Mají ho supermarkety Lidl, dm drogerie, Národní divadlo i Česká televize. Podcasty táhnou stále víc a firmy se tomuto trendu logicky přizpůsobují. Uvažujete i vy, že byste svůj marketingový záběr rozšířili o jednu platformu navíc? Víme, kolik vás to bude stát a jestli se vám to vůbec vyplatí. 

Jen za loňský rok vznikla v Česku víc než tisícovka nových podcastů, to je dvakrát víc než rok předtím. Mezi nejposlouchanější patří podcasty DVTV, Vyhonit ďábla, U kulatého stolu, Linka nebo Proti Proudu. Jejich autoři – a samozřejmě nejen oni – už našli způsob, jak díky podcastům vydělat peníze. 

„Podcasty mají nejdelší pozornost publika – průměrný podcast má třicet minut, ale jsou populární i několikahodinové podcasty, a tak umožňují jít více do hloubky témat než jiné typy obsahu. Fungují taky velmi dobře na předávání emocí a budování důvěry a na rozdíl od videa je snazší je kvalitně zprodukovat,“ vysvětluje popularitu poslechových pořadů expert na podcasty Dan Tržil. 

Nejenže díky poslechu vašeho podcastu budujete celkové povědomí o své firmě, ale zároveň tím zvyšujete návštěvnost vašeho webu nebo sociálních sítí. A pokud prodáváte produkty, lidé si je dost možná na základě vašeho povídání koupí. 

Důvodů, proč se podcastům začít věnovat, ale může být ještě víc: „Od podpory brandu, budování autority v oboru, navázání vztahu s influencery či decision makery, podpora salesu. Dá se využívat velmi dobře i v rámci employer brandingu a náboru nebo interní komunikace. Možností je opravdu mnoho. Je ale dobré začít s konkrétním cílem a vědomím toho, proč podcast dělat,“ upozorňuje Tržil.

Tržil zároveň odmítá, že by podcasty už byly takzvaně out. Upozorňuje, že podle mnoha statistik ze zahraničí i Česka stále stoupá počet lidí, kteří je poslouchají. „U firem jsme měli éru firemních blogů, nyní se něco podobného děje i s firemními podcasty,“ odpovídá Dan Tržil. 

Pokud chcete podpořit svou značku, můžete to udělat dvěma způsoby: „Mít vlastní podcast, který vydáváte pod svojí značkou a ve kterém se věnujete například oborovým tématům a zvete si odborníky z daného odvětví,“ nabízí první řešení Václav Vágner, podcast manager z agentury Elite Bloggers. Nebo se propojíte s jinými podcastery. Můžete poslat zástupce vaší firmy do podcastového rozhovoru nebo umístit reklamní spoty do epizody konkrétního podcastu.

Podcasty se ale dají využít i pro interní komunikaci v rámci firmy. Během pandemie například některé společnosti se stovkami zaměstnanců začaly pracovníky tímto způsobem informovat o novinkách a aktuálním dění ve firmě. Podcasty tak nahradily interní newsletter. „Zaměstnanci si aktuální firemní novinky stihnou poslechnout při cestě do práce během patnácti až dvaceti minut,“ dává k dobru další benefit Vágner.

Například podcastový seriál Lidé tvoří Lidl představuje zajímavé osobnosti z řad zaměstnanců, kteří se podílejí na úspěšném fungování společnosti Lidl. „Cílem podcastu je především posílení employer brandu společnosti a přiblížení firemní kultury. Podcast není primárně určen ke generování zisku či nových zákazníků,“ popisuje tvorbu podcastu tiskový mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler.

Podcast firma vytváří ve spolupráci s externí agenturou a ke každému dílu nastavovala i kampaň na sociálních sítích. Lidl následně sledoval návštěvnost na svých kariérních stránkách. Nyní má tento podcast podle Mylera poslechovost v řádu vyšších tisíců napříč jednotlivými platformami.

