Počet i objem transakcí na trhu fúzí a akvizic v České republice v letošním druhém čtvrtletí meziročně výrazně klesly. Na území Česka či se zapojením České republiky se v uvedeném období uskutečnilo osmnáct transakcí za 5,3 miliardy korun, zatímco ve stejném období loni to bylo dvacet sedm transakcí za 22,3 miliardy korun. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti TPA.
Největší transakcí v České republice byla letos ve druhém čtvrtletí akvizice části společnosti Rohlík Group. Loni ve druhém čtvrtletí byla největší transakcí akvizice české společnosti Meopta – Optika za 17,5 miliardy korun. Pro investory jsou podle analýzy aktuálně atraktivní sektory počítačového softwaru, automatizace, digitalizace a robotizace či telekomunikací, zvýšený zájem zůstává o oblast energetiky, zdravotnictví a finančních služeb.
Akvizici části Rohlík Group vedla Evropská banka pro obnovu a rozvoj spolu s existujícími investory Sofina, Index Ventures, Quadrille a TCF Capital a byla doplněna o financování růstu od Evropské investiční banky. „Šlo o akvizici nově vytvořeného kapitálu za účelem zrychlení expanze do regionů DACH, tedy Německa, Rakouska a Švýcarska, a střední a východní Evropy. Cena transakce činila téměř čtyři miliardy korun,“ uvedl partner TPA Valuation & Advisory Jiří Hlaváč.
V celém středoevropském regionu, tedy v Albánii, Bulharsku, Černé Hoře, Česku, Chorvatsku, Maďarsku, Polsku, Rakousku, Rumunsku, Slovensku, Slovinsku a Srbsku, TPA registruje meziroční pokles počtu transakcí o třicet pět na 195. Jejich objem se ale zvýšil na 251 miliard korun z 208 miliard o rok dříve. Nejvíce transakcí bylo zaznamenáno opět v Polsku, zemí s jejich největším objemem se stalo Maďarsko.
Nejvýznamnější zveřejněnou transakcí v celém regionu byl prodej stoprocentního podílu maďarské dopravní společnosti Budapest Airport maďarskému státnímu investičnímu fondu Corvinus a francouzskému spoluinvestorovi Vinci Airports, který převzal roli provozovatele letiště. Transakce byla oceněna na 109 miliard korun. Maďarský stát se tak nově stal vlastníkem osmdesátiprocentního podílu a spoluinvestor Vinci Airports pětinového podílu, dodal Hlaváč.
„Situaci na trhu dále ovlivňuje konflikt na Ukrajině, který je pro potenciální investory pokračujícím omezením v podobě nejistoty budoucího vývoje v celém regionu,“ doplnil Hlaváč.
Ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2024 v celém regionu klesl počet transakcí o devět. Naopak jejich objem stoupl o 170 miliard korun. V Česku počet transakcí mezičtvrtletně klesl o jedenáct a objem o 32,5 miliardy korun. „Pokles objemu transakcí v České republice ve srovnání s prvním čtvrtletím byl způsoben neobvykle velkou transakcí v prvním čtvrtletí. Ta se týkala prodeje nadpolovičního podílu v plynárenské společnosti GasNet energetické společnosti ČEZ. Zatím se v Česku ani v regionu neprojevil očekávaný nárůst akviziční aktivity,“ uzavřel Hlaváč.
„Ačkoli trh ve druhém kvartálu letošního roku zaznamenal nižší počet i objem transakcí, vidíme, že s poklesem úrokových sazeb a odezněním energetické krize se podmínky na trhu uvolňují. Je znát větší chuť investorů riskovat a vstupovat do nových akvizic, což se podle našich očekávání projeví v nadcházejícím období,“ myslí si manažer investic TCF Capital Michal Kokoř.