Hudební festival Pražské jaro získal po letech nového generálního partnera. Memorandum o spolupráci podepsal ministr kultury Martin Baxa s šéfem polostátního energetického gigantu ČEZ Danielem Benešem a ředitelem festivalu Pavlem Trojanem.
Pražské jaro prošlo zásadní proměnou na přelomu tisíciletí. V roce 2000 se ze státní příspěvkové organizace stala obecně prospěšná společnost, což prakticky znamená, že necelou polovinu téměř stomilionového rozpočtu získává festival ze státního rozpočtu a rozpočtu hlavního města Prahy. Zbývající část tvoří peníze od sponzorů, mecenášů a z vybraného vstupného.
„Toto partnerství festival nutně potřebuje, přichází v roce mimořádných vystoupení. Čekají nás premiéry skvělých děl a také přípravy dalšího jubilejního ročníku,“ uvedl ministr kultury Martin Baxa v Nostickém paláci na pražské Malé Straně.
Pro ČEZ se podpora Jara stane jednou z největších partnerských aktivit. „Podporujeme Českou filharmonii, Smetanovu Litomyšl, Pražský filharmonický sbor a mnohé další. Konkrétní číslo zveřejňovat nebudeme, ale rozhodně mohu říci, že to bude podpora významná, řádově podobná jako právě v případě České filharmonie,“ oznámil Daniel Beneš.
„Generální partnerství pro Pražské jaro konkrétně znamená, že nám umožní spát o něco klidněji, že účetní uzávěrka nebude deficitní. Jsem rád, že si pozornost zaslouží stejně jako například nákup velkého fotbalového klubu,“ doplnil ředitel festivalu Pavel Trojan.
Mezinárodní hudební festival Pražské jaro má za sebou už téměř osmdesátiletou historii. O jeho vznik se zasloužil dirigent Rafael Kubelík, od roku 1947 je součástí festivalu i Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro. Festival se koná každoročně a přináší na pět desítek koncertů.
V letošním roce odstartuje 12. května Smetanovou Mou vlastí v provedení Berlínských filharmoniků a další program nabídne vedle dalších klasických děl například provedení velkolepé skladby rakouského skladatele Georga Friedricha Haase pro padesát klavírů.