Měla být filozofkou, ale už ve svých pětadvaceti letech skončila ve strojařině. Zakladatelka a majitelka skupiny Awec Kateřina Beránková má ale daleko více vrstev.

D o brněnské klidné čtvrti Lesná se opírají paprsky slunce, všude bují sytá jarní zeleň a v dáli je slyšet sekání trávy. A v této až vesnické oáze klidu se najednou objeví na první pohled křehká blondýnka, na druhý ale velmi energická žena, na které je vidět, že se jen tak s něčím nemaže.

Právě zde v brněnské Lesné to zakladatelka a majitelka strojírenské skupiny Awec Group velmi důvěrně zná. „Dříve jsem kousek odsud bydlela. Abych ale nepracovala doma, pronajala jsem si tu malý pracovní prostor. A časem jsem část budovy koupila,“ ukazuje už ve své kanceláři, odkud řídí dnes čtvrtmiliardový byznys v oboru, kterému vévodí zejména muži – ve strojírenství.

Právě zde plánuje dodávky komponent pro nejznámější evropské automobilky, jako je BMW, Audi, Bentley nebo Porsche, stejně tak zde rozvíjí svou relativně novou byznysovou nohu v podobě lakování a oplechování strojů. „Jednám v podstatě jen s muži, ženy v byznysu moc nepotkávám,“ potvrzuje fakt, že jde opravdu o silně testosteronové prostředí.

Dvaačtyřicetiletá podnikatelka je ale daleko aktivnější. V Brně v minulosti založila anglickou školku, spolu s partnery manželi Pokornými otevřela hospodu Nálevna, kterou by ráda rozšířila i do dalších měst, nově koketuje s drony a sem tam se v ní projeví i bojovnice za demokracii – podporovala mnoho neziskových uskupení, jako byl například Milion chvilek.

„Jsem taková ta pravdoláskařka. I když je to dnes až hanlivé označení, já to mám v srdci. Havla tu budu mít vystaveného vždy,“ ukáže za sebe do regálu, kde má na jedné poličce vystavenu fotku své devítileté dcery a na druhé mimo jiné knihu o prvním českém polistopadovém prezidentovi.

„Můžu být autentická?“ zeptá se mě až provinile. „Samozřejmě. Buďte taková, jaká jste – bezprostřední,“ odpovím. Kateřina Beránková totiž nic neumí lépe než být autentická. Právě tato vlastnost ji dovedla tam, kde dnes je. Vše přitom začalo před osmnácti lety na druhé straně zeměkoule.

Forbes Digital Premium