Novinář a veterán tuzemského internetu Patrick Zandl hodnotí tradiční keynote společnosti Apple. Co nám říká o plánech s virtuálními brýlemi nebo cloudovými službami?

Apple nezklamal: vše bylo, jak má v lichý rok být. Nový iPhone 15 je rychlejší, hezčí, lepší a dražší, nové hodinky Watch Series 9 vám dokonce umožní klepnout dvěma prsty o sebe.

Ne snad, že by při nošení hodinek společnosti Apple bylo zakázáno o sebe klepat prsty. Naopak, devátý model hodinek přidal rychlejší čip, který podle dat z akcelerometru, polohového senzoru i změn v průtoku krve odhadne, zda jste se náhodou nepokusili udělat gesto, které firma nazvala „double tap“, tedy klepnutí ukazováčku do bříška palce.

Právě tímto gestem lze například přijmout hovor nebo jej ukončit bez toho, že byste se dotkli displeje. Ale to bylo na keynote tak všechno. Žádná podstatná technická inovace se nekonala, pokud za ni nepovažujete nahrazení konektoru Lightning za USB-C v nových iPhonech.

Řekněme si upřímně, čekalo se více. Ještě nedávno lidé doufali, že si Apple poradí s měřením cukru v krvi a bude tak schopen radit se správnou životosprávou. Jenže s novými senzory se Apple vyčerpal minule, když v osmičkové sérii přidal teploměr.

Tak to u téhle firmy chodí – liché roky jsou jen dílčí technické upgrady, které mají jeho vlajkové telefony ponechat na výkonnostních stupních vítězů.

My jsme tvoje budoucnost
Vydání Forbesu My jsme tvoje budoucnost

Podobné je to s odolnou sportovní verzí hodinek Watch Ultra 2, kde i její vylepšení patří spíše mezi výkonnostní, byť ne nezajímavé: delší výdrž, jasnější displej a především uhlíková neutralita výroby hodinek. A kromě zmíněného dvojdotyku nabízí nový Ultra model, stejně jako klasická devítka, autonomně fungující Siri.

Ta zatím pro své odpovědi potřebovala wi-fi, protože jí odpovědi podstrkával iPhone nebo cloud. Nově jsou hodinky vybaveny dostatečně výkonným čipem na to, aby se bez připojení pro Siri obešly a tím odpovídaly rychleji. A abychom nezapomněli, změří vám ponor.

Hlavním tahákem představení byla ale nová rodina telefonů iPhone 15. Ta má čtyři členy, kromě základní „patnáctky“ také 15 Plus, 15 Pro a 15 Pro Max, přičemž za nejdražší z nich dáte zhruba tolik, co za notebook stejné značky.

Základní dva modely jsou tradičně rychlejší, lepší, dodávané v pěti barvách a s možností kontaktu přes satelit u všech modelů. Což je příjemné rozvinutí služby představené v předchozí modelové řadě. Zajímavější je to u obou verzí Pro.

Ty jednak dostávají titanovou barvu a „opravitelnější“ zadní krycí sklo, ale především přepracovanou soustavu čoček, o které Apple tvrdí, že je ekvivalentem sedmi objektivů na klasickém fotoaparátu.

Čočky dokonce umožňují natáčet takzvaná prostorová videa určená pro VR brýle Apple Vision Pro. Apple tak připravuje svůj produkční ekosystém na vytváření kompletního obsahu pro jeho virtuální brýle.

Nejvýraznější změnou je ovšem zmíněná náhrada proprietárního konektoru Lightning za USB-C. Co si budeme povídat, k té Apple dotlačila Evropská unie, přikazující zavedení USB-C do roku 2024. Není ale pravdou, že by doposud šlo o bezdůvodné applácké trucování.

V době, kdy iPhone vznikl, žádný jednotný standard neexistoval. V roce 2007 se telefony napájely různě a data se přenášela také všelijak. Od proprietárních konektorů přes nejrůznější varianty mini a mikro USB, u kterých jste museli přemýšlet, jak je zapojujete.

