Jaká jsou nejlepší místa k rozjetí nového života? Zeptejte se těch, kteří to zažili na vlastní kůži. Nabízejí jedinečný pohled na život v zahraničí a jejich postřehy vás mohou inspirovat k odhodlání změnit domov.
V letošním roce vychází již jedenácté číslo publikace Expat Insider z produkce společnosti InterNations.
Jedná se o jednu z nejkomplexnějších studií života emigrantů, shromažďující odpovědi od více než 12 500 respondentů zastupujících 175 národností ve 174 zemích či oblastech světa.
Žebříček nejlepších zemí pro život studie sestavuje na základě analýzy faktorů, jako je snadnost usazení se, dostupnost práce a správa osobních financí či prostě základní potřeby imigrantů.
V letošním roce se ze třetího na první místo dostala Panama, která z první příčky sesadila Mexiko. Jižní soused Spojených států hájil prvenství od roku 2022.
Nejlepší místo pro život v roce 2024
Pozoruhodných dvaaosmdesát procent dotazovaných tvrdí, že jsou se svým životem v Panamě spokojeni, což je výrazně nad šedesátiosmiprocentním celosvětovým průměrem.
Čím je tedy Panama tak přitažlivá? „Panama zaznamenala velké zlepšení především v indexu práce v zahraničí, kde poskočila ze třicátého místa na dvanácté,“ uvádí Malte Zeeck, zakladatel InterNations.
Výrazně posílila také v kvalitě života, která se zlepšila v podkategoriích cestování a dopravy (zejména cenové dostupnosti veřejné dopravy), možnostech trávení volného času a zdravotní péče (zejména její cenové dostupnosti a kvality).
Se svou finanční situací je v Panamě spokojeno čtyřiasedmdesát procent obyvatel, zatímco celosvětový průměr je padesát čtyři procent. Země se v tomto ohledu umístila na první příčce a celkově na čtvrtém místě v rámci indexu osobních financí.
Kromě toho si osmaosmdesát procent respondentů myslí, že jejich disponibilní příjem je dostatečný pro pohodlný život, a dvaašedesát procent z nich oceňuje dostupnost bydlení. To je výrazně nad celosvětovým průměrem, který činí pouhých třicet čtyři procent.
Další oblíbená destinace: Mexiko
Mexiko je pro emigranty nadále mezi nejoblíbenějšími destinacemi. Téměř devět z deseti respondentů vyjadřuje spokojenost se svým tamním životem, což je výrazně více než celosvětový průměr.
„Mexiko je krásná a velmi rozmanitá země s milými a srdečnými lidmi. Líbí se mi historie a kultura, je to rovnováha mezi tradicí a modernismem,“ uvedl jeden z francouzských expatů.
Přátelskost mexických obyvatel a jednoduché usazování jsou klíčovými faktory, které činí zemi atraktivní. Úctyhodných osmdesát šest procent hodnotí všeobecnou přívětivost obyvatelstva pozitivně a pětaosmdesát procent se v zemi cítí vítáno.
Obavy vzbuzuje bezpečnost, neboť pouze šedesát šest procent respondentů se cítí v Mexiku bezpečně, zatímco celosvětový průměr je osmdesát procent. V kombinaci s průměrným hodnocením zdravotní péče a dopravy se země umístila na pětadvacáté příčce v žebříčku kvality života.
„Není to tak, že by byl život emigrantů v Mexiku o mnoho horší než loni. Jen Panama udělala v žebříčku větší skok kupředu a zaznamenala také drobná zlepšení ve více faktorech než Mexiko,“ vysvětluje Zeeck.
Hvězdy na vzestupu
Mezi země, které zaznamenaly výrazný nárůst, patří Indonésie, Jižní Korea a Belgie.
Indonésie se dostala z třináctého místa na třetí. Lidé, kteří se tam přestěhovali, oceňují nízké životní náklady, vstřícnost tamních obyvatel a vynikající rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, přičemž čtyřiaosmdesát procent z nich vyjádřilo celkovou spokojenost.
Indonésie také těží z kratší pracovní doby a pozitivní rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem, což přispívá k vysokému hodnocení země v indexu práce v zahraničí.
Dalšími silnými stránkami jsou dostupnost bydlení a celková finanční spokojenost, přičemž mnozí považují svůj příjem za dostatečný pro pohodlný život. „K pohodlnému životu zde rozhodně vystačíte s méně penězi,“ říká jeden z amerických respondentů.
Korejský posun
Jižní Korea se v roce 2023 působivě odrazila z pozic na chvostu žebříčku, když se umístila na padesáté příčce z třiapadesáti zemí. Letos se v žebříčku vyšvihla na třiadvacáté místo.
Největší zisky zaznamenala v oblasti osobních financí. Jižní Korea se z podprůměrného sedmatřicátého místa dostala na patnáctou příčku. „Nejenže se emigranti domnívají, že je jejich disponibilní příjem domácnosti dostatečný pro pohodlný život, ale také si méně stěžují na životní náklady,“ říká Zeeck.
Zlepšení v indexech kvality života (ze sedmnáctého na desáté místo) a práce v zahraničí (z šestačtyřicáté příčky na sedmatřicátou) sice není tak výrazné, ale i tak přispívá k významnému posunu Jižní Koreje v žebříčku.
Belgický úspěch
Dalším velkým skokanem roku je Belgie (nyní na osmnácté pozici), která si v žebříčku polepšila o dvacet míst. V indexu práce v zahraničí poskočila o příčku výše a emigranti příznivěji hodnotí rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem a své osobní kariérní příležitosti.
Nejšťastnější země: nepříliš šťastný výsledek
Je šokující, že Finsko, dlouhodobě považované za nejšťastnější zemi na světě, dramaticky kleslo. Severská země se zhoršila v hodnocení snadnosti usazování (padesáté místo), práce v zahraničí (šestačtyřicáté místo) a osobních financí (dvaapadesáté místo). Náročné je také studium jazyka a potíže působí i počasí.
Právě klima a počasí pozitivně hodnotilo pouze jedenatřicet procent respondentů ve srovnání s osmapadesáti procenty v celosvětovém měřítku. „Celkově se ale zaměřujeme na oblasti života, které nejsou pro místní obyvatele nutně důležité, jako například index snadnosti usazení nebo základních potřeb cizinců,“ připomíná Zeeck.
Situace v USA
Spojené státy americké zaznamenaly v žebříčku výrazný pokles, když se letos propadly na pětatřicáté místo – ještě před dvěma lety byly čtrnácté. „Nezaznamenali jsme výrazný pokles v žádném konkrétním indexu, pouze mírný pokles průměrného hodnocení většiny faktorů,“ říká Zeeck.
Jako hlavní problémy uvádějí emigranti drahou zdravotní péči (padesáté třetí místo) a obavy o bezpečnost (osmačtyřicáté místo). Pouze devatenáct procent z nich hodnotí přístup ke zdravotní péči jako dobrý, zatímco celosvětově je to osmapadesát procent. Spojené státy se také umístily na nízkém postu v hodnocení politické stability, cenové dostupnosti a dostupnosti veřejné dopravy.
Cizinci navíc mívají problém najít si přátele mezi místními obyvateli a zorientovat se ve společenském životě. „Pouze čtyřicet sedm procent je spokojeno se společenským životem a jen třicet osm procent považuje navazování přátelství s místními za snadné,“ uvádí Zeeck.