Splaskla konečně bublina bitcoinových „jpegů“? Když srovnáte zobchodované objemy bitcoinových artefaktů z protokolu Ordinals, oproti květnu nastal pokles prodejů o 97 procent.
Výmluvná je zpráva aplikace DappRadar. Během druhého čtvrtletí byly Ordinals snad všude, kde se skloňovalo slovo bitcoin – a především na bitcoinovém blockchainu najednou kolovaly digitální artefakty připomínající NFT a později i zaměnitelné digitální tokeny.
Poplatky v síti kvůli nim letěly do nebes a prodeje těch prvních v květnu dosáhly hodnoty 452 milionů dolarů, čímž si vysloužily pozdvižené obočí i u veřejnosti kryptem nijak nezasažené. Jenže nic netrvá věčně a podle objemu i počtu prodejů jsme překročili pomyslný zenit.
V červnu se objem obchodů s nimi poprvé citelně propadl. Konkrétně klesl o 76,5 procenta, tedy na 106 milionů dolarů. Uprostřed letní nudy, tedy v červenci a srpnu, došlo k úplnému obratu květnové spekulativní horečky. Objem obchodů v červenci meziměsíčně klesl o 66,9 procenta na pouhých pětatřicet milionů dolarů.
A lepší už to ani nebude. Aktuální údaje z poloviny srpna ukazují další strmý pád, kdy se objem zatím smrskl na pouhé tři miliony dolarů.
Současně se prudce snížil i počet prodejních transakcí: z 832 tisíc v květnu nejprve na 330 tisíc v průběhu června, 172 tisíc v červenci a zatím jen 20,5 tisíce v srpnu.
Nespadl ale jen samotný objem obchodů. Podle reportu se rapidně propadá i počet aktivních krypto peněženek. Na vrcholu spekulativního zájmu mělo v květnu na trhu participovat 79 260 unikátních aktivních peněženek, v srpnu se tento počet propadl na pouhých 6700.
Protokol Ordinals, který celé šílenství okolo bitcoinových NFT umožnil, se na bitcoinovém blockchainu poprvé objevil 21. ledna zásluhou vývojáře a softwarového inženýra Casey Rodarmora. Ten využil nezamýšlených důsledků dvou významných bitcoinových upgradů – SegWitu a Taprootu – k tomu, aby do bitcoinového blockchainu umožnil vkládat nefinanční transakce o velikosti pouhých jednotlivých satoshi.
Přinesl s tím do Bitcoinu také ještě jednu důležitou vlastnost – nezaměnitelnost. Právě díky ní jsou Ordinals často připodobňovány k NFT.
Bitcoiny jsou přirozeně zaměnitelné, což znamená, že každý z nich může být použit stejným způsobem, a jediný způsob, jak je oddělit, je sledovat složitý systém vstupů a výstupů transakcí. Toho se využívá například při sledování bitcoinů z kriminální činnosti.
Ordinals problém obchází tak, že každému satoshi přiřazuje číslo podle pořadí, v jakém byl vytěžen. Tento systém pak spolu s několika dalšími detaily slouží k zachování kontinuity.
Do jednotlivých transakcí je díky Rodarmorově příspěvku možné vkládat takzvané inskripce, které se mohou skládat z textového řetězce, kódu, obrázků nebo klidně třeba videosekvence, pokud bude dostatečně malá, aby se do inskripce vešla. Inskripce pak zůstává po dokončení bitcoinové transakce uložena v jejím podpisu.
Na rozdíl od tradičních NFT, kdy nezaměnitelný token pouze odkazuje na nějaký obsah, jsou ale inskripce, kterým Rodarmor říká artefakty, zapsány přímo v bitcoinovém blockchainu a jednou vytvořeny v něm nejspíš zůstanou navždy.
Objev a o několik měsíců později rychle stoupající popularita Ordinals postupně vedla k dalšímu „vylepšení“: BRC-20 tokenům. Ty dělají z bitcoinové sítě platformu pro tvorbu dalších zaměnitelných tokenů, vlastně takové menší Ethereum. Samotná zkratka znamená Bitcoin Request for Comment a jak napovídá číslo na jejím konci, je inspirována ERC-20 tokeny.
BRC-20 tokeny, se kterými přišel na jaře vývojář říkající si Domo, získaly v průběhu května velmi podobnou popularitu jako původní inskripce Ordinals a jejich tvorba a obchodování ještě více zatížila podkladový bitcoinový blockchain.
První BRC-20 token se na bitcoinové síti objevil 8. března, kdy Domo uvedl na trh pokusný token ORDI. Co ale čert nechtěl, s prvním bitcoinovým tokenem se začalo obchodovat a do května stihl zvednout svoji hodnotu z jedenácti centů na zhruba 18,5 amerického dolaru a získat tržní kapitalizaci přesahující 400 milionů dolarů.
Nová příležitost rychle zbohatnout inspirovala následovníky a bitcoinový blockchain byl za chvíli doslova zaplaven tokeny jako PEPE, MEME, PIZA, DOMO a tisíci dalších. Celková tržní kapitalizace těchto tokenů také v květnu překročila symbolický milník jedné miliardy dolarů.
Bitcoinový blockchain byl v té době pro potřeby běžných finančních transakcí z větší části nepoužitelný. Spekulanti s Ordinals inskripcemi a BRC-20 tokeny k velké radosti minerů vyhnali transakční poplatky na absurdní hodnoty – v jednu chvíli dokonce převýšily odměnu v podobě nových bitcoinů za vytěžený blok – a prakticky nepřetržitě vytěžovali všechny nové bloky.
Manická fáze je nyní za námi a zbývá otázka, jestli Ordinals přežijí i po zakončení spekulativního řádění. Bude hodně záležet, jestli naleznou nějakou skutečně přínosnou funkci, ze které by mohli profitovat všichni účastníci sítě. Vzhledem ke schopnosti v sobě nést kusy programového kódu bych nad nimi ještě definitivně hůl nelámal.
Možný je ale i opačný scénář. Část komunity se domnívá, že povyk kolem Ordinals, které měly ještě v druhé polovině roku vlastní konference s tisíci účastníků, byl od počátku neudržitelný.
Jejich myšlenka šla až příliš proti zažitému narativu bitcoinu coby digitální alternativy ke zlatu, tedy uchovateli hodnoty. Je navíc možné, že současný úpadek Ordinals jen odráží stále se prohlubující propad „tradičního“ NFT trhu.