Příští rok uplyne století od chvíle, kdy architekt a urbanista Antonín Engel naplánoval urbanistickou koncepci Dejvic včetně Vítězného náměstí. Po sto letech zbývá zastavět jeho poslední, čtvrtý kvadrant.
K dokončení se museli spojit tři velcí investoři s miliardami v zádech. Společnost Fourth Quadrant tvoří Penta Marka Dospivy, Sekyra Group Luďka Sekyry a Kaprain Karla Pražáka, vyhlásila spolu s Prahou výsledky mezinárodní architektonické soutěže na dostavbu jednoho z nejvýznamnějších pražských náměstí.
V soutěži uspěl návrh nizozemské kanceláře Benthem Crouwel Architects, která je mimo jiné autorem budoucího nového brněnského nádraží, a českého studia OVA. Projekt na dostavbu čtvrtého kvadrantu navazuje na původní hodnoty Engelovy urbanistické koncepce Dejvic, inspirované Paříží.
Investor s vítězem již podepsal smlouvu na přípravu projektu. „Vítězný návrh představil velmi přesvědčivý soubor budov,“ uvedl Kees Christiaanse, předseda soutěžní poroty a profesor na curyšské univerzitě ETH.
„Rozvíjí individuální architektonickou identitu jednotlivých stavebních programů, současně však zachovává silnou soudržnost celku zasazeného do krásného prostředí veřejných a soukromých prostranství,“ konstatoval.
Penta, Kaprain a Sekyra Group chtějí na pozemcích stavět polyfunkční budovy s občanskou vybaveností, bydlením a kancelářemi. Důležitou částí zadání byl i návrh nové univerzitní budovy Vysoké školy chemicko-technologické, v níž kromě učeben a zázemí pro studenty vzniknou také prostory pro veřejnost či minipivovar.
Vítězný návrh, Benthem Crouwel Architects (NL) + OVA (ČR)
Vítězný návrh, Benthem Crouwel Architects (NL) + OVA (ČR)
Vizualizace Benthem Crouwel Architects + OVA
S výsledky soutěže je spokojena i Praha. „Místo se silným odkazem Antonína Engela bylo těžkým oříškem, ale podařilo se nám společnými silami dostat do Prahy skutečně špičkové světové i české architekty, kteří přišli se skvělými návrhy,“ říká náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.
„Vítězný tým s tímto dědictvím pracoval naprosto bravurně a vytvořil prostor, který nabízí dostatek veřejného i soukromého prostoru, zeleně i příležitostí pro komunitní život. Profitovat z něj budou celé Dejvice,“ komentuje Marcel Dostal, CEO Kaprainu.
„Vítězný návrh nás oslovil především z pohledu urbanismu. Respektuje okolní zástavbu a přináší do lokality novou kvalitu veřejných prostranství s přímou vazbou na výstup z metra,“ doplňuje výkonný ředitel Sekyra Group Leoš Anderle.
Další dva členové společného podniku, tedy Penta a Kaprain, nejsou na Vítězném náměstí nováčky. Na vedlejším kvadrantu oba investoři dokončují rezidenci Victoria Palace za zhruba miliardu korun. V bezmála stovce luxusních bytů najdou nové bydlení špičky českého byznysu včetně několika členů našeho žebříčku nejbohatších Čechů.
Celkem se do soutěže na podobu čtvrtého kvadrantu přihlásilo čtyřiačtyřicet týmů, z nichž porota vybrala na základě zaslaných portfolií deset účastníků prvního soutěžního kola. Do druhého pak postoupilo pět týmů.
Vítězové se řadí ke zkušeným architektonickým ateliérům. Nizozemskou kancelář Benthem Crouwel Architects založili v roce 1979 architekti Jan Benthem a Mels Crouwel. Má za sebou řadu úspěšných realizací, mezi které patří ikonická stavba Městského muzea v Amsterodamu, rotterdamské hlavní nádraží nebo stadion Ziggo Dome rovněž v Amsterodamu.
Jejich pražský partner, architektonická kancelář OVA, byla založena Jiřím Opočenským a Štěpánem Valouchem v roce 2007. Za stavbu sídla společnosti Lasvit v Novém Boru získala v roce 2020 hlavní ocenění v České ceně za architekturu.
Vítězný tým teď musí podle smlouvy dopracovat návrh do podoby urbanistické studie s regulačními prvky na celé řešené území.
„Nyní se soustředíme na dopracování architektonické studie na základě podnětů od porotců soutěže. Předběžný termín dokončení budov je na přelomu roku 2028 a 2029,“ uvádí ředitel Penta Real Estate Petr Palička.
Oceněné projekty, ale i návrhy týmů z první fáze soutěže, si bude moci veřejnost prohlédnout na připravované výstavě v Centru architektury a městského plánování od 23. října do 12. listopadu 2023. V galerii níže si můžete prohlédnout návrhy na druhém a třetím místě.
2. místo: Cityförster (NL) + Studio Perspektiv (ČR)
2. místo: Cityförster (NL) + Studio Perspektiv (ČR)
2. místo: Cityförster (NL) + Studio Perspektiv (ČR)
2. místo: Cityförster (NL) + Studio Perspektiv (ČR)
3. místo: A69 - architekti (ČR)
3. místo: A69 – architekti (ČR)
3. místo: A69 - architekti (ČR)
3. místo: A69 - architekti (ČR)