Jestli vás tenhle článek zastihne v některém z beznadějně vyprodaných vlaků do Ostravy, víte, že zbývá už jen pár hodin, než v areálu Dolních Vítkovic odstartuje další ročník jednoho z nejúspěšnějších českých hudebních festivalů – Colours of Ostrava.

„Areál je v pohybu do poslední chvíle, dnes dopoledne ještě přijíždějí poslední účastníci, stavějí se některé stánky s jídlem…,“ vypočítává Zlata Holušová, zakladatelka a dlouholetá ředitelka festivalu, který rozezní Ostravu už poosmnácté.

„Ale to už jsou jenom finální drobnosti. Těším se na dnešní zahájení, které pro nás připravil choreograf a tanečník Yemi. A vypadá to, že letos nám bude přát i počasí,“ láká ještě na poslední chvíli návštěvníky, byť dobře ví, že tím zásadním je každoročně hudební program. 

Hlavními hvězdami letošního ročníku jsou Florence + The Machine, kteří ve středu večer v Česku vystoupí vůbec poprvé, a potom legendární The Cure, jejichž koncertem celý festival v sobotu vyvrcholí. Mezi další taháky letošních Colours patří Rag’n’Bone Man, Years & Years, MØ nebo ZAZ. Celkem se na Colours letos představí 130 kapel, z toho pro 35 z nich to bude česká premiéra.

https://www.facebook.com/colours.of.ostrava/photos/a.109775809900/10156859676014901/?type=3&theater

„Myslím, že letos se nám povedlo pozvat mimořádnou sestavu hudebních hostů, známých i neznámých,“ říká Holušová, podle níž je vyjednávání s vystupujícími vždy velká alchymie spojená s dávkou diplomacie a taky adrenalinu. A navíc docela schizofrenní záležitost – kolotoč příprav se nikdy doopravdy nezastaví, a ještě než skončilo chystání letošního ročníku, už dávno začalo hledání náplně pro ten další. 

https://www.facebook.com/colours.of.ostrava/photos/a.109775809900/10156795487659901/?type=3&theater

Jak tedy ulovit hvězdu do Ostravy? „Vzhledem k naší reputaci a zkušenostem už dlouho nemáme problém oslovit velká jména, ale je třeba řešit, jestli ten daný rok hudebníci vůbec na festivaly budou jezdit. Samozřejmě to vše děláme s velkým předstihem,“ vysvětluje šéfka festivalu, která se o výběr hostujících muzikantů stará sama spolu se svým pětičlenným dramaturgickým týmem. Všichni část roku procestují po světových hudebních veletrzích, festivalech a konferencích, kde si vytipovávají budoucí vystupující.

„Musíme je slyšet na vlastní uši a vidět na vlastní oči, abychom vybírali to nejzajímavější pro Colours. Nejlepší pocit je, když se vám ježí chlupy a vy víte, že tohohle interpreta prostě musíte dostat,“ dodává milovnice hudby, která má doma přes pět tisíc cédéček.  

Zatímco kapely a interpreti, jejichž vystoupení stojí do 20 tisíc eur, se snaží do programu dostat sami, o hudebníky v pozici headlinerů, kteří si za účast na festivalu účtují mezi 150 a 600 tisíci eur, už se na festivalové scéně bojuje. A tahle jednání prý připomínají šachovou partii. Rozhodují nejen peníze, ale i to, jestli se hudebníkům festival zrovna hodí do naplánovaného koncertního rozvrhu (takzvaného routingu), a také zda se pro ně pořadatelé rozhodnou včas. 

„Největší past pro nás je, že dnes dáváme tak vysoké nabídky, že jich nemůžeme dávat moc najednou. Donedávna jsme to dělali, poslali jsme třeba deset nabídek a chtěli jsme získat tři. Ale teď už jsme tak vysoko, že kdybychom to přepískli, zruinuje nás to. Jenže na druhou stranu, když dáváme méně nabídek a někdy na ně musíme dlouho čekat, utíkají nám další možnosti,“ popisuje zkušená festivalová ředitelka. 

Zároveň vyzdvihuje, že ji kromě muziky těší symbióza hudební části festivalu s diskusním fórem Meltingpot, na kterém se letos představí 250 spíkrů z celého světa na 10 scénách. „Taková účast mi dělá radost,“ říká spokojeně Zlata Holušová, která sama před čtyřmi lety s myšlenkou na diskusní fórum přišla. 

Svůj prostor v rámci diskusí má přitom i Forbes. Ve středu ve 20 hodin na Czech Stories Stage proběhne debata s názvem „Oligarchie vs. filantropie – Potřebuje společnost miliardáře?“. Moderátorem bude šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek, který si jako hosty pozval ostravského patriota a byznysmena Jana Světlíka, miliardáře a spolumajitele společnosti Eurowag Martina Vohánku a spolumajitele firmy RSJ a filantropa Václava Dejčmara.