Hackeři nejsou jen stereotypně zobrazovaní antagonisté s černou kapucí. Naštěstí proti nim stojí i hrdinové. Jedním z nich je Jindřich Karásek, vedoucí výzkumník kyberhrozeb pro Trend Micro, který vystoupil na středeční konferenci Forbes Next Big Thing.
„Kdybych měl vizitku, bylo by tam napsáno: etický hacker,“ představil se jeden z nejlepších českých lovců hackerů, jehož hlavní prací je monitorování kybernetických útoků a jejich předcházení.
Virtuální vody jsou plné pirátů, kteří se snaží ukořistit vaše špatně zabezpečená data, peníze nebo rovnou celé servery. Tito kybernetičtí zločinci mají virtuální prostor dobře zmapovaný. Na základě obrovského množství dat znají chování lidí a díky tomu si dokážou vytipovat snadné oběti.
Proti nim stojí lovci hackerů, kteří se rozhodli postavit na tu správnou stranu zákona. Pomáhají firmám a institucím čelit kybernetickým hrozbám, jež rod od roku sílí a stávají se vychytralejšími. Co práce etických hackerů obnáší?
Ačkoli hackerské války probíhají ve virtuálním prostředí jedniček a nul, za monitorem stále sedí člověk. A to znamená, že dříve nebo později udělá chybu. A právě díky každé takové chybě vznikne prostor pro lovce hackerů. Jindřich Karásek má v hledáčku ty nejvíce nebezpečné – kybernetické špiony.
„Hledám, kde udělali chyby nebo co dělají naopak stejně, a díky tomu dokážu identifikovat jedince či rovnou celé zločinecké skupiny. Mapuju jejich kódy, které mě dostanou až ke zdroji, i když se snaží všelijak schovat,“ popisuje svou detektivní práci Karásek.
Dalším odvětvím jsou útoky v rámci obchodu s kryptoměnami. „Mám policejní data, která ukazují, že jen za loňský rok v Česku podvody v kryptoměnách dosahují škod v desítkách milionů korun,“ odrazuje od kryptosvěta Karásek.
Hackerům však zdaleka nejde jen o osobní údaje a peníze. Podle Karáska mají kyberútoky za cíl ovlivňovat myšlení lidí v Evropě a celé Severoatlantické aliance. „Mám potvrzenou informaci, že jde o vlivovou operaci řízenou Ruskou federací,“ dodává s tím, že o svém zdroji mluvit nemůže.
Významným bitevním polem vlivových hackerů jsou sociální sítě, kde se snadno manipuluje s lidmi. „Snažím se poskytnout technické prostředky k tomu, abychom se mohli vyhnout debatám o svobodě slova nebo cenzuře, a přesto mohli bojovat proti těmto vlivovým operacím,“ říká po právu hrdě lovec hackerů.
Závěrem Karásek představil podle svých slov „next big thing“ kybernetické bezpečnosti. Na tento „hack“ přišel, když jeho kamarádce ukradli účet. „Když vám Meta zablokuje účet, stačí poslat text se specifickým sledem konkrétních slov a tu AI zblbnete tak, že vám ho odblokuje a ještě o tom nikomu neřekne.“