Když se sejde dokonalá souhra okolností, může se z konkrétní značky stát synonymum pro všechny následovníky, kteří přijdou po ní. Co na tom, že dnes stejné výrobky vyrábějí desítky jiných značek a někdy už původní firmy ani neexistují – přece nepřestaneme jezdit po eskalátorech, nosit rifle nebo si nalévat čaj do termosky.
V dnešní době je přitom pro značky mnohem těžší něčeho podobného dosáhnout. Klíčové totiž je, aby šlo o produkt nový a jedinečný, který hned nemá na každém prstu pět konkurentů.
„Mnoho takových výrobků určitě najdeme v zemích někdejšího socialistického bloku, protože na tamním trhu byl malý výběr zboží,“ říká Alex Röhrich z katedry českého jazyka Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci a spoluautor pořadu O češtině od A do Z v Českém rozhlase.
„Myslím si, že tenhle způsob označování, kdy se určitá značka stane reprezentantem celého druhu nebo typu zboží, slábne. Jakmile mají další generace k dispozici víc produktů různých výrobců, nemají už takovou potřebu označovat věc podle původní značky,“ dodává.
I v posledních desetiletích bychom však našli výjimky. V současné mluvě například stále častěji slyšíme sloveso „googlit“ jako synonymum pro vyhledání informací na internetu podle vyhledávače Google.
Odhadnout, jestli v jazyce zůstane natrvalo, se ale zatím nedá. Není to ostatně tak dávno, co jsme telefonování po internetu neřekli jinak než „skypování“. Časy se ale mění a společně s úpadkem dříve oblíbené aplikace Skype tohle slovíčko pomalu naše slovníky opouští.
Zlidovění názvů populárních firem nebo jejich zboží se navíc netýká jen češtiny. Každá země má některá vlastní slova, která si tamní lidé oblíbili, a tak můžete třeba slyšet Američana, jak po vás bude chtít kleenex místo papírového ubrousku. Mnoho dalších slov ale máme společných. Například termín „ping-pong“ původně také v angličtině označoval jen herní stůl pro stolní tenis od konkrétního výrobce, nikoli celý sport jako takový.
Botasky
Bota plus Skuteč rovná se Botas. Od roku 1949 typická součást československých botníků a sportovních skříněk. Lidé jim začali říkat botasky. V roce 2023 skutečská firma zkrachovala. Že jde o obuv, která ještě nepatří do učebnic dějepisu, se teď snaží přesvědčit zákazníky obuvník Václav Staněk a jeho společnost Vasky ze Zlína, která značku odkoupila.
Džíp
Na počátku to byl Jeep. První vůz s pohonem na čtyři kola, v němž se proháněla americká armáda, mimo jiné v bojích na sklonku druhé světové války v Evropě. Později se z něj stal džíp a označoval všechny vozy tohoto druhu a parametrů. Co naplat, že jde o ochrannou známku americké automobilky Chrysler. V Československu se pak těmto vozům říkávalo také gazík, ale to už je zase jiný příběh.
Eskalátor
Prostě jezdící schody. Ale eskalátor zní zajímavěji. Prvenství zřejmě drží Otis Elevator Company, konstrukční společnost z New Yorku, která první eskalátor spustila v roce 1897. Původně šlo však o Escalator, tedy obchodní značku.
Jar
Žádný český dřez se bez něj neobejde. A vlastně nevadí, že na obalu bývá i jiný nápis. Jar vyvinuli v roce 1955 v tehdejší Rakoně Rakovník a vyrábí se dodnes, jen s upravenou recepturou.
Karimatka
Skladná podložka určená ke cvičení, spaní nebo bivaku v přírodě. A kdo s ní přišel jako první? Britská společnost Karrimor v roce 1966, která ji vyrobila z měkké pěny. I když ji už dávno vyrábějí i jiné firmy, zůstala navždy karimatkou.
Karma
Tak říkáme průtokovým ohřívačům vody všeho druhu. Ten první vyrobil Karel Macháček v továrně, která vznikla v pražských Vysočanech už v roce 1910. Znárodnění své Karmy se naštěstí nedožil.
