Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, vzrostl v roce 2023 o 187,1 miliardy na 938,6 miliardy korun. Na tiskové konferenci o tom v úterý informovali zástupci Asociace pro kapitálový trh. Předloni vzrostla hodnota majetku ve fondech o čtyřiačtyřicet miliard na 751,5 miliardy korun.
„Šlo o nejúspěšnější rok v historii,“ uvedla výkonná ředitelka asociace Jana Brodani. Za posledních deset let se majetek ve fondech kolektivního investování více než ztrojnásobil, když v roce 2012 činil 307 miliard korun, doplnil předseda AKAT Martin Řezáč.
Připomněl, že v bankách měli Češi koncem loňského září 5,44 bilionu korun, v penzijním připojištění 589,8 miliardy korun, ve stavební spoření 311,5 miliardy korun a v životním pojištění devadesát miliard korun.
„Investice do fondů rostly jak díky tržnímu zhodnocení, tak přílivu nových investic,“ řekl místopředseda asociace Jaromír Sladkovský. Dluhopisové fondy podle váženého průměru loni vydělaly osm procent, smíšené fondy jedenáct procent, akciové fondy sedmnáct procent, strukturované fondy devět procent, retailové nemovitostní fondy čtyři procenta a peněžní fondy šest procent.
Řezáč u fondů peněžního trhu v letošním roce očekává postupný pokles výnosů následkem uvolňování měnové politiky. U dluhopisových fondů vidí mírně nižší výnosový potenciál, ale „velmi zajímavý“ reálný výnos. Hodnota akciových fondů bude těžit z uvolňování měnové politiky a poklesu inflace, proti ale hraje politické riziko v souvislosti s vojenskými konflikty a volbami, dodal.
Nejvíce peněz bylo koncem roku 2023 ve fondech dluhopisových, a to 350,8 miliardy korun. Následovaly fondy smíšené s 264,2 miliardy korun, fondy akciové s 216,2 miliardy korun a fondy nemovitostní s osmašedesáti miliardami korun.
Největší nárůst majetku zaznamenaly loni fondy dluhopisové, a to o 116,1 miliardy korun. Dále to byly fondy akciové s nárůstem o 29,7 miliardy korun, fondy smíšené s nárůstem o 20,3 miliardy korun a fondy peněžního trhu nemovitostní, které se navýšily o 14,6 miliardy korun. Majetek nemovitostních fondů stoupl o 5,8 miliardy korun a strukturovaných fondů o půl miliardy korun.
Z objemu majetku držely fyzické osoby osmaosmdesát procent a právnické osoby dvanáct procent. Hodnota majetku v zahraničních fondech narostla o pětatřicet miliard korun, tedy o téměř čtrnáct procent. Domácí fondy zaznamenaly nárůst o jednatřicet procent na 153 miliard korun.
Mezi pětici největších zprostředkovatelů domácích a zahraničních fondů kolektivního investování v Česku patřily koncem září Česká spořitelna se 247,3 miliardy korun, ČSOB s 229,7 miliardy korun, Komerční banka se 119 miliardami korun, Conseq Investment Management s 86,5 miliardy korun a Amundi se 49,7 miliardy korun.