Z největšího nákupního centra v Česku chce mít jeho provozovatel vstupní bránu pro všechny značky, které míří na tuzemský trh. V pražském Westfieldu Chodov takt nedávno otevřel první český kamenný obchod Victoria’s Secret nebo první značková prodejna Lega.
Další českou premiéru zde bude mít Dior kosmetika, prozradil v rozhovoru pro Forbes Jakub Skwarlo.
Nový šéf společnosti Unibail-Rodamco-Westfield pro střední Evropu nastoupil na svou pozici s cílem překopat zdejší strategii velkoprovozovatele nákupních center od základů.
Kromě Chodova patří firmě v Česku Centrum Černý Most a Metropole Zličín, které by v budoucnu mohly také nést značku Westfield. „Zájem retailerů o Černý Most je značný a centrum na Zličíně by šlo výrazně rozšířit,“ uvádí Skwarlo.
V rozhovoru jsme podrobně probrali současnou strategii nadnárodní firmy zdecimované pandemií, která momentálně dokončuje masivní odprodej svých aktiv v hodnotě čtyři miliardy eur.
A také to, proč jsou nákupní centra čím dál méně nákupní. „V nákupním centru můžete mít klidně třeba zdravotní středisko. Udělat z něj takové malé městečko, aby lidé měli co nejvíc důvodů ho navštívit,“ říká.
Změnila pandemie vaše strategické uvažování o obchodních centrech?
Ne, řekl bych, že nás spíš utvrdila v tom, jak nad svou strategií přemýšlíme. Retail je pro nás samozřejmě klíčový, jelikož představuje osmdesát až pětaosmdesát procent hodnoty našich aktiv, zbytek jsou jiná využití.
Naší strategií je typicky koncentrace do největších aktiv, velká centra, velká města, prémiové lokality. Retaileři a značky, naši nájemci, prošli konsolidací. Mají méně obchodů, ale ty zbývající jsou větší a koncentrované v prémiových lokalitách. Myslím, že jsme z covidu vyšli docela silní, protože naše centra jsou velice dobře umístěná a dostupná.
Přesto to byla nejistá doba. Působil jsem tehdy ve Spojeném království, kde se to na trhu dost hroutilo. Někteří retaileři zcela zmizeli, například Debenhams, 200 let na trhu a najednou je značka pryč.
Podíl e-commerce během pandemie rostl o šedesát až sedmdesát procent a ano, bylo tam hodně přemýšlení o tom, co s kamennými obchody dál. Ale lidé se vracejí, především do top center, což je naše doména. Věříme, že fyzický retail zůstane, ale přesto se na naše aktiva už nekoukáme jako na obchodní centra. Ale jako na destinace, kde to není jen o nakupování, ale i o jídle, zábavě a dalších využitích.
Jakých?
Například v Londýně jsme dodali projekt s nájemným bydlením Westfield Stratford City s 1250 byty. Tehdy to přineslo i nějaké synergie s tamním obchodním centrem. Pracujeme i se studentským bydlením, co-workingovými prostory… A také spousta zábavy, různé společenské akce, už to dávno není jen o obchodech.
Ano, těch máte hodně, nikdy by mě nenapadlo, že budu jednou sledovat přenos korunovace nového britského krále na velkoplošné obrazovce v nákupáku. Do jaké míry přenášíte náklady na takové akce na své nájemce?
Eventy z dílny naší agentury Westfield Rise generují příjmy samy o sobě. Jinak je to velice individuální, některé akce jsou čistě marketingové a hradí se ze speciálního fondu, do něhož nájemci přispívají. Někdy to platíme my. Idea je pokaždé stejná, přimět lidi, aby v centru utratili peníze.
Je za tím primárně nástup e-commerce, že nákupní centra jsou čím dál méně nákupní?
Vzestup e-commerce tady samozřejmě je a bude. Pár příkladů prodejců s čistě online nebo čistě offline obchody by se asi našlo, ale drtivá většina chápe důležitost omnichannelu. Nám jde o to, udělat lokality co nejvíc atraktivní a dostupné, aby lidé měli co nejvíc důvodů je navštívit. V nákupním centru můžete mít třeba zdravotní středisko. Může v rámci něj vzniknout v podstatě malé městečko.
V pololetních výsledcích zmiňujete rostoucí podíl dlouhodobých nájemních smluv. Retaileři se už nebojí závazků?
Myslím, že už méně. Pochopitelně během covidu panovala obrovská nejistota, teď se o tom mluví lehce, ale tehdy bylo opravdu zásadní otázkou, jestli se vůbec někdy vrátíme k normálnímu životu.
Přistoupili jsme proto na nějaká krátkodobější řešení, ale nyní se vracíme tam, kde jsme byli, což je typicky pronájem na pět nebo deset let. Když chce mít retailer kvalitní obchod, musí do něj hodně investovat a v takovém případě nepodepíšete smlouvu na rok či dva, protože potřebujete jistotu zázemí.
Na pozici COO pro střední Evropu jste od letošního června, s jakými úkoly jste nastoupil?
