Forbes RealDeal je souhrn, který vám na přelomu měsíce servíruje to nejzajímavější, co se v uplynulých čtyřech týdnech událo na českém realitním a stavebním trhu. Vše, co byste z oblasti nemovitostí měli vědět. Na jednom místě.
Září si dalo na zásadních událostech záležet. Ničivé povodně, krajské volby, vyhazování ministra… Bylo toho hodně. A dost se toho dělo i na realitním trhu. Proto vám opět přinášíme shrnutí deseti nejzajímavějších zpráv, jež za uplynulý měsíc rezonovaly tuzemským trhem s nemovitostmi.
Místo kasina umění. Developerská skupina Crestyl dokončila na začátku září první etapu projektu Savarin, který má proměnit domy a vnitroblok mezi Václavským náměstím a ulicemi Na Příkopě, Jindřišská a Panská. Crestyl do něj hodlá investovat více než deset miliard. Hotová je rekonstrukce historického barokního paláce Savarin, v němž bylo dlouhá léta kasino. Nově se do něj nastěhuje umění.
Na trhu je živo. Významné nemovitosti k prodeji a investoři připravení nakupovat. Po pár letech vyčkávání se český trh s komerčními nemovitostmi rozjel do vysokých otáček. K prodeji jsou velká obchodní centra, luxusní hotely i kanceláře. A investoři mají po předchozích letech vyčkávání chuť i peníze.
Boj o lázně. Jeden nejmenovaný expremiér jednou označil karlovarský region jako „nejhorší kraj úplně ve všem“. Velcí investoři si to ale patrně nemyslí. Zájem investorů teď přitahují Alžbětiny lázně, poslední veřejné lázně v Karlových Varech. Zálusk si na ně dělá jednak Grandhotel Pupp a jednak společnost JTH podnikatele Jaroslava Třešňáka, která by se chtěla spojit s nadnárodním hotelovým řetězcem Hilton a vybudovat v lázních i hotelové pokoje.
Foto Magistrát města Karlovy Vary
Alžbětiny lázně. Foto Magistrát města Karlovy Vary
Na koupaliště co by kamenem dohodil. Bytový dům s 283 byty plánuje developerský společnost Geosan Development stavět v sousedství koupaliště Petynka v Praze 6. Projekt Re.Start Petynka by měl developera vyjít na 2,4 miliardy korun a stavět by se mělo začít na začátku příštího roku.
Zdřevění Česko? První pražský developerský projekt vícepodlažní dřevostavby je na světě. Dokončila jej společnost UBM Development Czechia. A podobných projektů bude pravděpodobně přibývat. Dřevo je totiž udržitelnější, a dokonce může být výstavba dřevostaveb i rychlejší a levnější. Otázka je, jak se na to budou tvářit české normy a vyhlášky.
Foto: UBM Development Czechia
Timber Praha, UBM
Vizualizace Skanska Residential
Radlický dřevák, Skanska
Pozemek jako jistota. V zářijovém čísle Forbesu jsme se věnovali světu investic a o rady jsme požádali nejlepší, nejvlivnější a největší investory Česka. Pokud máte v plánu také investovat a v hledáčku máte třeba zajímavé pozemky, poradí vám kolegyně Jana Divinová, na co si při koupi pozemku dát pozor.
Miliardáři na devítce. Vysočany jsou možná občas ve srovnání s rozvíjejícími se čtvrtěmi jako Karlín nebo Smíchov trochu mimo radar, ale přitom skrývají obrovský potenciál. Vědí o tom i developeři z našeho žebříčku nejbohatších Čechů, kteří ve Vysočanech chystají velké projekty. Penta Marka Dospivy v září zahájila výstavbu velkého projektu Mocca a stavět na devítce se chystá i Dušan Kunovský, Radovan Vítek či Karel Pražák.
Odevzdáno. Dánský ateliér Bjarke Ingels Group odevzdal kompletní dopracovanou architektonickou studii na Vltavskou filharmonii. A Praha se tak začíná chystat na to, až někdy v druhé polovině příštího roku podá žádost o stavební povolení. Cenovka za samotnou budovu se kvůli inflaci a úpravám projektu vyšplhala na 11,6 miliardy korun.
Vizualizace BIG
Vizualizace BIG
Pryč z Česka. Londýn, Bělehrad, Varšava. Řada tuzemských developerů se vydává se svými projekty do zahraničí. Důvodů je více, hlavní roli však hraje diverzifikace portfolia a také to, že všude jinde se podle developerů staví rychleji než u nás. „Jelikož jsou procedury a legislativa v Česku asi nejnáročnější ze všech zemí, vyhledáváme zajímavé lokality i v zahraničí,“ říká k tomu majitel a zakladatel společnosti Domoplan Tomáš Vavřík.
Další oživená památka. Kdysi hrála důležitou roli při propojení Starého Města s rušným životem na Ovocném trhu v Praze, dnes by se měla stát Hrzánská pasáž centrem módy, designu i umění. Pasáž, která patří Hudební nadaci Stadler-Trier, získává po letech nový život a mění se z průměrné turistické atrakce na prostor nejen pro turisty, ale také pro místní obyvatele plný zajímavých podniků a obchodů.
Foto Hudební nadace Stadler-Trie
Foto Hudební nadace Stadler-Trier