Skupina MOL otevřela v maďarské Százhalombattě závod na výrobu takzvaného zeleného vodíku s kapacitou deset megawattů, který je největší ve střední a východní Evropě. Investice ve výši dvaadvaceti milionů eur zabezpečí udržitelnější výrobu motorových paliv.
Závod sníží emise oxidu uhličitého rafinerie Duna o pětadvacet tisíc tun. Skupina MOL bude moci vyrobit 1600 tun čistého uhlíkově neutrálního vodíku. Po Százhalombattě plánuje skupina další výstavbu zařízení na výrobu zeleného vodíku i v Rijece a Bratislavě.
Nová technologie může postupně nahradit výrobu vodíku ze zemního plynu, která v současnosti představuje jednu šestinu celkových emisí CO2 skupiny MOL. Výroba v novém závodě se naplno rozběhne v polovině roku 2024. Skupina bude zelený vodík využívat především ve vlastní síti při výrobě motorových paliv.
„Skupina MOL dosáhla dalšího milníku. Odteď můžeme vyrábět zelený vodík bez produkce skleníkových plynů. Díky této technologii dosáhneme také snížení emisí, jako kdybychom ze dne na den stáhli z cest asi 5500 aut. V současnosti náš nový závod na výrobu zeleného vodíku snižuje ekologickou zátěž jen z průmyslových provozů, ale do budoucna nabídne řešení pro celý průmysl a vodíkovou mobilitu. Po rafinerii v Százhalombattě přeneseme technologii do dalších dvou závodů skupiny MOL, aby byl proces výroby paliv v každé z rafinerií skupiny udržitelnější,“ řekl na slavnostním otevření nové vodíkové výrobny generální ředitel skupiny MOL József Molnár.
Skupina MOL je mezinárodní integrovaná ropná, plynárenská, petrochemická a maloobchodní společnost se sídlem v Budapešti. Vlastní síť skoro 2400 čerpacích stanic v desítce zemí střední a jihovýchodní Evropy.