Podobně je na tom i značka dm, která podcasty považuje za smysluplný trend, jehož prostřednictvím se lidé vzdělávají a čerpají informace efektivní formou. „Proto jsme se rozhodli pro spuštění vlastního podcastu s názvem #dmpodcast, který obsahově navazuje na zákaznický časopis Active beauty. Zde jsou uveřejněny rozhovory se zajímavými osobnostmi ze světa sportu, kultury, zdravého životního stylu nebo trvalé udržitelnosti, na ně podcast navazuje a dále je prohlubuje,“ vysvětluje Jiří Peroutka, manažer komunikace dm. 

Podcast připravují ve spolupráci s agenturou Chilli Production a vychází dvanáctkrát ročně, tedy jednou za měsíc. Peroutka ale upozorňuje, že #dmpodcast není dalším prodejním kanálem, jehož prostřednictvím by firma prezentovala produkty. Slouží prý jako prostor pro edukaci zákazníků. „Z tohoto důvodu nesledujeme, zda k nám podcast přivádí nové zákazníky, případně generuje zisky. Podcast vnímáme jako jeden z nástrojů pro budování značky,“ doplňuje.

Až tedy budete vědět, co je vaším cílem, ujasněte si, co budete tvořit. Pokud tápete, věřte, že možností se nabízí opravdu mnoho. Nabídněte svému publiku něco navíc. Máte blog, kam pravidelně přispíváte novinkami z firmy, zajímavostmi z oboru nebo články o vašich produktech? Posuňte tuto tvorbu na vyšší level a vyzpovídejte odborníka z oboru, zaměstnance vaší firmy nebo blogery a influencery, kteří se vaším tématem zabývají. Tvořit můžete i pravidelné reporty aktualit a novinek z vaší branže.

Díky dostupným technologiím si podcast dokážete docela dobře připravit i sami. Co budete k natáčení potřebovat? Samozřejmě lepší technika rovná se lepší zvuk, ale nemusíte hned utrácet desítky tisíc za nejlepší vybavení. Obecně se doporučuje natočit zhruba osm až patnáct epizod, a když zjistíte, že to funguje, poté případně přejít k lepšímu vybavení. Nejprve si ověřte, že máte svým posluchačům co říct a že je to baví.

Základní sada na nahrávání podcastu stojí od tří tisíc korun výš, zlatý střed je zhruba sedm tisíc korun. Nahrávací set většinou obsahuje velkomembránový mikrofon, USB-C audio rozhraní, odpružený držák s pop filtrem, nahrávací software a další příslušenství.

Na natočení podcastu si ale můžete najmout i agenturu, která má k dispozici audio techniku, moderátora i studio, a pokud budete chtít, pomůže vám i s dramaturgií nebo celkovým zaměřením podcastu. 

Například marketingová agentura Hanisch and Friends nabízí různé balíčky v ceně od jednoho do osmadvaceti tisíc. Agentura Elite Bloggers, která má ve svém portfoliu už šestnáct podcasterů a více než 600 tisíc poslechů za měsíc, si za pronájem studia a následnou postprodukci účtuje částku v rozmezí tisíc až 1500 korun za hodinu. 

„Firmám nabízíme kompletní servis včetně zalistování podcastu na všechny platformy i samotné vydávání. Stačí tak jen přijít do studia a nahrát podcast. My se následně postaráme o kompletní postprodukci, prvotní zalistování a následné vydávání v domluvené termíny. Klient má zároveň přístup ke správě svého účtu, takže vidí i všechny statistiky,“ vysvětluje Václav Vágner.

A jak tedy můžete na podcastech vydělávat? Pokud jste firma a chcete podcastem primárně zvyšovat zisk, nebude to asi úplně fungovat. Firemní podcasty fungují spíš jako podpora prodeje a budování značky. „Můžete využít podcast jako marketingový kanál pro své služby a produkty,“ konstatuje Tržil. Obecně se na české scéně dá podcastem vydělávat od nuly na vyšší stovky tisíc měsíčně.

