhruba 160 milionů dolarů méně. Mimořádný úspěch v roce 2014 sklidil Interstellar, který celosvětově utržil 773 milionů dolarů.
S více než miliardou dolarů ale přední příčky Nolanovy filmografie náleží Batmanovi, konkrétně snímkům Temný rytíř a Temný rytíř povstal. Novinkový Oppenheimer během prvního víkendu od uvedení do kin utržil ve Spojených státech a v Kanadě slušných 80,5 milionu dolarů a podle společnosti Universal Pictures tak překonal očekávání tvůrců.
Celkově přinesl Nolan filmovým společnostem přes čtyři miliardy dolarů, přičemž další stovky milionů se očekávají i v případě Oppenheimera, sklízejícího skvělé recenze. Snímek o tvůrci atomové bomby se stal prvním Nolanovým filmem pod studiem Universal Pictures.
V roce 2021 totiž kvůli napjatým vztahům odešel od společnosti Warner Bros, která se tehdy rozhodla uvést všechny své premiéry zároveň v kinech i na streamovací platformě HBO Max. Nolan je hlasitým zastáncem kinozážitku a projekcí z klasického filmového pásu – pro pražský IMAX, kde je film promítán ze sedmdesátimilimetrové kopie, dokonce natočil poděkování.
Málo se ale ví, že v pozadí Nolanových projektů stojí také byznysmen a miliardář Thomas Tull, jehož společnost Legendary Pictures se podílela třeba na financování filmů Pařba ve Vegas nebo Jurský svět. Sázka na Nolana se však Tullovi vyplatila mnohem víc: konkrétně v případě trilogie Temný rytíř nebo Počátku získal polovinu z jejich miliardových zisků.
Nejnovější Nolanův počin Opennheimer se pak s rozpočtem sto milionů dolarů stal režisérovým sedmým nejdražším filmem (pozici sdílí s Dunkerkem). Nejvyšších nákladů na výrobu dosáhl s dvě stě padesáti miliony dolarů Temný rytíř povstal a na dvě stě milionů dolarů vyšel Tenet.
Snímek Oppenheimer se také stal šestým režisérovým dílem, kde si zahrál irský herec Cillian Murphy – poprvé ovšem v titulní roli.