Skládka, nebo zlatý důl? Tomáš a Petr Loudovi objevili způsob, jak zrecyklovat i nejznečištěnější plastový odpad do náhrady ropy. A zaujali jím investory ze společností Prime Fund a SFG Holding, kteří za vyšší desítky milionů korun získali čtyřiapadesát procent sourozenecké firmy ETW.
„Jen třicet procent z vytříděného plastu se použije na další výrobu. Zrecyklovat například PET lahve není problém. My jsme se ale zaměřili na různorodý a nejsilněji znečištěný odpadní polyethylen, který ve světovém měříku končí z devadesáti procent na skládkách nebo ve spalovnách,“ přibližuje Tomáš Louda z firmy, jejíž hodnota nově dosahuje stovek milionů korun.
S bratrem Petrem přišli na způsob, jak tuny odpadu z komunálních, průmyslových či zemědělských odvětví zachránit před vyhozením. Vyrábějí z něj nový materiál: plastový regranulát, který se dá využít především na strečové fólie pro obalový průmysl, ale také k výrobě nádrží na vodu, potrubí nebo třeba igelitových tašek.
Mezi zákazníky nelahozevské firmy dnes patří například potravinářská společnost Orkla, pod kterou spadají značky Vitana, Hamé či Otma. ETW jim pomáhá s recyklací veškerých odpadních fólií, ať už jde o obaly od koření, odpad z logistiky, nebo ze vstupních surovin.
Pro německý e-shop Zalando zase recyklují obálky s bublinkovou fólií, ve kterých obchod s oblečením zasílá zboží zákazníkům. „Trh, na kterém fungujeme, je obrovský a zatím neobsazený, alespoň s ohledem na využití postkonzumních materiálů jako náhrady ropné složky v plastových obalech. Jen v Evropě je ročně potřeba zpracovat kolem dvaceti milionů tun odpadního polyethylenu,“ vypočítává Louda.
V minulosti pracoval pro logistické a potravinářské firmy, které využívaly obrovské množství obalové fólie. V době, kdy Čína přestala s celosvětovou recyklací plastu, neměly tyto společnosti kam odpadní obaly dávat. To byl pro Loudu prvotní impulz.
Spolu s bratrem se vrhli do intenzivního výzkumu a vývoje a po více než čtyřech letech spustili do provozu pilotní linku, která umí vyčistit směs různých druhů plastů a vytvořit z nich regranulát. „Využíváme principy cirkulární ekonomiky a uzavíráme materiálový kruh. Díky kvalitnímu vyčištění jsou použitelné dokonce i jako sekundární potravinářské obaly, které musí splňovat přísné nároky na čistotu,“ tvrdí Louda.
Unikátní technologii si firma vyvinula sama od A až do Z. Díky tomu ji může snadno přizpůsobovat pro různé aplikace.
„ETW umí zrecyklovat to, co jen hrstka firem na světě. Jejich technologie má obrovskou škálu využití, díky čemuž může vznikat celá řada dalších vertikál. Navíc je to byznys s pozitivním přesahem,“ vysvětluje Jan Svoboda z Prime Fundu, čím ho nelahozevská firma zaujala.
Loni začala svou pilotní linku využívat komerčně a vyšplhala se na roční obrat v desítkách milionů korun. Pro rok 2023 počítá s nárůstem minimálně o sto procent a nová investice by měla firmě pomoci obrat v příštích letech mnohonásobně zvýšit.
„Je to pro nás obrovský krok dopředu, na kterém pracujeme poslední rok a půl. Umožní nám to hlavně navýšit výrobu, protože poptávka v současnosti výrazně převyšuje naše kapacity,“ říká Tomáš Louda.
První andělskou investici získalo ETW od amerického fondu Trumont Group ve výši 500 tisíc eur. Později do startupu investoval také Michal Dědek se svým SFG Holdingem. Dohromady od nich firma dostala asi 2,5 milionu eur (v přepočtu přes 60 milionů korun).
Nejnovější investici v hodnotě vyšších desítek milionů zastřešují Jan Svoboda a Dušan Moskaliev z Prime Fundu, kteří spolu s Michalem Dědkem získali většinu ETW. Americký fond Trumont Group nadále drží šestnáct procent a třicet vlastní zakladatelé firmy.
„Zhruba do tří let by se ETW mělo dostat na obrat přes miliardu korun. Díky první části naší investice můžou postavit několik nových linek a v dalších letech navýšit jejich počet až na dvanáct, z nichž každá může generovat obrat kolem pěti až šesti milionů eur (v přepočtu asi 144 milionů korun, pozn. red.),“ přibližuje Svoboda.
„Naše investice je víc než aktivní. Kluci z ETW se můžou dál specializovat na produkt a obchod. My budeme mít na starosti finanční část a pomáhat jim uřídit rychlý růst,“ dodává Moskaliev.
Prime Fund má dvě nohy: privátní investiční fond Prime Fund Lab, který usnadňuje rozjezd začínajícím projektům, a fond kvalifikovaných investorů Prime Fund Sicav, pomáhající s růstem už rozjetých značek. Právě druhý zmíněný má skrze růstový kapitál podpořit i ETW.
„Rozvoj firmy dál financují také banky, které jsou zeleným projektům díky tlaku na ESG velmi nakloněné,“ podotýká Moskaliev. Sourozenecké firmě hraje do karet i evropská legislativa, která zavádí povinné přidávání recyklátu do nově vyráběných plastových obalů – od roku 2030 se bude týkat všech obalů. V Evropě navíc začně platit zákaz skládkování.
Firmy přitom k recyklacím tlačí i zákazníci. Obzvlášť mladší generaci zajímá, do jaké míry se značky chovají udržitelně. „Na trhu bude obrovská poptávka po recyklátech. Pro nás je teď výzva v následujících sedmi letech obsadit jeho co největší část,“ prozrazuje plány Tomáš Louda.
V současnosti má ETW klienty hlavně z petrochemického a obalového průmyslu, ale do budoucna očekává zájem dalších oborů. Jen se současnými zákazníky se už dnes bratři Loudovi baví o budoucích multimiliardových kontraktech.
„Téma recyklace nabývá na významu a s tím nám samozřejmě roste i konkurence. Ale technologicky máme značný náskok, který můžeme využít,“ říká Tomáš Louda a věří, že se česká firma může stát nejsilnějším oborovým hráčem minimálně v Evropě.