Bankovní rada České národní banky, ČNB, pravděpodobně ve středu sníží základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta. Shoduje se na tom většina analytiků, přestože podle části z nich by podmínky v ekonomice umožňovaly i rychlejší uvolňování měnové politiky. O čtvrt procentního bodu snížila bankovní rada základní úrokovou sazbu i v srpnu, předtím čtyřikrát učinila dvojnásobný krok.
„Na zářijovém zasedání bankovní rady očekávám diskusi mezi snížením základní úrokové sazby o čtvrt, nebo o půl procentního bodu. Tuzemské úroky zůstávají relativně vysoké a inflační situace nevypadá, že by takovou přísnost stále vyžadovala,“ míní hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.
Očekává přitom, že v bankovní radě zvítězí opatrnost, takže se úroková sazba sníží na 4,25 procenta.
„Inflace v Česku a eurozóně vypadá už několik měsíců jako zvládnutá, stabilizovaná. Strukturální saldo veřejných financí se podstatně zlepšilo. To jsou všechno dobré zprávy, nadto podporující uvolnění měnové politiky. Z Německa a dalších zemí eurozóny skoro každý den přicházejí špatné zprávy o stavu a výhledu průmyslu. To je špatná zpráva, ale podporující snížení sazeb ČNB,“ uvedl analytik Capitalinked Radim Dohnal.
Stejný krok považuje za pravděpodobný i analytik ČSOB Dominik Rusinko. Připomněl, že inflace se drží v blízkosti dvouprocentního cíle ČNB a růst mezd ve druhém čtvrtletí byl slabší, než předpokládala prognóza centrální banky.
Snížení úrokových sazeb ve Spojených státech a v eurozóně navíc podle něj zmenšuje riziko oslabení koruny kvůli poklesu úroků v Česku. Ve zbytku roku předpokládá Rusinko další snižování základní úrokové sazby až na 3,75 procenta.
Hypoteční specialistka FinGo Jana Vaisová rovněž předpokládá snížení sazeb o čtvrt procentního bodu, otázkou ale podle ní zůstává, jak na to zareagují banky při nastavení cen hypoték.