Kecky
Plátěné tenisky s gumovou podešví uvedla na trh americká obuvnická firma Keds jako čistě sportovní obuv s tichým došlapem. A dál ten příběh už znáte, je totiž hodně podobný historii botasek.
Kroksy
Dejme teď stranou estetickou hodnotu a vkus, tyhle gumové boty ve tvaru dřeváků si podmanily svět. V roce 2002 s nimi přišla společnost Crocs, původně jako s obuví do lázní. Zkuste to ale dnes říct těm milionům lidí, které je nosí všude…
Lux
Švédská firma AB Lux, založená už roku 1901, dodávala své vysavače i do prvorepublikových československých domácností. Vzpomeňme na romány Oty Pavla, ve kterých spisovatel popisuje obchodní talent svého otce, jenž právě tyto vysavače dům od domu prodával. Označení přístroje se vžilo natolik, že někteří lidé ještě i po desítkách let raději luxují, než vysávají.
Nutella
Reklama sice říká, že Nutella je jen jedna, lidé tak přesto s lehkým srdcem říkají i konkurenci originální sladké pochoutky. Skutečně první pasta z lískových ořechů, cukru a trošky kakaa ovšem vznikla v roce 1946 v Piemontu ve společnosti Ferrero pod názvem Giandujot. Vypadala jako bochník, který se dal krájet a namazat. Receptura byla přímou reakcí na poválečnou chudobu – kakaa bylo tehdy málo.
Okena
Vynález severočeských chemiků, kterým cídilo okna celé Československo. Původně obchodní značka se díky jednoduché zapamatovatelnosti vžila natolik, že z Okeny už je dnes spíše okena, jakýkoli přípravek na čištění skel.
Plexisklo
Odolná a velmi rozšířená náhražka skla s širokým využitím. Za obchodním názvem Plexisklo stál v roce 1933 německý chemik Otto Röhm. Později tak lidé začali označovat většinu druhů akrylátového skla. Bylo to rychlé, jasné a úderné.
Rifle a texasky
Když nebyly levisky, nosily se rifle a texasky. Značky kalhot z džínoviny s různým efektem šisování zažívaly největší slávu v osmdesátých letech minulého století v Československu. Protože na rozdíl od západního zboží byly občas pod značkami Rifle a Texas k sehnání.
Rolba
Původně se tak jmenovala švédská společnost, která od roku 1973 vyráběla vozidla se schopností jezdit po sněhu a ledu. Stručné označení rolba se ale rychle vžilo a v současné době tak říkáme všem strojům, které upravují sjezdovky a ledové plochy.
Semtex
Semtín a Explosia, dvě sudičky nad kolébkou Semtexu v roce 1953. Plastická trhavina Československo proslavila, její vývoj začal ale už zhruba o deset let dřív. Semtex je zkratkou pardubického sídliště Semtín a továrny Explosia a můžeme říct, že jde o jeden z tehdy nejúspěšnějších exportních artiklů. Ve světě je tak slavný, že se označení semtex vžilo pro plastické trhaviny všeho druhu.
Termoska
Lahve Thermos začala stejnojmenná společnost vyrábět oficiálně v roce 1904. Reinhold Burger využil poznatků skotského vynálezce Jamese Dewara a zrodila se Thermos-ka. Rychle si získaly popularitu a svět je překřtil na „termosky“.
Xerox
Neboli kopírka, na níž Češi také velmi často xeroxují. Je to zároveň název americké společnosti, která položila základy moderním kancelářím. Vznikla v roce 1906 v Rochesteru. Přelomových vynálezů má na kontě mnohem víc, vyvinula například fotografický papír nebo myš. Tu počítačovou.
Žiletka
Přejatá a počeštěná verze originálního Gillette. Plochý plíšek z oceli, velmi ostrý, zdokonalil americký vynálezce King Camp Gillette. Pak už se novodobé břity rychle proslavily po celém světě, ať se už jimi holí pánové (původně), nebo dámy.