Stostránkové dokumenty a náklady na advokáty, které spolykají až čtvrtinu první investice. I s tímto se běžně setkávají české startupy v začátcích svého podnikání. Právní služby, bez kterých se žádná mladá firma při snaze o získání investice neobejde, jsou totiž pilířem jakékoli dohody mezi zakladatelem a investory. Náklady na advokáty ale běžně vyjdou na obrovské částky.

Jen v rámci investičního kola v rané fázi, tedy preseedových nebo seedových investic, které startupům obvykle přinesou kapitál v řádech jednotek až nižších desítek milionů korun, totiž zakladatelé za právní dokumentaci běžně zaplatí i čtvrt milionu.

Českým startupům se tak komplikuje přístup k financování a podle odborníků z oboru jde o jeden z důvodů, proč tuzemský trh v investicích do startupů zaostává za jinými zeměmi.

„Místo toho, aby se zakladatelé zabývali obchodní stránkou věci, musí dlouho řešit právě investiční dokumentaci, která často komplikuje a zpomaluje proces samotného vstupu investora,“ říká advokátka Barbora Klimešová.

Tuzemští právníci proto spojili síly a společně vytvořili pro české startupy databázi právních dokumentů potřebných pro vstup investora.

Jednotná dokumentace, která odpovídá standardům na trhu, je postavená na zkušenostech z desítek investičních transakcí a advokáti si od ní slibují zrychlení a zjednodušení nabírání kapitálu samotnými firmami, ale i přehlednější investiční prostředí pro investory a kultivaci celého startupového ekosystému. 

„Věříme, že pokud se naplní naše očekávání a všichni klíčoví aktéři na trhu budou vzorovou investiční dokumentaci naplno využívat, podpoříme tím celý startupový ekosystém a v konečném důsledku i ekonomiku Česka,“ vysvětluje Barbora Klimešová, partnerka advokátní kanceláře Bříza & Trubač – jedné z právnických firem, která za platformou Czech Startup Documentation stojí.

Do projektu se zapojila celkem dvacítka kanceláří, od největších firem na právním trhu, jako jsou Havel & Partners, Dentons, Allen & Overy nebo Squire Patton Boggs, až po butikové kanceláře se zkušenostmi právě v oblasti práva startupů a venture kapitálu.

Iniciativa necílí jen na samotné startupisty, ale také na investory do nich. Na platformě jsou tak ke stažení základní dokumenty k přípravě vstupu investora jako dotazník právní prověrky, smlouva o konvertibilní půjčce, investiční smlouva pro nákup podílu ve startupu nebo dohoda společníků, která upravuje vztahy mezi investorem a zakladateli.

Ale i jiné dokumenty, například podklady pro zaměstnanecký opční plán. „Ten se může také spouštět při vstupu investora, ale typicky ho startup potřebuje ve chvíli, kdy nabírá první klíčové zaměstnance mimo zakladatele,“ vysvětluje Jakub Čech z advokátní kanceláře Allen & Overy.

Do budoucna k nim pak budou přibývat další smlouvy a dokumenty, například vzorové stanovy či společenská smlouva, dohoda o výkonu funkce či smlouvy pro zaměstnance.

Aby byla dokumentace využitelná i pro investice ze zahraničí, je zpracovaná kompletně v angličtině a startupistům dostupná zcela zdarma. „Jsme přesvědčeni, že aby se dokumentace na trhu opravdu ujala a usnadnila investiční proces, musí být dostupná zdarma, nevnímáme ji jako produkt, který bychom chtěli jakkoli monetizovat,“ zní od skupiny advokátů.

Za podobné dokumenty přitom firmy běžně zaplatí nemalé částky. „Dokumentace pro early stage investiční kolo vyjde startup řádově od 100 do 250 tisíc korun, ale setkáváme se i s výkyvy na obou stranách,“ popisuje Ondřej Zemek, partner advokátní kanceláře Sparring.

Na straně investora jsou pak podle něj náklady obvykle vyšší, a to mimo jiné kvůli nákladům na nutnou právní prověrku. „Tím, že nově budou jak startupy, tak investoři moci využívat jednotnou dokumentaci, se sníží finanční a časová náročnost sepisování dokumentace pro obě strany,“ dodává Zemek.

Neznamená to však, že by při investici právníci už nijak nefigurovali. „Na straně investorů budou advokátní kanceláře samozřejmě nadále provádět také právní prověrku. Přidaná hodnota advokátů při transakci ale může spočívat ve vyjednávání klíčových právních nebo obchodních podmínek a přizpůsobení dokumentace opravdovým specifikům dané transakce,“ říká Marek Hrubeš z advokátní kanceláře Squire Patton Boggs.

Podobný systém, kdy většina venture kapitálových transakcí vychází z univerzálně akceptovaných smluv, běžně funguje například ve Spojených státech, Velké Británii nebo Estonsku.

„Vzorová dokumentace pro venture kapitálové investice je ve těchto zemích vydaná většinou pod záštitou tamních venture kapitálových asociací a představuje opravdový standard trhu. Z vlastní zkušenosti ze zastupování klientů investujících ve Velké Británii vím, že taková dokumentace investiční proces značně zjednodušuje,“ dodává Hrubeš.

Čeští advokáti se přitom při tvorbě platformy nejvíce inspirovali právě Estonskem. Doufají, že díky kvalitním a sjednoceným právním dokumentům pomohou tuzemskou byznysovou scénu startupové velmoci alespoň částečně přiblížit.