Dech dokáže zadržet na osm a půl minuty, zvládne plavat pod ledem a potopit se do hloubky dvaapadesáti metrů. David Vencl je český freediver a otužilec, držitel několika světových rekordů, kaskadér a také spisovatel a učitel. Na svých workshopech radí, jak s dechem pracovat, zvládat stres a dostat sám sebe do klidu.
„Při otužování a potápění na nádech dostaneme své tělo do prostředí, které je z dlouhodobého hlediska smrtelné. Tedy že když nevylezu včas z té vody, tak umřu. A já těm lidem musím nejdřív vysvětlit, jak tělo funguje a jak se dostat do stavu, kdy hlava už nic neřeší,“ říká potápěč.
On sám se na světový rekord, kdy se pod led potopil do hloubky více než 52 metrů a po jedné minutě a 54 vteřinách se vynořil na hladinu, připravoval dlouho. Samotná koncentrace před ponorem sice byla otázkou pěti minut, ale předcházely tomu měsíce různých technik.
„Využíval jsem vizualizaci, rutinu a vypsal jsem si všechny stresy, které mohu pod vodou zažít, a zvolil strategii, jak s nimi pracovat,“ popisuje David Vencl.
Poprvé se do ledové vody ponořil v říjnu roku 2018 a od té doby se cíleně otužuje. Tvrdí, že lidé potřebují hlavu vypláchnout a jedním z efektivních způsobů, jak toho docílit, je přes fyzický pohyb.
Mohou jít do posilovny, jít si zaběhat, jenže výhoda ponoru je ta, že zabere desetkrát nebo dvacetkrát méně času a už za dvě minuty z těla vyplaví až tři sta procent endorfinu.
„A my se na tom velmi rychle stáváme závislými, protože pociťujeme pocit štěstí, navíc nám to srovnává nervový a hormonální systém,“ vyjmenovává Vencl.
„Píšou mi lidé, kteří uvažovali o sebevraždě nebo měli deprese či bojovali se závislostí na alkoholu. A ve chvíli, kdy se začali otužovat, se jim změnil život. Naučí se pracovat se stresem a volit strategie, co s ním udělat. Když beru manažery do ponoru, do ledu, tak si říkáme, jak mají dýchat, jak se uvolnit, jak se koncentrovat, a to si pak přenesou i do pracovního života,“ dodává.
Jaké to je jít až na hranu svých limitů a jak může pobyt v ledové vodě nebo pod ní pomoci v běžném životě? Proč jsou lovci perel příběhy z pohádek a na jaký další rekord se David Vencl chystá? Nejen to se dozvíte v dalším díle Forbes podcastu Jak být lepší.