Češka Veronika Rizzi Kormošová je první ženskou ředitelkou automobilové továrny Valea v Mexiku. Od koncertních sálů, které před lety bombardovala říznými rýmy ještě jako hiphoperka, ušla dlouhou cestu. K řízení půltisícovky zaměstnanců se jí teď raperská minulost perfektně hodí.
K dyž jsem před čtrnácti lety psal profil brněnské hiphoperky zvané Lara303, ani ve snu by mě nenapadlo, že ji v budoucnosti potkám až v Mexiku. Raperka s dlouhými dredy, hnědým páskem v karate a inženýrským titulem na spadnutí byla tenkrát obklopena hutnými beaty, s francouzskými a jamajskými producenty chystala své druhé album a na divokých koncertech diktovala rýmy ve stylu.
„Mám dost rozmazlenejch fracků, ublížených nul, kecama ještě nikdo se zdí nepohnul“. I dnes tehdejší Lara303 stále diktuje; ne už ale rozdivočenému koncertnímu sálu, nýbrž mexické továrně automobilové společnosti Valeo, v níž má pod sebou jako historicky první ženská ředitelka (a k tomu ještě z Evropy) 550 místních zaměstnanců.
Pryč jsou dlouhé dredy, pryč je hiphoperská přezdívka. Veronika Rizzi Kormošová teď řídí fabriku v San Luis Potosí, něco přes 400 kilometrů severozápadním směrem od Mexico City. „Ne že by se mi ale rychlá vyřídilka nehodila,“ směje se s odkazem na dávné kulometné rýmy.
„Když mluvíš k 500 lidí o tom, co musíme vyřešit a s jakou strategií se budeme ubírat dál, taky to musí mít říz.“ Chcete-li dát do kupy pořádný hiphopový track, potřebuje mít tzv. flow: celé to musí šlapat a dynamicky valit dopředu.
V Mexiku dnes Veronika ručí za to, že bude mít flow celá výroba v továrně francouzské globální společnosti, která v tomto konkrétním závodu produkuje kompresory do automobilových klimatizací. Jako šéfka závodu má pod palcem finanční výsledky, aktuální strategii i vizi do budoucna.
„Ve Spojených státech teď stávkují největší automobilky General Motors, Ford a Stellantis, za nimiž stojí silné odbory UAW,“ říká jako šéfka závodu, který dodává produkty do Severní Ameriky.
„Na tuhle situaci musíme reagovat, rozhodnout, co zastavit, postarat se o lidi, zajistit profitabilitu a odhadnout, kdy přesně se to celé zase rozjede; je to mix strategického a operativního myšlení – ale taky trochu věštění z křišťálové koule.“
I křišťálová koule by se ale zavařila, pokud by měla před pár lety odhadnout, za jakých okolností se Veronika Kormošová přesune do Mexika. A že jí během toho všeho přibude k původně maďarskému rodnému příjmení ještě jedno úplně nové, italské: Rizzi.
Jak odblokovat přístav
Bylo to před pěti lety, kdy se ještě jako manažerka jiné francouzské firmy v oboru automotive, Faurecie, s kamarádkou v žertu hecovala, že oslaví čtyřicítku v Mexiku. „Měli jsme pár mexických kolegů a přišlo nám to jako takový vtipný nesmysl,“ říká. „Jenže teď to vypadá, že tady tu čtyřicítku za pár let možná fakt oslavím.“