Jsme na prahu a jdeme špatným směrem, říká otevřeně ke stavu ekonomiky ve své zemi jeden z nejvýraznějších manažerů Německa. Hartmut Jenner vidí budoucnost nejen Kärcheru, firmy, kterou vede přes dvě dekády, hlavně v inovacích a patentech. Každý rok jich chce přivést na svět nejméně padesát.
Je úkaz, a to ani ne tak proto, že zná tisíce svých zaměstnanců jménem, nebo proto, že společnost Kärcher vede už přes dvacet let a říká, že firma nepotřebuje na burzu, aby byla v balíku.
Ve světě politické korektnosti a opatrnosti, kterou zejména byznysmeni a šéfové firem v Německu ovládají s bravurou, tenhle muž vyniká. Hartmut Jenner, CEO Kärcheru, firmy, která vyvíjí a vyrábí techniku pro úklid, mluví nebývale otevřeně a k věci.
„Svět se podstatně změnil a samozřejmě to citelně dopadá na firmy včetně nás. Vždycky jsem byl velkým fanouškem průmyslu v Německu, ale hodně se toho změnilo a Německo se ocitlo na velmi kritické cestě,“ uvádí Jenner v rozhovoru.
Říkáte, že se svět citelně změnil. Jaké hlavní změny mají dopad na byznys a ekonomiku?
Myslím, že po velmi stabilním období jsme se dostali do desetiletí konfliktů. Začalo to pandemií koronaviru, následovalo prohloubení konfliktů na mnoha místech světa. Naše firma dělá 86 procent obratu mimo Německo, ve světě jsme velice aktivní, takže samozřejmě cítíme, jak hodně se proměnil a jak se objevují nové obchodní překážky.
Potíže se tedy týkají hlavně regionů mimo EU?
Nejen těch. Například Německa a asi i celé EU se hodně týká téma regulací, byrokracie. Říkám tomu regulační tsunami, která z valné části přináší pravidla, jež nepomáhají tvoření hodnot. A z těchto faktorů pramení například vysoké úroky nebo drahé energie a další věci, které firmy zatěžují.
Jak vidíte aktuální podmínky pro průmysl a obchod v Německu?