Dlouho ani neexistoval skutečný standard pro vyšší nabíjecí proud – na standardem předepsaný půlampér by se telefony dobíjely neskutečně dlouho. Apple pro první iPhone použil široký třicetipinový konektor z hudebních přehrávačů iPod prostě proto, že nic lepšího nebylo po ruce.

V roce 2012 jej nahradil osmipinový konektor Lightning a tím si také Apple zkusil, jak „příjemné“ je přecházet z jednoho konektoru na jiný. Teprve o další dva roky později vznikl standard USB-C, který firma přijala do řady svých dalších produktů včetně notebooků a stala se významným tahounem jeho etablování ve světě spotřební elektroniky.

Proti bezhlavé náhradě svého konektoru měl Apple řadu dobrých přípomínek: USB-C je méně mechanicky odolné kvůli designu kabelu. Firma navíc neměla pod palcem certifikační proces, přičemž právě kvalita kabelu rozhoduje, jak rychle budete nabíjet nebo přenášet data.

Aby v tom byl zmatek, tak Apple pro základní řadu iPhone 15 a 15 Plus implementoval podporu pouze dvacetiwattového dobíjecího výkonu a přenosovou rychlost USB2, tedy 480 megabitů za sekundu, což odpovídá Lightning kabelům.

Až u řady Pro je k dispozici přenosová rychlost do deseti gigabitů díky podpoře USB3. A co je podstatná výhoda: všechny patnáctkové modely mohou díky USB-C připojit monitory pomocí rozhraní DisplayPort.

Obecně lze tedy říci, že přesun ke konektorům USB-C byl očekávaný a vcelku správný krok. Nepříjemná bude potřeba obměny velkého množství příslušenství, i proto nebudou uživatelé s upgradem na patnáctkovou řadu nijak spěchat.

Vydání Forbesu American Dream!

Apple zároveň léta tlačil bezdrátové technologie, takže moderní hands-free do auta nezapojuje přes konektor, ale magneticky přes MagSafe, do něhož Apple nyní doplňuje podporu nového standardu Qi2.

I přehrávací reproduktory pak moudře volí pohodlnější dobíjení Magsafe a bezdrátový přenos signálu. Díky tomu se množství příslušenství, které by bylo nutno vyměnit kvůli novému konektoru, zmenšilo na minimum.

A tím se dostáváme k odpovědi, proč USB-C přišlo právě v patnáctkové řadě. Apple jej bezesporu mohl představit o rok dříve či později, jenže jak jsme si řekli: v lichém roce probíhají jen technické upgrady. Lepší fotočipy, ostřejší displeje, víc kmitající trpaslíci pod kapotou.

Žádné zásadní technické novinky, jako je podpora satelitního spojení nebo vyhledávání ztracených předmětů jako v „sudých“ modelech. Liché řady si koupí lidé, kteří prostě teď hned potřebují nový iPhone, nikoli ti, kteří ho chtějí kvůli převratným novinkám – žádné takové z pohledu uživatele nová řada nenabízí.

Pokud tedy za převratnou novinku nepovažujete sílu, s níž před týdnem Čína vykopla Apple ze státní správy, když svým úředníkům i státním zaměstnancům zakázala používání iPhone. Recipročně tak odpověděla na starší americký zákaz používání řady čínských technologií v USA.

Nejdůležitější novinka z prezentace Applu nicméně stojí poněkud ve stínu. Společnost oznámila zpřístupnění vyšších tarifů pro svou službu iCloud a také další rozvoj cloudové technologie. Nově si za třicet, respektive šedesát dolarů budeme moci koupit šest či dvanáct terabajtů dat uložených do iCloudu, čímž se Apple připravuje na příchod brýlí Vision Pro.

Do prémiové verze iCloud+ pak přibude podpora dalších funkcí, jako je Private Relay, anonymizace adresy e-mailu, podpora vlastních e-mailových domén a také podpora bezpečnostního videa u HomeKitu. Pro Apple jsou příjmy ze služby iCloud stále důležitější – a výše uvedené je další snahou vyždímat z cloudu co nejhustší finanční déšť.