Akvizice sítě pětasedmdesáti čerpacích stanic Robin Oil státem ovládaným podnikem Čepro se po započtení všech synergií vrátí do 8,5 roku. Alespoň to uvedl v pátek dopoledne před novináři šéf Čepra Jan Duspěva. Neodtajnil ale to hlavní – konkrétní cenu, kterou Čepro dalo za pumpy s modro-bílými štíty, jež má v plánu začlenit do své sítě EuroOil.
„Nemáme souhlas protistran k tomu, abychom částku zveřejnili,“ zopakoval před novináři šéf Čepra Jan Duspěva s tím, že celá transakce probíhala dle standardů poradenské společnosti KPMG, která s ní Čepru pomáhala.
„Nebylo v tom žádné porušení zákona, máme to potvrzené,“ dodal vzápětí a jal se vysvětlovat všechny okolnosti nákupu.
Deník E15 přišel tento týden po zveřejnění informace o nákupu Robin Oilu s částkou 4,5 miliardy korun, kterou Čepro údajně za síť čerpacích stanic zaplatilo. Tuto částku Duspěva před novináři nepotvrdil, ale na druhou stranu ji ani nijak nerozporoval.
A právě kvůli ní se na celý obchod snesla vlna kritiky.
Ta směřovala hlavně k předraženosti celého nákupu. Robin Oil totiž dle poslední zveřejněné účetní závěrky za rok 2022 vykázal při tržbách 5,5 miliardy korun EBITDA na úrovni jen asi 103,5 milionu korun.
Ocenění podniku se zjednodušeně řečeno počítá přes násobky této roční EBITDA nebo přes EBIT, kdy už je zisk upraven o daně a odpisy. A právě tady se zdá, že stát Robin Oil zcela přecenil.
„V případě sítě čerpacích stanic se nabízí standardní ohodnocení podniku na základě násobku EBIT. Čím atraktivnější přitom váš obor a šance na budoucí růst jsou, tím vyšším koeficientem násobíte. Pokud bychom měli vycházet z čísel firem, jako jsou Shell nebo OMV, pohybují se koeficienty v ropném průmyslu mezi třemi a čtyřmi,“ vypočítává expert na valuace z poradenské společnosti RSM Rudolf Hájek.
„I pokud bychom společnosti Robin Oil přiřkli šanci na výrazně zajímavější růst a násobili v jejím případě hodnotou 6,5, dosáhneme s jejím stabilním ziskem 180 milionů (Hájek hovoří o EBIT společnosti, pozn. redakce) na částku 1,17 miliardy korun. I po přičtení obřího disponibilního kapitálu společnosti tedy vychází běžné tržní ohodnocení na 2,8 miliardy korun. Částka 4,5 miliardy korun je tedy i v tomto případě skutečně mimo možný interval trhu,“ dodává.
Šéf Čepra Jan Duspěva ale kontroval, že průměrná EBITDA za roky 2021 až 2023 se pohybovala na úrovni 250 milionů korun a že výsledky za rok 2022 byly ovlivněny opravnou položkou zhruba na 270 milionů korun kvůli úložce u Sberbank a kvůli tomuto mimořádnému vlivu se zisk v roce 2022 snížil na sto milionů.
„Pokud bych přistoupil na extrémní zjednodušení, dostaneme se na hodnotu třicet milionů za jednu čerpací stanici. Můžeme se bavit o tom, jestli je to hodně, nebo málo,“ uvedl Duspěva s tím, že Čepro nekoupilo jen samotné čerpací stanice, ale i zásoby nebo tržní podíl.
Ten se nyní s EuroOilem a dohromady 285 pumpami vyšplhal k patnácti procentům. A stát získá také hotovost, Robin Oil má totiž na běžných a spořicích účtech 1,6 miliardy korun. „Koupili jsme si peníze,“ řekl Duspěva.
Čepro dostalo nabídku na odkup Robin Oilu na začátku loňského roku a od té doby se jí zabývalo. V létě proběhlo takzvané indikativní ocenění, které managementu Čepra potvrdilo, že obchod dává ekonomický smysl. A Duspěva prý vše po dobu hodnocení potenciálu investice komunikoval s resortem financí, do jehož gesce Čepro spadá. To mu k obchodu nakonec dalo zelenou.
„Proč to společnost Čepro dělá? Samozřejmě logicky zvyšujeme hodnotu společnosti jako celku, očekáváme dlouhodobé navýšení ekonomické efektivity společnosti o cca 310 milionů korun ročně a vidíme tam další potenciál,“ vysvětloval Duspěva, že celá transakce má důvod čistě obchodní, a ne strategický, jak při oznámení akvizice naznačoval premiér Petr Fiala.
Podle Duspěvy je EuroOil silný v prodeji pohonných hmot, pokulhává ale v rozvoji doplňkového sortimentu, čímž jej bude Robin Oil doplňovat.
Celá transakce bude vypořádána ve třech splátkách a zajímavostí je, že si na jejich část půjčí právě od Robin Oilu, který má na účtech dost hotovosti. Poslední splátka by měla proběhnout v září.
Prodej Robin Oilu s více než miliardovou hotovostí na účtech je pro jeho zakladatele, podnikatele Jiřího Zoubka, výhodný z hlediska daňové optimalizace. Kdyby si vyplácel dividendy, musel by je danit. U prodeje celé firmy ale platí takzvaný časový test, kdy je držitel akcií po uplynulé době tří let od zdanění příjmů osvobozen. Benefit pro něj by se tím pohyboval v řádech stovek milionů korun.
Jedno je jisté, obchod pro Jiřího Zoubka představuje vstupenku do miliardového klubu nejbohatších Čechů.
„Hlavním důvodem transakce je osobní situace prodávajícího,“ uvedl šéf Čepra Duspěva. Sám Jiří Zoubek se k prodeji své firmy zatím nevyjadřuje.