Máte nápad na krypto startup, ze kterého se s trochou štěstí stane jednou jednorožec? A možná máte po ruce i lidi, se kterými se do něj můžete rovnou pustit? Tak už zbývá jen otázka, kde budete sídlit. A není to vůbec jednoduché rozhodování.

„Česko patří mezi země, kde je podnikání v oblasti kryptoměn relativně výhodné. Do karet mu hrají nízké náklady na založení a provoz společnosti i podpůrný regulační rámec,“ popisuje Jitka Vrtělová, jak si tuzemsko stojí z hlediska krypto podnikání ve srovnání s ostatními zeměmi.

V jaké zemi firmu založit, aby to bylo co nejvýhodnější, je dilema, které stojí před každým zakladatelem startupu v oblasti blockchainu nebo kryptoměn.

Zatímco některé státy mají v oblasti kryptoaktiv nepřehlednou legislativu nebo přísné mantinely, jiné tuto oblast zatím neupravují vůbec, a některé jurisdikce uvalují na firmy vysoké zdanění nebo je v nich nákladné společnost založit. Najít zemi, kde se vyplatí mít sídlo společnosti, tak není vůbec lehké.

Právě to se rozhodl řešit tým z advokátní kanceláře Sparring. Právničky Jitka Vrtělová, Andrea Štíbrová a Simona Stasová, které se zaměřují na právo startupů a technologií, vytvořily online platformu, která zakladatelům pomůže najít zemi s nejlepšími legislativními podmínkami pro jejich konkrétní podnikání.

Jmenuje se Incorponation a bere v potaz veškerou regulaci, která by se mohla startupistů dotknout, a dává jim přehledná vodítka, jak proces založení společnosti zjednodušit.

„Orientace v prostředí krypto regulací není vůbec jednoduchá, klienti za námi proto čím dál více chodili s žádostí o radu,“ vysvětluje motivaci za založením platformy Jitka Vrtělová, právnička a jedna ze zakladatelek projektu.

„Protože jsme cítili, že tato potřeba čím dál tím víc roste, rozhodli jsme se proces maximálně zjednodušit a shromáždit všechny nezbytné informace na jednom místě,“ popisuje.  

I přes to, že se s podobnými otázkami zakladatelů setkává celá řada korporátních právníků, podobná platforma zatím u nás ani v zahraničí nevznikla. I proto je systém českých právníků celý v angličtině a cílí nejen na krypto startupy z Česka, ale i ze zahraničí.  

Pro každý startup jsou podle právniček důležitá jiná kritéria, ale pro většinu z nich budou podstatné faktory jako nízké daně, přehledné blockchain regulace a právní jistota nebo přístup tamních bank ke krypto podnikání.

Zakladateli, který plánuje podnikat v kryptu, stačí na webu vyplnit dotazník, který mu následně z poskytnutých informací vygeneruje, jaká země je pro jeho typ podnikání nejvýhodnější.

„Je také důležité vědět, o jaký projekt jde nebo jaký pro něj má zakladatel rozpočet. Z hlediska financí je samozřejmě něco jiného zakládat firmu v Česku nebo v Arabských emirátech,“ dodává Vrtělová.

Mezi nejoblíbenější země, kde si podnikatelé zakládají své krypto startupy, patří tradičně více než desítka zemí, mezi nimi například Britské Panenské ostrovy, Gibraltar nebo Estonsko.

Mezi výhodné jurisdikce ale patří také Česko. „Není zde těžké založit si společnost, a to je velká výhoda. V současné době je však pro krypto startupy téměř nemožné založit si v tuzemsku bankovní účet, pokud by jej tedy pro své podnikání potřebovaly, systém by jim doporučil jiné země,“ vysvětluje právnička.

Přestože jde o jedinou podobnou platformu na trhu, je Incorponation přístupná zdarma. Její součástí je nicméně kalkulačka, na které si zakladatel může spočítat, kolik by právníkům z advokátní kanceláře Sparring zaplatil, pokud by pro rozjezd svého byznysu potřeboval další asistenci.

Kancelář, která se specializuje na inovace a mladé firmy a stála například za expanzí tuzemských kaváren The Miners do zahraničí, má s platformou velké plány. Do budoucna ji chce ještě více zautomatizovat, například tak, aby zakladateli rovnou pomohla připravit všechny potřebné dokumenty k založení firmy v jakémkoli státě.