Advokátní kancelář Kinstellar, která v Česku patří mezi desítku největších na trhu, přebírá společnost Noerr. Nově vzniklá firma, která bude mezinárodně působit pod původním názvem Kinstellar, tak chce posílit služby v německojazyčném regionu.
Podmínky akvizice, kterou kancelář oznámila již dříve v tomto roce, strany nekomentovaly. Podle informací Forbesu však vznikne vehikl, jenž se svým obratem přesune mezi sedmičku největších právnických firem na trhu.
Kinstellar, která vznikla přerodem z mezinárodní advokátní kanceláře Linklaters, už teď patřila k dlouhodobě největším kancelářím na trhu a jen loni dosáhla obratu 313 milionů korun. Noerr oproti tomu na tuzemském trhu v uplynulých letech dosahoval tržeb okolo sedmdesáti milionů korun.
„Sama velikost ale není naším cílem,“ komentoval sloučení kanceláří Jan Juroška, který zároveň nově povede kancelář z pozice managing partnera.
„Akvizice Noerr je o posílení naší expertizy a služeb a o strategickém směřování Kinstellar jako významné kanceláře pro klienty z regionu DACH, především pak z Německa. Je to další krok při získávání významných mandátů z těchto zemí. Co se týče našich dalších ambicí, tak mezi ně určitě patří růst na stávajících, ale i nových trzích,“ uvedl Juroška pro Forbes.
Kinstellar bude nadále působit na stávajících jedenácti trzích, mezi nimi například v Bulharsku, Chorvatsku, Maďarsku nebo Kazachstánu. Kanceláře Noerr převezme kromě Česka také na Slovensku, v Maďarsku a v Rumunsku. Naopak polská kancelář mezinárodní sítě bude nadále působit pod značkou Noerr.
Přestože velikost kanceláře není cílem sloučení, kancelář si od něj slibuje nárůst obratu. Věří také, že se jí společně zmíněnou hranici bezmála čtyř set milionů kumulovaného obratu podaří překonat.
„Díky synergiím a integraci obou týmů očekáváme, že nárůst v obratu bude mnohem vyšší, a to nejen na úrovni pražské kanceláře, ale také ostatních kanceláří Kinstellar. Pro nás je ale důležité se na akvizici nedívat pouze skrz lokální optiku,“ upozorňuje Juroška s tím, že Noerr je třetí největší advokátní kancelář v Německu, a dokonce největší nezávislá německá kancelář.
„Akvizice kanceláří Noerr ve střední a východní Evropě nám umožní dostat se k významným německým klientům, kteří by o nás jinak z důvodu našeho spíše anglosaského původu nepřemýšleli. Tato změna určitě upevní naši pozici přední právní kanceláře v regionu,“ dodává partner kanceláře, který byl dosud odpovědný za oddělení fúzí a akvizic, korporátního a private equity.
Na postu vedoucího partnera pražské kanceláře nahrazuje Lukáše Ševčíka, zkušeného transakčního právníka, který pozici zastával od samého zrodu kanceláře v její současné podobě. Kancelář, která se před patnácti lety přejmenovala na Kinstellar, původně v Česku působila pod britskou značkou Linklaters, tedy jednou z největších transakčních kanceláří na světě.
Těsně před krizí v roce 2008 se česká pobočka spolu se třemi dalšími ve východní Evropě rozhodla postavit na vlastní nohy.
„Pro Linklaters byla už před krizí střední a východní Evropa tak trochu pilotní projekt. Firma se postupně chtěla soustřeďovat jen na největší globální trhy a malým jurisdikcím se tolik nevěnovat,“ popsal Lukáš Ševčík v rozhovoru pro Forbes vznik kanceláře. „My v těchto trzích naopak viděli příležitost, proto jsme se v dubnu roku 2008 dohodli, že se nějak pokojně rozdělíme,“ uvedl.
V kanceláři se teď Lukáš Ševčík přesouvá do strategické pozice. Velká část jeho práce bude spočívat právě v budování vztahů s německou klientelou a v integraci Noerr týmu. „Dodnes si pamatuji na den, kdy se Honza (Jan Juroška, pozn. redakce) ucházel o pozici koncipienta. Během první minuty mi bylo jasné, že v sobě má veliký potenciál a jsem moc rád, že jsem se nezklamal,“ komentuje Ševčík nového šéfa kanceláře.