Megaakvizice amerického výrobce munice za 55 miliard korun by mohla dopadnout v prosinci, řekl výkonný ředitel CSG David Chour. Klíčovou roli ve zbrojním segmentu budou podle něj hrát technologický vývoj, ve kterém ale Evropa zatím zaostává.

Zbrojnímu průmyslu začíná zlatá éra, ten český nevyjímaje. Nejvýraznějším byznysovým příběhem tohoto segmentu je technologicko-průmyslová skupina šestého nejbohatšího Čecha Michala Strnada. CSG sklízí plody svých evropských akvizic, o jednu velkou v zámoří se snaží a do toho rozjelo ve spolupráci s Presto Ventures vlastní venture capital technologický fond.

Právě technologie jsou dnes podle výkonného ředitele skupiny Davida Choura klíčovou součástí obranného byznysu. „Každá válka s sebou nese ověření zbrojních systémů v praxi. S tím souvisí investice a technologický rozvoj. Drony, anti-drony, zaměřovací systémy a další podobné technologie jsou hitem a produkují enormní prostředky, které putují do výzkumu a vývoje. To platí po celém světě. Jsou to technologie, které se následně dají využít i v civilním sektoru,“ řekl na konferenci Forbes Lepší Česko Chour.

Chour se svými kolegy intenzivně pracuje na největší české zahraniční investici, koupi amerického výrobce munice Kinetic. Sága táhnoucí se od loňského podzimu by podle něj mohla konečně dopadnout pozitivně v první polovině letošního prosince.

„Někdy v legraci říkám, že když v pátek odcházím z práce, kupujeme, a když se v pondělí vracím, nekupujeme. Je to transakce, která zabrala rok a půl. Chceme tím prošlapat cestu i dalším českým founderům na americký trh,“ uvedl Chour.

V technologickém rozvoji je ale Česko v obranném segmentu pozadu a bude muset dohánět. Podle Chourových slov by Česká republika chtěla mít silný obranný průmysl, v současné době ho ale nemá. „Stačí se podívat na systémy, které dnes česká armáda užívá, kolik je průměrné stáří tanku,“ dodal.

I proto se CSG pustilo letos do fondu Presto Tech Horizons spolu s investiční skupinou Presto Ventures. Fond už oznámil tři první firmy, do kterých pošle prostředky. Chour při diskusi v rámci Lepšího Česka vypíchl jednu s nich – startup Bavovna, který vyvíjí technologii umožňující dronům operovat autonomně i poté, co operační síť vyřadí z provozu elektronický útok.

Celý zbrojní segment nicméně naskakuje dle Chourových slov do závodu deset metrů před startovní čárou, což je způsobené 35 lety míru v Evropě, během kterých se do armád na starém kontinentu příliš neinvestovalo.

Celý zbrojařský segment je podle Choura důležité vnímat v kontextu českého členství v NATO. Samotné Česko by podle něj v situaci, kdy „za humny je drak“, neobstálo. V rámci Severoatlantické aliance ale jde prý už o jinou písničku.

Přesto má především EU co dotahovat. „Na úrovni EU existují dotační programy, které jsou nefunkční. Evropa nedokáže efektivně produkovat vývoj v obranném průmyslu, který by byl konkurenceschopný tomu americkému, izraelskému či ruskému. To se musí změnit, jinak budeme zaostávat a dovážet zbraně z Ameriky či Izraele,“ varuje Chour.

info Foto Forbes Česko