Můj dům, můj hrad, říká se. Nejbohatší lidé světa toto rčení posunuli ještě o úroveň výš: můj ostrov, moje království.
Přesný počet ostrovů na naší planetě neznáme. Odhaduje se, že jich je někde mezi 750 tisíci a dvěma miliony. Jen zhruba dva tisíce z nich jsou ale podle The New York Times blízko pevniny, v politicky stabilních oblastech a lze je legálně rozvíjet.
Právě tyhle ostrovy jsou vzácným statkem, a zajímají proto ty nejbohatší z nejbohatších, kteří jsou za ně ochotni nabídnout pro většinu lidí nepředstavitelné částky.
Důvody jsou různé. Někteří hledají soukromí a klid, jiní si pro sebe chtějí urvat kousek nedotčené přírody. Pro další může být soukromý ostrov součástí megalomanského byznysplánu.
Miliardářů a miliardářek, kteří nějaký ten ostrov vlastní, jsou desítky. V našem výběru najdete některé ze soukromých rájů, za které dotyční nabídli částky nejvyšší.
Lanai (Larry Ellison, 500 až 600 milionů dolarů)
Patrně nejdražším ostrovem, který kdo kdy koupil, je havajský Lanai. Vlastníkem ráje o rozloze 36 tisíc hektarů se v roce 2012 stal zakladatel společnosti Oracle, miliardář Larry Ellison. Na ostrově se třemi tisíci obyvatel vybudoval dvě letoviska Four Seasons, ve kterých nabízí ubytování zhruba za půl milionu korun. Jde o nejdražší hotelová apartmá na celé Havaji.
New Holland (Roman Abramovič, 400 milionů dolarů)
Trendem mezi miliardáři jsou nejen ostrovní ráje v Pacifiku. Ruský miliardář a oligarcha Roman Abramovič si v roce 2011 koupil za 400 milionů dolarů umělý ostrov z 18. století v Petrohradu. Ostrov nechal postavit v roce 1719 Petr Veliký jako město uvnitř města.
V současné době prochází New Holland rozsáhlou rekonstrukcí – Roman Abramovič ho chce přeměnit na kulturní centrum. Novou podobu by měl získat během následujících šesti let.
Necker Island (Richard Branson, 180 tisíc liber)
Jedním z prvních miliardářů, kteří si koupili svůj vlastní ostrov, byl Richard Branson. Necker Island na Britských Panenských ostrovech získal už v roce 1979, když mu bylo pouhých devětadvacet let. V roce 2007 přikoupil ještě Moskito Island, kde vybudoval jedenáct vil.
Svůj soukromý ráj na Necker Islandu (také na úvodní fotografii) otevřel Branson v roce 2021 veřejnosti, kdy se na ostrov mohli dostat osobní hosté zakladatele Virgin Group nebo ti, kteří si mohli dovolit pronájem celého ostrova za více než dva miliony korun.
Loni v prosinci miliardář poprvé nabídl ubytování na ostrově cestovatelům z celého světa. Noc v apartmánu je vyjde zhruba na 140 tisíc korun.
Skorpios (Jekatěrina Rybolovleva, 150–200 milionů dolarů)
Řecký ostrov býval domovem lodního magnáta Aristotela Onassise, který v roce 1963 trend skupování ostrovů započal. Skorpios o rozloze 83 hektarů ho tehdy stál zhruba 300 tisíc korun.
Do povědomí veřejnosti se dostal v roce 1968, když se na něm sám majitel oženil s Jackie Kennedyovou – i o pár let později, když ji zde načapali paparazzi z magazínu Hustler. Fotky nahé opalující se Jackie Kennedyové tehdy plátek zachránily před úpadkem.
V roce 2013 ostrov prodala Onassisova vnučka Athina Onassis Rousell dceři ruského miliardáře Dmitrije Rybolovleva za cenu pohybující se údajně kolem tří miliard korun. Řecký ráj se podle magazínu Greek Reporter mění pod taktovkou společnosti Mycenae na ultraluxusní letovisko.