Hlavním úkolem je přehodnotit strategii pro tento region a vyjasnit si, kde chceme být do roku 2030. Pokud se bavíme o Česku, Polsku a Slovensku, jsme v situaci, kdy vlastníme většinu aktiv ze sta procent. Je to hlavně retail a já přemýšlím, co dalšího bychom mohli dělat. Přivést nové partnery? Udělat něco pro okolí nákupních center?
V případě Německa a Rakouska je situace trochu jiná, tam máme odlišnou organizační strukturu a spoustu aktiv pouze spravujeme. Obecně máme v regionu pár lokálních aktiv, kterých se chceme zbavit. Chceme konsolidovat náš byznys, provozovat hlavně velká obchodní centra, rebrandovat některá stávající na Westfieldy a na jaře dodáme obří multifunkční projekt v Hamburku, kde bude kromě retailu i hotel a kanceláře.
Co se týče Česka, zde dlouhodobě usilujete o to, aby byl Westfield Chodov vstupní branou pro značky otevírající první obchod v Česku. Jaké nové brandy jsou nyní v pipelině?
Brzy přivítáme nový gastronomický koncept Signor Vino a přibude také první český kamenný obchod kosmetiky Dior.
Chcete časem rebrandovat na Westfield i Centrum Černý Most a Metropoli Zličín?
Ambice tam je, ale ještě jsme se nerozhodli. Uvidíme, jak se jim bude dařit. Zájem retailerů o Černý Most je značný, Zličín je spíš menší obchodní centrum, ale je tam potenciál ho v budoucnu rozšířit.
Zmínil jste výhled do roku 2030. Společnost si tento deadline stanovila pro řadu cílů v oblasti udržitelnosti. Ve vaší strategii mě zaujala snaha „podporovat zodpovědnější spotřebu“. Jak něco takového provádí provozovatel nákupního centra, kde je jeden obchod s fast fashion vedle druhého?
Jsme platformou pro retailery všeho druhu, od módy přes zdraví až po krásu. Myslím, že v minulosti jsme pouze otevřeli dveře nájemcům, co dokázali přitáhnout spotřebitele. Těm však víc a víc záleží na tom, aby nakupovali u udržitelných prodejců. Samozřejmě jedna věc je, co říkají, jiná jak se pak ve skutečnosti chovají, ale rozdíl se bude zmenšovat.
Proto zavádíme Sustainable Retail Index, kde chceme zhodnotit každého prodejce. Spolupracujeme na něm s australskou firmou Good on You, tři čtvrtiny vyhodnocování bude probíhat externě, zbytek na úrovni jednotlivých obchodů v našich centrech. Nechceme ukazovat na „ty špatné“, spíš je přimět k zavádění udržitelných řešení.
V Česku také hodně šlapete do fotovoltaiky, jak velkou plochu se chystáte pokrýt panely?
Cílem je přes osm tisíc metrů čtverečních na střeše Westfieldu Chodov, přes pětadvacet tisíc metrů v Centru Černý Most a 12,5 tisíce v Metropoli Zličín. Na Černém Mostě jsme teď pokryli solárními panely 5,5 tisíce metrů čtverečních střechy.
Jsou tam nějaké další plánované velké investice do českých center?
Ano, ale zatím o nich nemůžu mluvit. Můžu říct, že do rozšiřování stávajících center máme chuť investovat hlavně ve střední Evropě, kde je stále spousta prostoru pro růst.
Jak se teď daří vašim centrům v Česku? Je už návštěvnost a obsazenost zpět na předpandemické úrovni?
Co se týče návštěvnosti a tržeb, už jsme nad úrovní z roku 2019. Kdybychom u tržeb odečetli inflaci, tak by byly mírně nižší než v roce 2019, ale i tady je to jen otázka času.
Nastala mezi vašimi nájemníky větší vlna bankrotů po odeznění vládních podpor?
V kontinentální Evropě ne, v Británii a Spojených státech toho bylo víc. Něco málo v Německu. Ale už jsme v období zotavování.
V pololetních výsledcích zmiňujete nárůst počtu bankrotů.
Jde hlavně o německý trh. Každopádně s čísly z roku 2020 se to vůbec nedá srovnávat.
Loni jste oznámili, že se do konce roku 2023 zbavíte všech nákupních center ve Spojených státech. Pak jste se rozhodli si nějaké ponechat. V poslední prezentaci jste opět zmínili nutnost divestic na americkém trhu. Proč to vypadá, že se nedokážete rozhodnout?
Je to pouze snaha prodávat aktiva za správnou cenu. Necítíme potřebu prodávat pod cenou, když je tam dobrá výkonnost. Zejména v Kalifornii vidíme velice silné zotavení po covidu a je tam slušný potenciál do budoucna.
Prodeje aktiv z posledních let zdůvodňujete snahou o výrazné snížení dluhu. Jak už jste daleko?
Téměř na konci. Po nedávném prodeji francouzského centra Polygone Riviera nám zbývá posledních 400 milionů eur, abychom splnili náš cíl čtyři miliardy.
Čeho se ještě hodláte zbavit v Evropě?
Pravděpodobně několika aktiv v Německu, která nezapadají do jádra naší strategie. Nejde totiž o nákupní centra, která by měla v budoucnu šanci nést značku Westfield. Ale ve hře je i nějaká forma spoluvlastnictví.