Pokud máte odběratelů v řádu stovek až tisíců, můžete si přijít na desetitisíce měsíčně, záleží na výši předplatného.

Pokud jste jednotlivec a chcete si podcastem přivydělat (nebo se jím rovnou živit), nejčastějším způsobem je affiliate marketing neboli partnerský marketing. Funguje na provázanosti stránek prodejce služeb nebo produktů se stránkami, které jeho službu či výrobek doporučují. Systém je založený na propagaci prostřednictvím stránek affiliate partnerů, kteří za to dostávají podíl (provizi) z prodeje. V podcastu se zmíníte o produktu konkrétní firmy a ta vám za zmínku zaplatí. 

Druhá možnost, jak svoji tvorbu monetizovat, jsou příspěvky nebo předplatné. Založíte si profil na některé z platforem, které to umožňují, typicky třeba Patreon nebo české HeroHero či Pickey. Tam vám vaši posluchači posílají jednorázové příspěvky, nebo si rovnou zaplatí předplatné a vy jim za to nabídnete třeba bonusový materiál. 

Posluchači už si na tuto „novinku“ začínají zvykat. „U našeho podcastu Linka vycházely bonusové díly pouze pro předplatitele. Nejnižší cena předplatného byla tři eura, další verze předplatného obsahovaly i video epizody. Záleží pak na počtu předplatitelů a platformě, která si z příjmů také určitou část ukrajuje. Pokud máte odběratelů v řádu stovek až tisíců, můžete si přijít na desetitisíce měsíčně, záleží na výši předplatného,“ vysvětluje Vágner z Elite Bloggers. 

A odkdy můžu za podcast chtít peníze? „Teoreticky kdykoli, ale myslím si, že to nedává smysl, dokud nemáte alespoň tisíce posluchačů nebo vybudovanou silnou komunitu kolem podcastu,“ konstatuje Dan Tržil. 

Třetí možností je reklama. V Česku to zatím ještě není tak obvyklé jako v zahraničí, ale děje se to. Třeba Dan Tržil už do svých podcastů přidává reklamu zcela běžně. A kromě toho, že sám pomáhá jednotlivcům i firmám správně nastavit a tvořit podcasty, přičemž cena závisí na náročnosti produkce, vydělává i vlastní produkcí. Jeho podcast Proti Proudu vydělává na reklamních sděleních v podcastu zhruba jeden milion korun ročně.

„Pokud se jedná o reklamu přímo v podcastu, v Elite Bloggers částku za reklamu vypočítáváme z průměrných poslechů podcastu. Pohybujeme se tak v řádech nižších tisíců až desetitisíců za jednu reklamu u podcastů, které mají desetitisíce poslechů,“ konstatuje Václav Vágner. 

Jemnější forma klasické reklamy je sponzoring, kdy nějaká značka zasponzoruje třeba jeden konkrétní díl a vy se o ní  v podcastu zmíníte. Většinou na začátek nebo konec epizody umístíte sponzorovaný spot, buď klasický rádiový nebo si jej upravíte k obrazu svému a na míru vašeho podcastu.

Vyplatí se vám tedy podcast finančně? „Asi jako u všech obsahových formátů – může a nemusí. Začíná to u cílů a jejich případném vyčíslení do financí. Třeba v rámci náboru to půjde snadno, naopak u interní komunikace bychom přesný finanční dopad zjišťovali velice těžko. Ale znám podcasty, ze kterých vzešly nové zakázky a zaplatily podcast na roky dopředu,“ konstatuje Tržil. 

Podcastům proto nemůžeme upřít jednu pozitivní vlastnost – jsou skvělým nástrojem pro budování povědomí o značce a o vás jako lídrovi na trhu. A to se vyplatí.