Český podnikatel Tomáš Fiala patřící k nejbohatším byznysmenům na Ukrajině zvažuje v zemi koupi další banky. V hledáčku má Sense Bank, která je co do objemu aktiv jedenáctou největší bankou na Ukrajině.

Banku donedávna vlastnili ruští oligarchové Michail Fridman a Petr Aven, kteří mají úzké vazby na prezidenta Vladimira Putina a po vypuknutí války figurují na sankčním seznamu Evropské unie.

Minulý měsíc banku znárodnil ukrajinský stát, plánuje ji ale převést do soukromých rukou. A zájem projevil právě Fiala, zakladatel a šéf investiční skupiny Dragon Capital, který na Ukrajině působí od konce devadesátých let.

Obchod by se mohl uskutečnit během roku 2024.

„Obchod by se mohl uskutečnit během roku 2024,“ řekl Fiala pro Forbes. O tom, že má Sense Bank v hledáčku, informovala jako první agentura Bloomberg. Ta uvedla, že Fiala chce akvizicí posílit svůj tržní podíl v oblasti retailových úvěrů. Očekává totiž, že segment bude po skončení rusko-ukrajinského konfliktu generovat významné příjmy.

V Sense Bank, dříve známé jako Alfa Bank, také v letech 2017 až 2019 působil Fialův obchodní partner Ivan Svítek.

„Především je to jeden z nejzkušenějších bankéřů v regionu a náš partner,“ odpověděl Fiala Forbesu na dotaz, zda má o banku zájem právě proto, že v ní jeho obchodní partner pracoval na několika vedoucích pozicích a prostředí tedy dobře zná.

Podle Fialy dává smysl, aby ukrajinská vláda prodala banku do soukromých rukou co nejdříve. „Jednak jde již o pátou banku vlastněnou státem a zadruhé dosavadní výsledky řízení bank státem nejsou příliš dobré,“ citovala českého byznysmena agentura Bloomberg.

Ukrajinské ministerstvo financí jen stručně uvedlo, že chce snižovat podíl státu na bankovním sektoru a plánuje tedy prodej bank včetně Sense Bank.

Český podnikatel Fiala působí na Ukrajině od konce devadesátých let, kdy ho tam vyslala investiční banka Wood & Company. V tuzemsku jeho jméno není tolik známé, na Ukrajině ale patří k výrazným byznysovým tvářím.

V roce 2000 začal v zemi spolu s několika partnery budovat investiční skupinu Dragon Capital. Je například majitelem zpravodajského serveru Ukrajinska pravda nebo spoluvlastníkem banky Unex Bank.

Fiala na Ukrajině zůstal i po vypuknutí války. Loni na podzim v rozhovoru pro Forbes popsal, jak se v zemi sužované konfliktem podniká.

„Složitě, znamená to mnohem víc práce. Každý den přináší nové skutečnosti a výstupy, takže nejste schopen plánovat nic dopředu. Udělat aspoň nějaký rozpočet? Udělat jednou za kvartál review byznys plánu? Vyloučeno! Často si připadáte, že pracujete od rána do večera jen proto, abyste aspoň zůstali na místě. Abyste udrželi aspoň to, co máte,“ vylíčil.