Miliardář Radim Passer mění tvář další pražské lokality. Po Brumlovce, kterou soustavně rozvíjí přes čtvrt století, dokončila jeho developerská společnost Passerinvest svůj prvotní projekt na nedalekých Roztylech – administrativní budovu Roztyly Plaza.
Realizace proskleného sedmipodlažního objektu, který pro Passera navrhl jeho dvorní architekt Jan Aulík se svým ateliérem Aulík Fišer architekti, trvala přes dva roky a vyžádala si kolem 1,5 miliardy korun.
Podle Forbesu 56. nejbohatší Čech se při výstavbě nezdráhal investovat, aby pro budoucí nájemce vytvořil co nejvíce atraktivní a funkční pracovní prostředí, a je to patrné hned při vstupu.
V ohromném vnitřním atriu nechybí vodní prvky ani interiérové zahrady, velkorysou zahradou s řadou míst pro relaxaci disponuje také střecha. Samozřejmostí je důraz na udržitelnost a nízkou energetickou náročnost v celé budově. To vše s cílem dosáhnout co nejpřirozenějšího propojení s přilehlým Krčským lesem.
Roztyly Plaza je vůbec první administrativní nemovitostí, která se letos v Praze na ochlazeném kancelářském trhu otevřela. Passer je však přesvědčený, že se i přes pokles poptávky po nových officech záhy zcela zaplní.
Radim Passer | Foto Michael Tomeš
Radim Passer | Foto Michael Tomeš
Už nyní je ostatně obsazena přibližně polovina její kapacity. Tři nejvyšší patra zabrala česká vývojářská společnost SCS Software, za níž stojí bratři Petr a Pavel Šeborovi spolu s Martinem Českým.
Tvůrce počítačové hry Euro Truck Simulator, které se za šestnáct let prodalo kolem dvaceti milionů kopií, se dlouhodobě řadí mezi největší rodinné firmy v republice, když ročně utrží 934 milionů korun při stěží uvěřitelné ziskovosti EBITDA 820 milionů (obojí v tříletém průměru). Ziskovější podnik takové velikosti u nás patrně nenajdete.
Vedle SCS Softwaru bude v objektu rovněž moderní jídelna Perfect Canteen Filipa Sajlera, která dodává své služby i jiným tuzemským miliardářům a poslední roky spadá do portfolia dalšího velkého rodinného byznysu – pod skupinu Hopi Františka Piškanina a jeho synů.
„Jsem Pánubohu nesmírně vděčný, že se nám podařilo dokončit první etapu v lokalitě Nových Roztyl,“ komentuje Radim Passer, mimo jiné silně věřící křesťan a člen Církve adventistů sedmého dne.
Jeho slova ještě umocňuje skutečnost, že společnost Passerinvest koupila první pozemky na západním cípu městské části Praha 11 už v roce 2006. „Od té doby se snažíme získat veškerá povolení, aby se ze zanedbaného brownfieldu stalo místo, kde budou lidé bydlet, pracovat, ale také rádi trávit volný čas.“
Dobře přitom ví, o čem mluví. Když koncem devadesátých let začal s přeměnou Brumlovky a v nevzhledné lokalitě vystavěl první kancelářskou budovu mimo centrum metropole, bylo na něj nahlíženo s podivem.
Dnes je jeho administrativní areál v pražské Michli jedním z největších svého druhu v Evropě a zhruba na 250 tisících metrech čtverečních poskytuje zázemí největším firmám v Česku, jako jsou například ČEZ, Microsoft, O2, UniCredit Bank nebo Moneta Money Bank.
Domov v něm našly ale také stovky lidí, kteří stejně jako místní zaměstnanci mohou využívat nespočet zdejších obchodů, služeb a společenského vyžití.
Obdobný záměr, byť v menší měřítku, má Radim Passer i na Roztylech. Na místě někdejších jatek hodlá v následujících letech vybudovat další kancelářskou budovu Sequoia, rezidenční část o stovkách bytů zvanou Arboretum, ale také nové parky a veřejné prostory.
V plánu je i obnova přirozeného biotopu, napájeného kdysi Roztylským potokem, který byl však při výstavbě metra sveden do potrubí.
Grafika Passerinvest
Grafické schéma lokality Nové Roztyly, jak ji do budoucna vidí společnost Passerinvest
„Věřím, že další etapy, které zde plánujeme, budou přínosem pro celou Prahu a přetvoří nevzhledné území v moderní městskou část bohatou na zeleň, vodní prvky, ale i řadu míst k relaxaci i sportovnímu vyžití,“ dodává šedesátiletý podnikatel, který už dříve nechal část území zrekultivovat a zprovoznil na něm třeba naučnou stezku či workoutové hřiště.