Z oceánů se vytrácí ryby a přibývá odpadu. Vlajkovou lodí snahy je „uklidit“ je The Ocean Cleanup. Do boje s odpadky se díky němu přidali velcí investoři i umělá inteligence.

Každý rok do oceánů putují miliony tun plastů, z nichž většina je do něj přivedena z řek. Část odpadu se zachytí ve víru vodních proudů a tvoří obří odpadní skvrny o velikosti až několikanásobku České republiky. První mezinárodní iniciativa The Ocean Cleanup se snaží zbavit oceány a řeky odpadu jednou provždy.

Projekt velikostí zastiňuje i zaoceánské lodi. Sběrný systém ve tvaru písmene „U“ je osm set metrů dlouhý – největší systém svého druhu. Mořský obr sbírá odpad pomocí plovoucích bariér a je tažen oceánem tak, aby se nestal smrtící pastí pro živočichy. 

Za očistnou odyseou, která se začala psát už v roce 2011, stojí devětadvacetiletý Nizozemec Boyan Slat. Tehdy jako šestnáctiletý si na dovolené v Řecku všiml, že je ve vodě více plastů než ryb a řekl si: „Proč to prostě neuklidit?“ V té době se vyčištěním oceánů nikdo komplexně nezabýval a on tak vyplul do úplně neznámých vod. 

Pokusy o odstranění plastů už tu sice byly, ale buď sítě zachycovaly i ryby nebo fungovaly v tak malém měřítku, že šlo jen o doslovné kapky v moři. Boyan Slat oproti tomu od začátku hledal udržitelné a efektivní technologie – věděl, že smysl má jen pořádný úklid.

Odborníci i laici jeho nápad zpochybňovali a investoři ho pouštěli k vodě, ale ambiciózní student se nevzdal. Ze stovek společností, které žádal o sponzorství, se přitom ozvala jediná – ale ani s tou se nakonec nedohodl. S pár stovkami dolarů v kapse rozjel vlastní organizaci, jejíž celkový plastový úlovek se dnes pohybuje už v řádu stovek tun.

Za deset let existence se mu povedlo dostat svůj nápad nejen do povědomí široké veřejnosti, ale hlavně k velkým investorům, kteří pomohli projekt rozproudit. Letos v srpnu se k mecenášům přidal miliardář Joe Gebbia, spoluzakladatel Airbnb, který daroval dvacet pět milionů dolarů a stal se tak zatím největším soukromým dárcem oceánského úklidu.

Vědci a vědkyně z The Ocean Cleanup provedli zatím nejrozsáhlejší analýzu Velké tichomořské odpadkové skvrny mezi Havají a Kalifornií – největšího seskupení oceánských plastů na světě. Na rozloze tří Francií tu najdete vše od mikroplastů až po pneumatiky, z toho asi tři čtvrtiny tvoří odpad z rybolovu. 

Zachycený odpad v řece
Barikáda na zachycení odpadu v řece

Abychom se odpadu mohli zbavit, je klíčové ho mít právě důkladně zmapovaný. Potřebujeme vědět, kolik a hlavně jakých plastů se v oceánu nahromadilo. Od toho se pak odvíjí návrh čisticích systémů, logistika svozu plastů, metody recyklace a celkové náklady na čištění. 

Na co věda nestačí, tam nastrčí umělou inteligenci. Lodě nejdříve pomocí GoPro kamer prozkoumaly stovky kilometrů oceánu a data byla zpracována pomocí algoritmu na detekci objektů umělou inteligencí. Ta pak počítačovým modelováním předpovídá, kde se nacházejí konkrétní ohniska odpadu.

Boyan Slat s odpadem k recyklaci
Boyan Slat s odpadem k recyklaci

Slat věří, že časem bude projekt financován z prodeje recyklátu z vyloveného odpadu. V plánu má deset dalších velkých sběrných plováků. Doufá, že jakmile budou flotily systému rozmístěny ve všech oceánských oblastech, tak se podaří do roku 2040 odstranit až devadesát procent plovoucích plastů v oceánech.

Díky nezlomnosti mladého kluka, zapojení vědců, techniků a mecenášů máme možná konečně řešení, jak nechat ostrovy odpadů zmizet z mapy oceánů nadobro. Přece jen je to stále modrá, ne plastová planeta.