Česká televize nebude od podzimu vysílat publicistický pořad 168 hodin. Rozhodnutí generálního ředitele ČT Jana Součka a vedení divize Zpravodajství a publicistiky a divize Programu ve čtvrtek veřejnoprávní televize oznámila v tiskové zprávě.
Pořad se potýkal i s kritikou Rady ČT, která v posledním období opakovaně konstatovala porušování Kodexu ČT. Jeho přípravu provázely i stále častější vnitroredakční spory o obsah a zpracování reportáží. Dlouholetá moderátorka a dramaturgyně pořadu Nora Fridrichová v České televizi zůstane, stejně tak jako reportéři redakce.
„K finálnímu rozhodnutí ukončit výrobu pořadu 168 hodin přispělo i dění z posledních dnů, které se pořadu bohužel také týká, a které nepoškozuje jen pořad samotný, ale nestaví do dobrého světla ani Českou televizi,“ uvedl Souček. Fridrichová podle něj dostane nabídku podílet se na nových publicistických formátech.
„Pořad 168 hodin si o zrušení koledoval už delší dobu, protože se příliš často strefoval do politiků, kterým to pochopitelně vadilo. To by ale asi nevadilo, i to je role veřejné služby, pokud je tedy kritika či ironie oprávněná. V posledních letech ale stále častěji vysílal tendenčně laděné reportáže, a ty se opravdu nedají skrýt pod komentář či glosování událostí uplynulého týdne,“ řekl ČTK mediální expert Jan Potůček.
„Když k tomu připočteme fakt, že nový generální ředitel ČT nechce mít problémy s Radou ČT, jaké měl jeho předchůdce, logicky muselo k tomuto kroku dojít. Otázkou zůstává, jaké pnutí to vyvolá v redakci zpravodajství a publicistiky. Nemyslím si, že to tvůrci 168 hodin přejdou mlčky,“ dodal.
Podle odborného novináře serveru Digizone Filipa Rožánka ke konci pořadu zřejmě přispělo nové bulvární propírání kauzy bývalého šéfredaktora publicistiky Marka Wollnera.
„Řekl bych, že bulvární propírání kauzy Wollner, kterou znovu vytáhla na světlo @JulieMontek (Lucie Hrdá), reakce manželky Marka Wollnera na serveru Život v Česku a Marka Wollnera samotného na Expresu, a poté finále v podobě reakce Nory Fridrichové v Blesku,“ uvedl Rožánek na síti X.
Zhruba dvacítka příznivců spolku Milion chvilek pro demokracii se dnes vpodvečer sešla před budovou České televize na Kavčích horách, kde zřídila pietní místo na památku zrušeného pořadu a zapálila svíčky na jeho počest.
„Od veřejnoprávního média bychom jako plátci poplatků za ČT a ČRo očekávali právě takové kvalitní, nezávislé investigativní pořady. 168 hodin bude na televizních obrazovkách zoufale chybět,“ uvedla mluvčí spolku Kateřina Chládková.
Na místě mezi sebou účastníci akce diskutovali o svých obavách o zachování nezávislosti českých veřejnoprávních médií v souvislosti se zrušením 168 hodin a dřívějším koncem Wollnera v ČT.
Fridrichová byla v minulosti obviněna z šikany podřízených, což ale vyšetřovací komise ČT nepotvrdila. Moderátorka naopak před dvěma lety obvinila Wollnera ze sexuálního obtěžování kolegyň.
V minulých dnech se na veřejnost dostal údajný protokol s výpověďmi svědků proti Wollnerovi, včetně Fridrichové. Obsahuje i záznam její konverzace s Wollnerem s vulgárními výrazy a narážkami.
V minulém roce měl pořad 168 hodin průměrnou sledovanost 533 tisíc diváků a díval se na něj zhruba každý šestý Čech se zapnutou televizí. Pořad ČT vysílala od září 2006.
V průběhu let se podle tiskové zprávy ale formou zpracování i obsahem odchýlil od původního formátu zpravodajsko-publicistického pořadu, který na hlavním programu ČT 1 mapuje dění v uplynulém týdnu.
V příštích dnech bude s tvůrci pořadu jednat vedení redakce o jejich zapojení do výroby publicistky ČT.
„Delší dobu pracujeme na vývoji nových formátů, které doplní a obohatí dosavadní nabídku publicistických pořadů ve vysílání ČT. Při jejich přípravě počítáme i s podílem tvůrců dosud zapojených do výroby jiných publicistických relací, včetně 168 hodin,“ uvedl šéfredaktor zpravodajství a publicistiky Michal Kubal.