The Art Newspaper popsal projekt jako resort ve stylu Jamese Bonda a spekuluje se, že by tam Rybolovlev mohl přesunout svou uměleckou sbírku. Letovisko bude k dispozici VIP hostům na týdenní bázi za cenu od 950 tisíc do 1,8 milionu eur. Ostrov, kteří Řekové stále nenazvou jinak než „Onassis“, pojme jen padesát hostů.
Musha Cay (David Copperfield, 150 milionů dolarů)
Soukromý ostrov na jižních Bahamách o rozloze 280 hektarů je součástí řetězce ostrovů Exuma a vlastní ho kouzelník David Copperfield. Na ostrovech, kde se v květnu 2007 oženil spoluzakladatel společnosti Google Sergey Brin, může současně pobývat jen čtyřiadvacet osob.
Copperfield zde kromě luxusního ubytování nabízí celou řadu netradičních zážitků včetně honby za pokladem – to vše za nebeských 32 250 dolarů za noc.
Cayo Norte (Larry Page, 32 milionů dolarů)
Spoluzakladatel společnosti Google svou působivou ostrovní sbírku kompletuje poslední desetiletí a nejnovější přírůstek je už minimálně pátým ostrovem v Pageově vlastnictví. Stodvacetihektarový portorický Cayo Norte si miliardář koupil v roce 2018. Dále vlastní čtyři další ostrovy v Karibiku a jižním Pacifiku.
James Island (Craig McCaw, 19 milionů dolarů)
James Island je jedním z ostrovů v zálivu Britské Kolumbie. V roce 1994 ho za devatenáct milionů dolarů koupil seattleský podnikatel Craig McCaw, průkopník v odvětví mobilních telefonů a zakladatel McCaw Cellular a Clearwire Corporation.
Ostrov citlivě rozvíjí tak, aby zachoval přírodní krásy – například každý drát elektrického vedení je důmyslně schován pod zem, k dopravě se používají pouze elektromobily a kouření je na ostrově zakázáno. McCaw zde nechal vybudovat také ubytování pro hosty a golfové hřiště.
Rooster Cay (Eddie Murphy, 15 milionů dolarů)
Bahamský ostrov o rozloze jedenadvaceti kilometrů čtverečních patří od roku 2007 komikovi Eddiemu Murphymu. Zatím není jasné, zda se z ostrova stane luxusní letovisko, nebo zůstane i nadále soukromým rájem proslulého herce.
Mago (Mel Gibson, 15 milionů dolarů)
Sopečný ostrov se nachází v severní skupině ostrovů Lau na Fidži. Má rozlohu dvaadvacet kilometrů čtverečních a je jedním z největších soukromých ostrovů v jižním Pacifiku. Na ostrově žije jen několik správců a kontroverzní hvězda si alespoň tam zachovává příčetnost a neplánuje na jinak neobydlený ostrov dovézt žádnou extravaganci.
Robins Island (Louis Moore Bacon, 11 milionů dolarů)
Robins Island o rozloze necelých dvou kilometrů čtverečních najdete v zálivu Peconic Bay u newyorského New Suffolku. Ostrov není veřejnosti přístupný. Investor z Wall Street ho koupil v roce 1993 v aukci u konkurzního soudu.
Při obnově opuštěného ostrova dovezl na Robins Island vzrostlé duby, aby nahradil ty, které tu byly kdysi pokáceny na dřevo. Bacon na ostrově vybudoval tři hlavní rezidence, domy pro hosty a řadu hospodářských budov. Pro své návštěvníky pořádá tradiční anglické hony na bažanty.
Allan Island (Eric Anderson, 8 milionů dolarů)
Soukromý ostrov o rozloze 118 hektarů se nachází na severozápadě státu Washington. V roce 1992 si ho pořídil spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen, který na ostrově plánoval prázdninový dům. O čtyři roky později si to ale rozmyslel a koupil jiný pozemek na ostrovech San Juan.
Allan Island se tak v roce 2005 dostal do nabídky specializovaných realitních kanceláří. Původně s cenovkou 25 milionů dolarů, ale kupce našel až o osm let později – a s výraznou slevou. Vlastníkem se stal Eric C. Anderson, spoluzakladatel a předseda společnosti Space Adventures, podnikající v oblasti kosmických letů.