Zatímco u nás naplno běží profesionální soutěže fotbalu, hokeje i basketbalu, na letňanské výstaviště v Praze se sjíždí nejužší šipkařská elita světa, která si to před zraky tuzemského publika a zahraničních televizních diváků rozdá o miliony korun.
Na Czech Darts Open zavítají v rámci evropské tour ti nejlepší šipkaři již počtvrté a podle promotéra Pavla Kordy už fanouškům ani nelze přinést kvalitnější hráče. Do boje o prize money ve výši třicet tisíc liber (900 tisíc korun) se zapojí desítka nejvýdělečnějších šipkařů světového žebříčku, včetně legendárního Nizozemce Michaela van Gerwena.
Zkrátka ale nepřijdou ani vyřazení účastníci prvního kola. V banku je pro „Mighty Mikea“ a dalších sedmačtyřicet účastníků vyčleněno celkově 175 tisíc liber (necelých 5,3 milionu korun), z nichž si každý kvalifikovaný šipkař odnese domů nejméně 1250 liber, tedy asi 38 tisíc korun.
Právě výše turnajových odměn, respektive jejich součet za poslední dvě sezony, je potom základním měřítkem pro pořadí světového žebříčku Professional Darts Corporation (PDC). Jinými slovy, čím víc příjmů, tím lepší umístění.
„Světová jednička Luke Humphries (vítěz pražského turnaje z roku 2022) má v tuto chvíli na svém kontě 1 681 750 liber. Toto je ale dvouroční příjem pouze z prize money. K tomu je třeba připočíst odměny za odehrané exhibice a také příjmy od partnerů. Ani jedna z těchto položek není veřejná, ale podle mých odhadů se budou pohybovat kolem dvojnásobku vyhraných peněžních odměn,“ upřesňuje pro Forbes bývalý profesionální šipkař Pavel Korda.
Pokud bychom tedy srovnali Humphriesovy prize money z posledních dvou sezon s ročními příjmy českých sportovců, obsadil by s 50,8 milionu korun osmé místo mezi fotbalisty a druhé mezi tenisty. Do letošního žebříčku nejlépe placených tuzemských tenistů by se navíc kromě něj vešli další tři šipkaři. Naproti tomu, ani součet příjmů elitní světové šipkařské desítky nemůže zdaleka konkurovat ročnímu výdělku hokejisty Davida Pastrňáka.
Věřte nebo ne, domácí šipkařská událost roku dotahuje počtem prodaných vstupenek průměrnou návštěvnost letošního mistrovství světa v hokeji. Podle informací Forbesu se na Czech Darts Open prodalo zatím něco málo přes dvanáct tisíc lístků, přičemž průměrná divácká účast na květnovém šampionátu činila rekordních 12 464 přihlížejících na zápas. Enormní zájem kvituje také Pavel Korda. Počet diváků už týden před začátkem turnaje překonal čísla z posledních let, což podle něj jen ukazuje rostoucí popularitu šipek.
Ta se v globálním měřítku odráží mimo jiné na výši odměn ze šampionátů. Když v roce 2013 završil legendární Phil Taylor svou sbírku čtrnácti titulů mistra světa, odnesl si domů 200 tisíc liber. O šest let později si Michael van Gerwen připsal na své konto přes půl milionu liber a výše této odměny se od té doby nezměnila.
Rok 2019 byl nicméně zásadní také pro tuzemské šipkařské prostředí, které se stalo průkopníkem šipkařských eventů pro celou východní Evropu.
„Už v roce 2017 jsem chtěl českým fanouškům ukázat tuhle úžasnou show naživo. Oslovil jsem nejvyšší vedení PDC s nabídkou uspořádání oficiálního turnaje u nás. Dnes už vím, že to byla naivní představa. Nejprve bylo potřeba PDC přesvědčit, že tuzemské prostředí je šipkám nakloněno, že je tu dostatek šipkových fanoušků, a v neposlední řadě, že tu máme dostatečně profesionální tým, který akci zvládne. Hned první ze tří exhibic, která proběhla v únoru 2018, ale PDC přesvědčila, že se u nás světovým šipkám bude dařit. V roce 2019 se potom odehrál historicky první oficiální turnaj PDC ve východní Evropě,“ vysvětluje Korda.
V té době začal do světa profesionálních šipek pronikat také Karel Sedláček, historicky první český držitel PDC tour karty a aktuální sedmdesátka světového žebříčku s 58 250 librami. O šest příček nad ním se díky pravidelné docházce na turnajích nachází jeho krajan Adam Gawlas s prize money ve výši 75 250 liber. Ani jednomu z českých borců se však nepovedlo kvůli zpackané kvalifikaci postoupit na domácí šampionát.
Velkolepá šipkařská show se přesto neobejde bez účasti domácích hráčů. Pro české amatéry, kteří se zapíší do národní kvalifikace, jsou ve hře čtyři turnajové místenky. Participace na Czech Darts Open je jednak příslibem podpory zaplněných ochozů, ale také zařazení do světového žebříčku PDC Order of Merit, jež otevírá možnost vystoupit na velkých televizních major soutěžích. O již zmíněné finanční odměně a potenciální podpoře sponzorů nemluvě.
Organizátoři pražského turnaje mohou díky udělené výjimce ze strany evropské tour uzavírat vlastní sponzorské dealy, což může být přínosné i pro lokální šipkaře. Samotný seriál má přitom nasmlouvanou řadu zahraničních partnerství, podobně jako je tomu například u fotbalové Ligy mistrů, kde jsou ovšem kmenoví partneři soutěže upřednostňováni.
Role hlavního partnera Czech Darts Open se ujme plzeňský Gambrinus. Kromě pivovaru, jehož spojení s šipkami se táhne již několikátým rokem, přibyde také lokálních sponzorských značek z různých segmentů mimo gastro.
Firmy se tak budou moci zviditelnit i v zahraničí, zejména potom v šipkařsky vyspělých zemích, jako je Velká Británie, Nizozemsko, Belgie nebo Německo, kam bude přenos z pražského turnaje vysílán.
Pražská startovka navíc nebude počtem zúčastněných hvězd nikterak zaostávat za letošním PDC mistrovstvím světa, v němž zazářil teenager Luke Littler z Anglie. Jeho finálovou bitvu s krajanem Humphriesem si naladilo na obrazovkách britské stanice Sky rekordních 4,8 milionu lidí. Předchozí ročník zase pokořil diváckou návštěvnost, když do Alexandra Palace v Londýně dorazilo devadesát tisíc fanoušků.
„V šipkách se neustále něco děje. Skóre se během chvilky může otočit na jednu a hned vzápětí zase na druhou stranu a to diváky láká. Je to také skvělý TV sport, protože formát, který přináší na jedné polovině obrazovky detail hráče a na druhé detail terče, ukazuje v té stejné chvíli emoce hráče při trefení, nebo netrefení požadovaného segmentu terče,“ popisuje Korda.
Šipkařské eventy podle něj mají i unikátní atmosféru. „Diváci si hru užívají i ve chvílích, kdy zrovna nehraje největší oblíbenec. Těžko si v jiném sportu dokážeme představit, že u jednoho stolu sedí fanoušci například Sparty a Slavie, což je v šipkách naprosto běžné,“ přibližuje Korda.
Kromě příjezdu teenagerské šipkařské komety a vítěze uplynulé Premier League Darts vyhlíží promotér také účast tradičních miláčků davu v podobě Petera Wrighta, Michaela van Gerwena nebo Damona Hety. Šipkařská sláva vypukne na letňanském výstavišti už v pátek 18. října a potrvá až do neděle.