Českému králi vodní energetiky a miliardáři Jaromíru Tesařovi se nebývale daří. Je to čtvrt roku, co jeho skupina Energo-Pro ohlásila rekordní výsledky za loňský rok a dnes se může pochlubit dalším byznysovým úspěchem.
Jeho vodní impérium totiž minulý čtvrtek v podstatě okamžitě prodalo dluhopisy vydané v Londýně za 300 milionů eur, tedy v přepočtu dle aktuálního kurzu zhruba 7,2 miliardy korun, a tento čtvrtek dojde k jejich vypořádání. To znamená, že dluhopisy budou převedeny na investory a Energo-Pro za to na účet dojdou zmíněné peníze.
„Dluhopisy byly umístěny mezi úzký okruh prestižních mezinárodních institucionálních investorů z Velké Británie, bližší údaje o nich nezveřejňujeme,“ uvedla pro Forbes mluvčí Energo-Pro Hana Hikelová.
Skupina výnos z dluhopisů použije zejména na refinancování loňské emise bondů ve výši 250 milionů eur, tedy zhruba šesti miliard korun.
Skupině Energo-Pro se tím zároveň podařilo sehnat poměrně levné dlouhodobé financování v době, kdy jsou finanční trhy i kvůli válce na Ukrajině značně rozkolísané.
A v době rostoucích úrokových sazeb se jí povedl doslova majstrštyk, když dvanáctileté dluhopisy se splatností v roce 2035 udala s ročním úrokem ve výši pouhých 4,26 procenta.
Investoři tak dali jasný signál, že Energo-Pro věří. A mají proč. Česká skupina, která má v Česku jen dvě vodní elektrárny, v Brandýse nad Labem a Litoměřicích, je prozatím aktivní zejména ve východní Evropě, například v Gruzii, Bulharsku nebo Turecku, kde dodává „zelenou“ elektřinu milionům lidí.
Konkrétně v Turecku firma v minulých letech investovala dvacet miliard korun do výstavby vodních elektráren Alpaslan 2 a Karakurt, které loni začaly naplno vydělávat a které k rekordní konsolidované loňské EBITDA ve výši 392 milionů eur přispěly čtvrtinou.
Energo-Pro na nižší úrok dosáhla i díky tomu, že jako vůbec první evropská firma získala garanci od U.S. International Development Finance Corporation (DFC), což je agentura zaštítěná americkou vládou.
„Garance nám, v porovnání s klasickými dluhopisy, kterými se běžně financujeme, umožnila získat prostředky za velmi atraktivních cenových podmínek a na delší dobu,“ říká šéf skupiny Energo-Pro Petr Milev.
Američané tyto záruky dávají na projekty v nízkopříjmových zemích a do její agendy patří i energetická bezpečnost. V tomto případě chce agentura garancí podpořit snížení energetické závislosti Gruzie nebo Bulharska na Rusku. V obou zemích hodlá Tesařovo impérium investovat nižší stovky milionů eur.
Čekají jej ale i miliardové investice v Jižní Americe, a to konkrétně v Kolumbii, kde plánuje vystavět tři nové vodní zdroje.