Není to tak dávno, co se dalo vytisknout jen něco na papír, maximálně na tričko. Dnes se však na 3D tiskárnách tiskne kdeco. Od dronů, kusů zbraní až po bunkry. Válka na Ukrajině je toho důkazem. Trojrozměrný tisk pomáhá Ukrajincům na bojišti i díky českým firmám, které technologii do konfliktem sužované země dovážejí.

Jedná se například o technologickou společnost ICE Industrial Services ze Žďáru nad Sázavou, která na Ukrajinu dodala betonové bunkry proti střelbě a granátům. V současné době řeší dodání samotné tiskárny, aby si ukrajinská armáda mohla bunkry tisknout sama.

„Prototyp bunkrů jsme tiskli u nás ve Žďáru a potom jsme je do země dopravili kamiony, což ale z dlouhodobého hlediska nedává smysl. Logičtější je, aby se tiskárna dostala na Ukrajinu a až tam se produkty tiskly,“ popisuje šéf společnosti Tomáš Vránek.

Ukrajinci si pomocí trojrozměrného tisku také vytvářejí součástky k ovládání dronů, zdravotnické nástroje nebo ochranné pomůcky pro vojáky, třeba škrtidla. Vránek však připomíná, že nyní se na Ukrajině odehrává spíš elektronický boj, a ukrajinští vojáci tak spíš než bunkry potřebují různé munice či drony a protidronovou ochranu.

„Z tohoto důvodu se naše spolupráce s Ukrajinou teď trochu zpomalila. Probíhá protiofenziva, ukrajinští vojáci nepotřebují stavět bunkry, ale útočit,“ popisuje.

Škrtidla, která mohou zachránit život zraněnému při utržení končetiny, či komponenty pro drony v podobě přezek, spon či držáků na tablety dodává na Ukrajinu například česká firma 3Dees Industries.

„3D tisk se u dronů velmi využívá. Neustále měníte požadavky třeba na velikost dronů a žádná jiná technologie nedokáže na změny reagovat tak rychle,“ popisuje provozní ředitel společnosti Ondřej Štefek.

Ta v srpnu do země také dodala další průmyslovou 3D tiskárnu pro partnerskou společnost Infomir v Oděse. Podle Štefka je objem, rychlost a hlavně pružnost produkce průmyslových 3D tiskáren vyšší než na konvenčních výrobních zařízeních, jakou jsou vstřikolisy nebo CNC.

Doprava zboží na Ukrajinu musí v době válečného konfliktu probíhat v utajení. „Pokud o předání veřejně informujeme, tak až ve chvíli, kdy tiskárna či jiné zboží na Ukrajinu dorazí. Komunikace s ukrajinskou stranou probíhá přes zabezpečené kanály jako Telegram, zvlášť když se řeší konkrétní předávka, například datum a trasa přepravy. Někdy to vyžaduje míru improvizace a záleží i na momentální situaci v zemi,“ popisuje Štefek.

Firma 3Dees Industries působí na Ukrajině od roku 2021, v zemi viděla potenciál v  rozvoji aditivních technologií, ať už ve 3D skenování, nebo tisku.

„Naše první akce na Ukrajině byla shodou okolností účast na zbrojařském veletrhu předloni v červnu. To jsme ještě netušili, že zbrojení bude bohužel brzy aktuální téma. Před invazí jsme také navštěvovali tamní firmy a zjišťovali jejich možnosti ohledně 3D tisku. Bylo vidět, že stejně jako dříve v Česku každá druhá firma používala 3D tisk pro automobilky, na Ukrajině zase každá druhá vyráběla pro armádu. Země se připravovala na to, co může nastat,“ vzpomíná Štefek.

průmyslová 3d tiskárna
info Foto HP
Průmyslová 3D tiskárna| Foto HP

Do státu, kde už rok a půl zuří válka, dodávala tiskárny a zdravotnické pomůcky také firma Prusa Research podnikatele Josefa Průši. „Na začátku jsme o tom ale nechtěli moc mluvit kvůli bezpečnosti,“ přiznává.

Rusko-ukrajinský konflikt podle odborníků ukázal, že 3D tisk může ve vojenství najít značné uplatnění. Ať už je řeč o výrobě součástek do zbraní, bojových vozidel či vojenské medicíně.

Ukrajinští vojáci nepotřebují stavět bunkry, ale útočit.

Podle odborníka na aditivní technologie Jana Homoly může ostatně využití 3D tisku na Ukrajině inspirovat i českou armádu. Zdůrazňuje, že 3D tiskárna často umožňuje vyrobit věci, které zkrátka jinak vyrobit nejdou, nebo velmi neekonomicky.

Na začátku článku zmíněná ICE Industrial Services například díky pomoci Ukrajině dodala dva bunkry vytvořené pomocí technologie 3D tisku také pro českou armádu na leteckou základnu v Čáslavi. „A vyvíjíme další prvky,“ dodává Vránek.

Česká armáda má podle Homoly o využití 3D technologie zájem. „Už nyní se v armádě používá třeba pro dronové technologie či zdravotnické pomůcky. Tuzemské firmy, byť je nemohu jmenovat konkrétně, už také komerčně tisknou kovové prvky zbraní,“ popisuje.

Mimo vojenství roste význam 3D tisku zejména ve stavebnictví, čehož chtějí tuzemské podniky využít při poválečné obnově východoevropského státu. ICE Industrial Services plánuje pomocí této technologie stavět ve městech srovnaných se zemí modulární tištěné domy.